Lancer Sportback 1.5 Vs Opel Astra I (noul Opel Astra) 1.7 Cdti

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Apr 16, 2010 11:21 pm

Nu luasem in calcul si cele 3 rable. Nu zic ca oferta de la Opel nu e buna, dar daca ma uit mai bine la oferta care e acum la Lancer Soprtback, vad ca la 14232? cu tot cu TVA (+3 rable) iti poti lua versiunea Intense cu motorul de 1.8 (143CP). Daca chiar nu vrei motorul de 1.8, poti sa iti iei 1.5 la 11840?. Sa nu mai zic ca asta e pretul lor de pe site. Daca te duci si discuti cu ei, mai obtii si niste accesorii bonus.
Totusi, banii sunt la tine si alegerea iti apartine. Sunt sigur ca ai si cateva persoane apropiate care iti spun ca "masina nemteasca e baza"

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Apr 17, 2010 3:22 pm

E clar , lancer-ul nu e pentru tine . Mergi pe opel ca sa nu te vaiti aici pe viitor .
O sa te deranjeze la sigur consumul , confortul si interiorul de calitate japoneza . ( by mitsubishi )
Nu te caracterizeaza, iar tu ai alte pretentii la banii astia . Normal ca se poate si mai bine .
Daca nu era look-ul care conteaza cam 95 % la noul mitsubishi lancer , sigur nici nu-l luai in calcul pentru altceva .
Sper ca nu te superi , si consideri ca un sfat ce ti-am spus .

Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Sâm Apr 17, 2010 11:50 pm

Nu ma supar deloc, pentru ca ai dreptate . Daca nu era look`ul nu il luam in calcul sigur pentru motivele enumerate de multe ori...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Apr 18, 2010 10:21 am

E clar cu astia de la Opel: trebuie sa "mananca" si gura lor ceva
Dar pe langa look, mai conteaza si performantele, iar la opel nu poti sa ai ce stiu eu ce pretentii. Pe langa asta, cu Opelul o sa intrii imediat in anonimat. Eu nu mai intorc capul nici daca vad Insignia, iar in Brasov sunt doar cateva.
Gata, termin .. ca sa nu considerati posturile mele "reclama mascata"

Avatar utilizator
Oana
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 12:01 pm

Mesaj de Oana » Mar Apr 20, 2010 7:32 pm

Buna tuturor

O sa-mi dau si eu cu parerea in ceea ce priveste comparatia intre cele doua modele avand in vedere ca le cunosc foarte bine pe amanadoua fiind posesoare de Lancer si foarte apropiata si de Opel prin natura serviciului meu.

In primul rand Opel-ul Astra Noua Generatie nu mai are nimic in comun cu vechiul H. Personal imi place aceasta aceasta masina foarte mult...chiar mai mult decat Insignia. Mi se pare o masina sigura, cu o tinuta de drum foarte buna , cu materiale de calitate, silentioasa si confortabila iar daca mai vorbim si de gama foarte larga motorizari Euro 5 si optiuni unice in clasa ei (flex-ride, AFL+etc ) atunci sigur am putea supune ca are foarte multe atu-uri care o fac demna sa concureze cu Lancer-ul.

Pe de alta parte, Lancer-ul este frumos. Foarte frumos. Cum spunea si un coleg de forum mai sus, cu Astra vei intra destul de repede in anonimat pe cand Lancer-ul nici dupa mai mult de doi ani de la lansare nu a incetat sa atraga priviri admirative. Eu inca o iubesc de mor! Ce nu-mi place mie la Lancer: - este zgomotoasa (si aici ma refer strict la zgomotul de rulare nu la motor), are plastice tari in interior iar bordul nu are un aspect prea modern. In rest, este o masina cu personalitate puternica, este sigura si foarte fun de condus avand o tinuta de drum excelenta.

Ca o concluzie, eu as cumpara oricand o Astra (1.6 turbo 180 CP-pt ca asta este motorul meu preferat de la noul Astra ) cu conditia de a pastra si Lancerul.

Aceasta este parerea mea. Alegerea este a ta si numai a ta. Ca sfat, daca alegi totusi Opel-ul ia in calcul si motorul de 1.7 cdti de 110 CP pentru ca are cuplul maxim de 260 Nm la 1800 de rpm fata de cel de 125CP care are 280 Nm la 2300 rpm deci trage mai bine la turatii mai joase cel de 110 CP.

Sa ne spui si noua ce hotarare ai luat

Avatar utilizator
RaiMaN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 11, 2010 3:55 pm

Mesaj de RaiMaN » Mar Apr 20, 2010 8:12 pm

Merci pentru sfaturi Oana si celorlalti. Masina va fi Opel . Poate in viitor cand voi fi pe banii mei o sa imi iau si un lancer .

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Apr 20, 2010 9:50 pm

Felicitari ...

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Apr 21, 2010 9:38 am

quote raiman ''Masina va fi Opel''


QUOTE (BUGHY @ Apr 20 2010, 09:50 PM) Felicitari ...

si tristetea a apus deasupra oraselului mitsu.ro

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Apr 21, 2010 12:59 pm

Din punctul meu de vedere a deschis 2 topicuri (cel de fata si asta) in zadar...
fiindca tot spre alta marca si-a indreptat atentia...
oare lancerul nou nu mai inspira clientului feelingul specific?...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Apr 21, 2010 1:08 pm

Lasa Tanaka ca nu e problema. Omul alege ce ii place.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori