Lancer 1.8 M/t Instyle Vs Mazda 6 2.0 Benzina Te Plus

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Mie Apr 29, 2009 5:00 pm

Salut,

Cautand sa fac un upgrade de la actuala masina mi-au picat ochii pe astea doua. Initial am preferat mazda 6 pt designul exterior superb dar aici nici lancerul nu e de neglijat - e dupa gusturi - mai sporty lancer sau mai elegant mazda.

De la dealeri am obtinut zic eu niste oferte f. bune pt. ambele echipari 1.8 M/T lancer Instyle cu tot cu TVA undeva aproape de 20.000 Euro iar la mazda 6 echipare TE Plus (sistem BOSE, faruri Xenon, Bluetooth -desi asta nu prea ma intereseaza) la 20.900 cu tot cu TVA desi in cazul asta se mai poate negocia si sigur as scoate-o la 20.000. Deci pretul nu e un element de luat in calcul in alegere.

Dotarile sunt oarecum smilare cu plus la Lancer - scaune de piele, jante 18 fata de 17, airbag genunchi - desi poate radeti ca am luat in calcul acest ultim element eu cred ca e important - daca intr-un accident ti-ai strivit genunchiul ti-ai cam ratat viata. La fel poate la Lancer e sistemul Rockford Fosgate care din ce am auzit si citit ar fi peste cel BOSE, dar din nou acesta nu e un factor decisiv in alegere - sunt sigur ca nici cel BOSE nu suna ca o cratita.

Ca plusuri pentru Mazda as gasi exteriorul care parca imi face cu ochiul mai mult decat la Lancer si poate tinuta la drum lung, desi nu am avut ocazia sa fac o astfel de comparatie ma gandesc ca fiind din clasa superioara ar fi mai bine pretata la modul cruising, pe cand Lancerul s-ar descurca mai bine pe viraje.

De asemenea Lancer poate are o explozie mai buna pe reprize scurte si comportament mai bun in viraje pe cand Mazda o comportare mai buna pe modul cruising.

Dar ce ar conta decisiv in final pentru mine este motorul - Test drive am facut cu Lancerul 1.8 MT si mi se pare ca are demaraj si explozie buna, mai ales dupa 2500-3000 ture. La mazda din pacate pentru dealer desi i-am spus ca ma intereseaza varianta 2.0 pe benzina mi-a dat sa fac drive test cu varianta pe motorina care nu m-a impresionat deloc - zgomot, tremurat si parca toate hurducaielile erau accentuate - no way - nu stiu in schimb cum e varianta pe benzina de 2.0 (demaraj, explozie, urcare in viteza).

Voi ce parere aveti ? Care ar fi alegerea mai buna si daca ati condus 2.0 pe benzina Mazda puneti o parere poate in comparatie cu Lancerul de 1.8 pe benzina.

Mersi.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Apr 29, 2009 5:40 pm

Cam greu sa faci o comparatie intre ele in primul rand pentru ca vorbim de doua masini din clase diferite.
Lancer X - clasa compacta, "ADN sportiv", motoare fiabile, look agresiv, echipare suficient de buna, 5 stele la testele euroNcap dar materiale utilizate sunt ceva mai ieftine.
Mazda 6 - clasa medie, de aici si finisajele si calitatea materialelor ar trebui sa fie peste cele care se regasesc pe Lancer. Fiind cu o clasa mai sus probabil e mai confortabila, mai bine insonorizata dar, cred, mai putin sportiva. In plus, motor mai mare, consumuri si taxe mai mari.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Apr 30, 2009 8:21 am

Parerea mea sa mergi pe Mazda 6.

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Joi Apr 30, 2009 9:20 am

Pentru 20.000 alege Mazda;sunt bani prea multi pentru Lancer.
Si mi-e greu sa cred ca Rockford Fosgate suna mai bine ca un Bose...

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Apr 30, 2009 11:15 am

N-ai zis ceva esential .. La Mitsu ai 5 ani garantie si 3 ani moca pachetul MAP si in plus 1.8 se descurca de minune si suna bine. Instyle are bi-xenon si faruri adaptive(am vazut ca ai insirat sistemul BOSE si Xenonul la Mazda)

Ai un pret mai bun si dotari ... nu la astea te uiti?

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Apr 30, 2009 11:32 am

Preturile nu sunt chiar pe acolo pe unde zici tu decat daca vrb de Intense nu de Instyle. Tot ajungi la 21 si la Instyle cu mama reducerilor.
Despre Mazda6 numai de bine pana la 2 chestiuni: motor un pic mai slab decat Lancer, consum mai ridicat desi ca putere si cilindree sunt apropiate. Sincer nu m-a convins. Plus ca despre service am avut intotdeauna o parere proasta (exista o mazda 6 in familie). Pretul e un pic mai ridicat iar ca nivel de echipare mazda va fi mai jos la preturi intre 20 si 22 de mii euro.
Vezi ca la Instyle ai si sistemul MMCS cu navigatie, hdd, bluetooth etc. sistem keyless, jante 18 suspensie sport, sasiu sport. Pe cand la Mazda nu, cel putin nu la nivelul de echipare TE Plus.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Apr 30, 2009 1:07 pm

QUOTE (mirciut @ Apr 30 2009, 09:20 AM) Pentru 20.000 alege Mazda;sunt bani prea multi pentru Lancer.
Si mi-e greu sa cred ca Rockford Fosgate suna mai bine ca un Bose...

Iti vine greu sa crezi dar asa este. Am comparat cu unu din audi.

Cat despre topic, foarte greu de ales. Imi placea si mie mazda6 si era o optiune, dar bineinteles as fi luat-o cu mai putine optiuni decat am acum, plus ca imi placea totusi mai mult sporty lookul de la lancer. Daca nu te atrage aspectul vizual la lancer, eu as zice sa merge pe mazda, nu ar fi o alegere proasta.

Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Joi Apr 30, 2009 1:14 pm

QUOTE (Apple @ Apr 30 2009, 11:32 AM) Preturile nu sunt chiar pe acolo pe unde zici tu decat daca vrb de Intense nu de Instyle. Tot ajungi la 21 si la Instyle cu mama reducerilor.

Ba nu, e chiar vorba de instyle si am obtinut un discount astefl incat pretul final e sub 20.000 EUR cu tot cu TVA. Iar la mazda la nivelul asta de echipare e 20.900 cu tot cu TVA dar sunt convins ca o pot scoate la 20 cel putin - e masina pe stoc si au tot interesul sa o vanda. Deh, vremurile se schimba si mai depinde si de talentul de negociator al fiecaruia . Acum cred ca la orice dealer scoti 2-3 mii din start reducere iar daca mai insisti poate mai mult.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Apr 30, 2009 1:21 pm

nenea, io nu te cred. no chance sa scoti un instyle sub 21.000 cu reduceri de cat vrei tu.

Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Joi Apr 30, 2009 1:41 pm

QUOTE (Apple @ Apr 30 2009, 01:21 PM) nenea, io nu te cred. no chance sa scoti un instyle sub 21.000 cu reduceri de cat vrei tu.

Ok, daca il iau o sa-ti arat factura dar promiti ca o mananci ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori