Mitsubishi Outlander Sau Ce?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Mar 23, 2009 6:23 pm

QUOTE (cix @ Mar 22 2009, 09:22 PM) M-ai facut sa intru pe site la Jeep. GRAND CHEROKEE Preţ (fără TVA) ?ncep?nd de la: 36.951 Euro. Nu vad ce ar putea scoate de pe el si cata reducere sa faca ca sa ajunga la 8000. Daca stii niste chestii care se pot invata poate le faci publice, nu de alta, dar poate invatam si noi

Cred ca se referea la faptul ca fac reducere de 8000
Sau daca le dau cu 8000 spune-mi si mie ca-mi iau vreo 2

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Lun Mar 23, 2009 7:08 pm

e reducere de 8000..doar ca te pot "invata" cum sa scoti mai mult

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Mar 24, 2009 1:14 am

QUOTE (cristibna @ Mar 20 2009, 05:58 PM) Outlanderul e un pic mai spatios , dar pentru drumuri ( asfaltate si neasfaltate , chiar pe aratura ) Foresterul este mai ok. Mie unul nu mi s-a parut interiorul forestierului ca unul de Logan , desi mie imi place mai mult modelul anterior de forestier.
Si totusi , optez pentru Forester boxer diesel ( desi eu vroiam varianta turbo a modelului anterior), poti sa mergi si mai sportiv cu ea , poti sa faci si un offroad decent , spatiu pasageri decent , si se incadreaza in bugetul tau .

Sa nu generalizam doar asa, din dragoste pentru vreo marca: Foresterul nu mai este chiar atat de bun pe asfalt - la modelul nou i-au inmuiat suspensiile de l-au facut barca, de urat e urat oricat de subiectivi am fi, iar spatiul interior nu e, intr-adevar, mai mult decat decent. Principala sa calitate ramane un comportament offroad bun (in conditii de dificultate medie, a nu se intelege offroad veritabil) si, dealtfel, pentru asta a fost facut Foresterul, pentru a fi o masina buna de lucru in conditii dificile.
Off-topic: Interesant cum a creat marca asta atatia fani (si chiar mai interesant e cum apar ei, hodoronc-tronc, pe toate forumurile, ca sa-si laude putin masina; nici nu mai conteaza daca topicul e despre masini de spalat, tot foresterul e ala mai bun!). Cred ca dincolo de calitatile (pe care nu le contest, dar nici nu sunt dispus sa le idealizez) ale masinii, imaginea marcii datoreaza foarte mult unui anumit tip de snobism invers - s-au gandit unii (nu neaparat saraci sau "muncitori") "mai, cum sa parem noi, baieti rafinati ce suntem, mai deosebiti si mai cool fata de manelistii astia cu mertzane si bimmere? A, bun, atunci sa fie Subaru!" Dupa care, evident, simt nevoia sa se amestece in orice discutie si sa arate cat de tari sunt ei si masinile lor. Ca doar n-au facut gestul ca sa ramana neobservat, ce naiba?!
Din nou on-topic: Outlanderul are un comportament foarte bun pe sosea si, dupa mine, la capitolul asta depaseste orice alt suv din clasa - spun asta dupa ce am testat mult timp CRV (care este promovat ca cel mai bun on-road) si am renuntat in favoarea Outlanderului. Motorul de 2.2 hdi este silentios, fiabil si foarte placut in acceleratii; intr-adevar, consuma cu 1l, in medie, mai mult decat 2.0 vw sau 2.0 boxer, dar este peste acestea si ca performante. Habitaclul si portbagajul sunt cele mai incapatoare din clasa. Sistemele 4wd (auto si lock) sunt destul de sofisticate si performante pentru deplasari pe drumuri asfaltate sau forestiere, in orice conditii de vreme. Nu este un offroader, dar niciunul dintre cele mentionate aici nu este.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 24, 2009 8:30 am

QUOTE (Kahn @ Mar 24 2009, 01:14 AM) Off-topic: Interesant cum a creat marca asta atatia fani (si chiar mai interesant e cum apar ei, hodoronc-tronc, pe toate forumurile, ca sa-si laude putin masina; nici nu mai conteaza daca topicul e despre masini de spalat, tot foresterul e ala mai bun!). Cred ca dincolo de calitatile (pe care nu le contest, dar nici nu sunt dispus sa le idealizez) ale masinii, imaginea marcii datoreaza foarte mult unui anumit tip de snobism invers - s-au gandit unii (nu neaparat saraci sau "muncitori") "mai, cum sa parem noi, baieti rafinati ce suntem, mai deosebiti si mai cool fata de manelistii astia cu mertzane si bimmere? A, bun, atunci sa fie Subaru!" Dupa care, evident, simt nevoia sa se amestece in orice discutie si sa arate cat de tari sunt ei si masinile lor. Ca doar n-au facut gestul ca sa ramana neobservat, ce naiba?!
Esti sigur ca te-ai odihnit cum trebuie asta-noapte? Nu a idealizat nimeni nici o masina, pur si simplu s-a spus un punct de vedere care a fost apoi mai mult sau mai putin argumentat.

Nu neg faptul ca e posibil sa ai ceva experienta in domeniu; dar e o diferenta intre a argumenta civilizat o discutie si a cataloga pe cineva ca fiind snob doar ca are alte preferinte fata de tine.

Incearca sa nu te mai iei absolut gratuit de cineva care n-are aceeasi parere cu tine; discutiile in contradictoriu sunt binevenit atat timp cat sunt argumentate corect, preferabil dpdv tehnic.

Pana atunci, revenim ontopic.

Avatar utilizator
maverick_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 14, 2009 4:23 pm

Mesaj de maverick_24 » Mar Mar 24, 2009 10:42 am

Ideea e ca oricat s-ar dicuta pe marginea calitatilor sau defectelor unei masini in final alegerea se va face pur subiectiv : iti place sau nu-ti place masina respectiva.Toate au calitati si defecte si din punctul meu de vedere cred ca e foarte greu sa iei o decizie numai citind pe forumuri, reviste sau facan `nspe mii de drive-teste
Daca ar fi sa iau in considerare toate lucrurile de mai sus m-as duce direct la Renault si mi-as cumpara un Koleos care in varianta 4x4 CVT 175 CP full costa doar 17.000 euro.A fost o surpriza placuta in toate testele efectuate cu el iar pretul e imbatabil insa pur si simplu nu imi place cum arata sub nici o forma.Personal mi se pare hidos

Concluzia : alege ce-ti place tie pentru ca altfel s-ar putea sa ramai cu o mare parere de rau.

Bafta

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Mar 24, 2009 11:07 am

QUOTE (andrei @ Mar 24 2009, 08:30 AM) Esti sigur ca te-ai odihnit cum trebuie asta-noapte? As prefera sa nu ne tragem de sireturi.
...dar e o diferenta intre a argumenta civilizat o discutie si a cataloga pe cineva ca fiind snob... Incearca sa nu te mai iei absolut gratuit de cineva... Nu am catalogat pe nimeni. Lui @cristibna i-am raspuns punctual in primul paragaf, dupa care m-am folosit de prilej pentru a incerca sa explic un fenomen (intamplator, cunosc destul de bine atat foresterul, cat si pe doi posesori; mandria lor, declarata, e ca au masina "pentru conoisseuri" dar, in rest, nu au iesit si nici nu vor iesi mai departe de cota 1400). Am facut asta pentru ca sunt impotriva manipularilor de orice fel si mi se pare ca subaru si fanii lui incearca sa creeze/mentina un mit in legatura cu orice model al firmei, peste calitatea reala a acestuia.
Cred ca in post m-am straduit suficient sa marchez (prin mentiunea de offtopic, italice) ca am facut o paranteza, tocmai pentru a nu se intelege ca ma "iau" de cineva (dealtfel, din postul lui @cristibna rezulta clar ca nu este posesor de forester, prin urmare nu facea obiectul comentariului). Te rog sa citesti mai atent inainte de a da o replica si sa fii putin mai moderat in exprimare.

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Mar 24, 2009 11:29 am

QUOTE (maverick_24 @ Mar 24 2009, 10:42 AM) Ideea e ca oricat s-ar dicuta pe marginea calitatilor sau defectelor unei masini in final alegerea se va face pur subiectiv : iti place sau nu-ti place masina respectiva.Toate au calitati si defecte si din punctul meu de vedere cred ca e foarte greu sa iei o decizie numai citind pe forumuri, reviste sau facan `nspe mii de drive-teste
Daca ar fi sa iau in considerare toate lucrurile de mai sus m-as duce direct la Renault si mi-as cumpara un Koleos care in varianta 4x4 CVT 175 CP full costa doar 17.000 euro.A fost o surpriza placuta in toate testele efectuate cu el iar pretul e imbatabil insa pur si simplu nu imi place cum arata sub nici o forma.Personal mi se pare hidos

Concluzia : alege ce-ti place tie pentru ca altfel s-ar putea sa ramai cu o mare parere de rau.

Bafta

Nu cumva faci vreo confuzie? Eu vad alte preturi aici: http://www.renault.ro/configurator/moto ... modelid=85 Si astea sunt basic, nu full!
Iar cutie automata nu e decat pe varianta de 150 cp (?)

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mar 24, 2009 11:38 am

Imi cer scuze ca mi-am expus parerea , parerea mea de proprietar de Mitsubishi Lancer de 3 ani si ceva , si, in paralel de Subaru Impreza de un an si ceva. Da , mi-am luat masinile astea cum spui tu Kahn , din snobism invers , sa fiu mai cu mot...
Hai ca o sa incerc sa nu mai ma bag in seama sa nu mai deranjez lumea , ca sunt un fanatic al unei marci.
Andrei , te rog sterge postul meu cu parerea personala de mai sus. Cum spuneai si tu , nu am argumentat de loc , e o parere personala.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Mar 24, 2009 12:02 pm

QUOTE (Kahn @ Mar 24 2009, 11:29 AM) Nu cumva faci vreo confuzie? Eu vad alte preturi aici: http://www.renault.ro/configurator/moto ... modelid=85 Si astea sunt basic, nu full!
Iar cutie automata nu e decat pe varianta de 150 cp (?)

Cred ca la promotiile prin programul rabla se refera maverick_24. Vezi linkul de mai jos.
http://www.renault.ro/promotii/

Ca idee, preturile de pe site-ul Renault sunt de regula mai mari decat cele practicate in reprezentante. Au mai tot timpul prmotii si reduceri cuprinse intre 5- 10 %. Acum cu criza pot fi si mai mari.
Atentie la costurile de intretinere si mai ales la garantie !!! Garantia de 3 ani sau 100 de mii de km nu se acorda integral. Trenul de rulare are garantie maxim 50K km. ..... cel putin asa era prin 2007 la Megane cand umblam eu dupa masina.

Avatar utilizator
maverick_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 14, 2009 4:23 pm

Mesaj de maverick_24 » Mar Mar 24, 2009 1:14 pm

Nu e vorba de rabla.Fiind client fidel la AUTOCOBALCESCU mi-au trimis o lista cu 40 buc Koleos diferite motorizari si echipari, noi noute, care sunt la oferta in luna martie.Daca e cineva pot da reply la e-mail.

ex : VF1VY0B0NUC257490 16929 CIP 2008 M9R KOL diesel 4x4 175 cp PACK1 PK8456 SGACHA RAD03 BLEUE 5.28.2008
VF1VY0C0NUC257020 14133 CIP 2008 2TR KOL Benzina 2,5 4x4 PACK1 PK8456 NOIRE 5.26.2008
VF1VY0C0NUC256962 14133 CIP 2008 2TR KOL benzina 2,5 4x4 PACK1 PK8456 NOIRE 5.27.2008

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori