Toyota Yaris 5 usi sau Mitsubishi Colt 5 usi 1.3

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Lun Noi 05, 2007 9:13 pm

N-are nimeni Colt de atat timp.N-am condus Yaris niciodata dar am condus Aygo si orice ar zice lumea.raman la parerea ca Yarisul e masina de dama.Coltul e altceva.I-am dat unei femei care are un Ford Ka sport si intr-adevar a ramas impresionata de cat de zvacnitoare e si eu am 1.1Consumul la Colt in schimb nu prea e stralucit in sensul ca e destul de mare in primii cateva mii de km.Daca alergi mult cu ea,ia Diesel.Daca nu te deranjeaza consumul,ia 1.5 sau varianta extrema,o fuga in Norvegia la Kosunen sa-ti puna motor de evo pe ea :roll:

Avatar utilizator
sopcu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 22, 2007 12:17 am

Mesaj de sopcu » Lun Noi 05, 2007 10:32 pm

NU ma intereseaza un model anume ci marca. Ma intereseaza un studiu realizat obiectiv precum cel din articolul urmator.
Imi cer scuze pt exprimarea gresita. In principiu nu cred ca vreau disel.

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/ ... ocean.html

Avatar utilizator
ski
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 11, 2007 9:28 pm

Mesaj de ski » Mar Noi 06, 2007 10:26 pm

Aceeasi dilema am avut-o si eu.COLT sau YARIS?Dupa ce am analizat toate ofertele ,variantele,dotari si bineinteles drive test,m-am hotarat la Colt.Motivele principale in alegerea mea sunt:frane mai bune ,directie mai precisa ,un plus de putere la aceeasi cilindree,o idee mai spatioasa,si nu in ultimul rand dotari mai numeroase.Toate acestea la un pret cu 700-900 E mai putin ca Yaris. Acum astept sa vina .Sunt sigur ca am facut alegerea corecta.Precizez ca am avut 1 luna la dispozitie sa ma decid si sa aleg.

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Joi Noi 08, 2007 5:34 pm

QUOTE (sopcu)Sunt nou pe site dar vreau sa cumpar o masina si pe ultimul loc au ramas dupa multe drumuri pe la showroom-ri toyota si mitsubishi. (yris si colt) Exista un pic de diferente legate de bani inter ele dar nu sunt mari.
Problema e ca nu prea sunt hotarit care din ele
As dori o parere sincera legata de cost dotari si revizii.
Parcurg multi km pe luna/an dar nu cred ca vreau disel. Dechit disel mai degraba as opta pt cutie automata

Multumesc

Asemenea probleme am avut si eu, dar a fost ceva diferit. Aveam de ales intre Colt si Jazz. Cum Honda nu avea la aceea vreme dealer in Ploiesti am ales Coltul. De fapt a fost ales cu inima, nu dupa analiza statistica. Vroiam sa iau Lancer, dar stiam cum merge si ce dotari are, cand am vazut in showroom Coltul l-am indragit din prima. Nu s-a pus problema de combustbil, vroiam benzina, ca nu merg decat vreo 10000-11000 pe an. Si pot sa spun ca de cand il avem e deja membru cu drepturi depline in familie.

O avem de 4 luni si tot ma bucur de ea. Si ii descopar noi valente.

Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Mar Noi 27, 2007 1:46 pm

QUOTE (sopcu)Sunt nou pe site dar vreau sa cumpar o masina si pe ultimul loc au ramas dupa multe drumuri pe la showroom-ri toyota si mitsubishi. (yris si colt) Exista un pic de diferente legate de bani inter ele dar nu sunt mari.
Problema e ca nu prea sunt hotarit care din ele
As dori o parere sincera legata de cost dotari si revizii.
Parcurg multi km pe luna/an dar nu cred ca vreau disel. Dechit disel mai degraba as opta pt cutie automata

Multumesc

pe alt forum ti-am mentionat sa alegi coltul, eu l-am ales si acum pot sa-ti spun mai multe:

eu am ales dieselul si nu imi pare f. rau, dar daca as mai face odata alegerea, as alege dieselul cu cutie automata.
fica mea are smart forfour cu cutie automata tiptronic si imi da fum in nas, nu am nici o sansa sa ma tin de ea. daca si mitu are in dotare aceeasi cutie (masinile au fost fabricate in aceeasi fabrica in olanda - au platforme comune, acelasi motor diesel) iti spun este senzationala.

succes in alegere. sa ne spui in final ce ai ales.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori