Mitsubishi Outlander Sau Ce?

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Joi Mar 26, 2009 10:42 pm

QUOTE (ligla @ Mar 26 2009, 09:57 PM) aha..din alea pt politia romana ..n-am negat deloc calitatile outlander-ului doar ca felul telegrafic de a le expune nu a dat extrem de bine.si nu am fost singurul care a remarcat asta..daca omul nu s-a aprins asa nu inteleg tu de ce ai face-o?

Asta insemna aprins? Nu ma cunosti...
Hai, stiu ca te-a deranjat chestia cu loganurile, dar recunoaste ca ai fost si tu putin rautacios cu Danyutz
Peace, man!

Avatar utilizator
majorusa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 14, 2009 8:40 pm

Mesaj de majorusa » Vin Iul 17, 2009 6:07 pm

Nu stiu daca subiectul mai este de actualitate dar o sa va dau si eu o parere: tocmai mi-am luat un Outlander Instyle CVT 2.4 Mivec. Adica benzina. De ce Outlander si de ce benzina? Pai benzina pentru ca am vrut neaparat o masina cu cutie automata. De ce Outlander? Aici povestea este mai lunga. Am facut drive test cu toate masinile din clasa ei. Singura care mi-a placut a fost Honda CRV, dar la pretul de nou nu era o afacere iar ca echipare - slaba de tot. In plus avea un portbagaj foarte mic si mie imi trebuia o masina de familie. Subaru, foarte mic spatiu in spate si cand doamna trebuie sa calatoreasca impreuna cu copilul 300 de km cu genunchii lipiti de scaunul din fata sa vezi scandal. Am testat si o Kia Sorento. Mi-a placut dar diferenta de pret la o echipare zero nu se justifica. In plus, masina iese din productie iar spatiul pentru cei din spate este destul de mic.

In Outlander, loc berechet si portbagaj mare. In plus, l-am luat second hand cu 20.000 km si a fost la jumatatea unuia nou Instyle cu navigatie. Eu am nevoie de o masina care de luni pana vineri sa mearga prin Bucuresti iar in week-end la tara, la deal... Nu imi trebuie off-road extrem ci doar sa se tina bine pe sosea daca ninge sau ploua si sa merga prin vreun noroi de la tara daca se intampla. Si sa pot cara cu ea lucruri pentru casa. Din acest punct de vedere cred ca este alegerea ideala.

Nu am mers decat vreo suta de km cu ea si doar prin oras dar mie mi-a placut foarte tare. Cat despre zgomotul interior, in a mea nu este mai mare ca in Passatul 2009 pe care il conduc acum. Sau cel putin nu m-a deranjat. Imi place cutia automata si mai ales optiunea sa schimbi din padelele de pe volan cand ai nevoie. Deocamdata este jucaria cea noua. O sa va spun si daca ma enerveaza ceva. Pana acum insa nu s-a intamplat.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 17, 2009 7:38 pm

QUOTE (majorusa @ Jul 17 2009, 05:07 PM) O sa va spun si daca ma enerveaza ceva. Pana acum insa nu s-a intamplat.
De ce nu faci un Jurnal de bord al masinii? Si bine ai venit !

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Lun Iul 20, 2009 10:24 am

QUOTE (pandasan @ Mar 20 2009, 12:54 AM) Am gasit client pentru masina veche si imi bat capul ce SUV sa cumpar. SUV, 4x4, ma rog, ceva care sa:
3. Calitati in offroad, garda cat mai sus etc. cu un motor suficient de puternic, fiabil, intretinere rezonabila.
4. Interior cat mai calitativ, ma rog, nu vreau lux, fite, ceva normal si confortabil. Cat mai spatioasa, banchete rabatabile etc, spatiu cat mai mare pentru bagaje etc.
5. Masina noua, cu garantie.
6. Buget cca. 28-32k Euro.

Pajero Lwb Invite - 29.880 http://www.mitsubishi-motors.ro/Versiun ... ri_58.html

Avatar utilizator
majorusa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 14, 2009 8:40 pm

Mesaj de majorusa » Mar Iul 21, 2009 11:38 am

In continuarea evaluarii Outlander versus... am uitat de Hyundai Santa Fe si Renault Koleos. Cu Santa Fe am facut un drive test pe Splai, din Vitan spre centura si inapoi. Modelul pe care l-am avut era full option-ul de la Hyundai. Acceleratia buna pana incepea cutia automata sa schimbe vitezele si acolo se cam desumfla. Foarte zgomotos in interior si avea un zgomot de vant pe care n-am reusit sa-l fac sa taca. In consecinta o mare dezamagire. Fata de Outlander echiparea de pe Santa Fe era absolut sumara dar avea si o chestie in plus importanta: climatizare bi-zona.

La Koleos lucrurile stau invers. Am condus un week-end un Koleos diesel 170 cai cutie manuala in echipare full. Mi-a placut teribil. Masina foarte rapida, sistem de asistenta la coborarea in rampa, autohold, etc. Piele, clima bi-zona cu afisaj, trapa si alte gadgeturi. Un plus mare este existenta gurilor de aer in stalpi pentru locurile din spate. Eram gata sa-l cumpar cand fac o vizita in show-room cu doamna. Ma asez eu in fata, imi reglez scaunul si zic: ia stai tu in spatele meu. Eroare! Sotia mea are 1,73 inaltime si nu incapea fara sa ma impinga cu genunchii in scaun si sa-si bage picioarele sub scaunul din fata care este foarte jos. Cat despre portbagaj, in carte zice ca are 450 l. Eu nu cred ca intrau in el mai mult de doua valize. Am fost la Metro si din 7 pungi am ocupat tot portbagajul. Asa ca am renuntat la Renault si m-am intors la Mitsubishi.

Am incercat si Tiguan. Interior familiar ca doar acum conduc un Passat de la firma. Dar foarte mic. Despre performante nu pot spune nimic rau. Dar foarte mic in interior si un portbagaj minuscul.

Pe Toyota RAV 4 am taiat-o de pe lista cand in showroom am deschis portiera din spate si am vazut ca se deschide in lateral. Pai unde parchez eu masina aia in Bucuresti si am loc sa si deschid in spate o portiera. In plus, spatiul de portbagaj ca in Koleos. Degeaba ai ditamai camionul daca nu poti transporta cu el decat o cutie de scule.

Eu am nevoie de o masina de familie asa ca am luat Outlanderul pentru:
- cutia automata
- siguranta - este totusi o masina de 1,7 tone
- spatiu portbagaj
- spatiu interior
- tapiteria din piele - am copil mic si cand o varsa sucul sau o voma pe stofa nu mai scoti mirosul in veci
- 4 x4 = 16 - adica stiu ca nu are reductor dar nici eu nu fac offroad cu el, poate doar un noroi o zapada ceva...
- confort - echipare Instyle

Sper sa va ajute in decizie. Mie mi-a luat mai mult de o luna sa ma decid.

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mie Iul 29, 2009 5:50 pm

QUOTE (majorusa @ Jul 21 2009, 11:38 AM) Sper sa va ajute in decizie. Mie mi-a luat mai mult de o luna sa ma decid.

Esti rapid, mie mi-au trebuit 6 luni ! Dar, e adevarat, vreo 4 am pierdut cautand o berlina suficient de incapatoare pentru familie, dar nu balena la exterior. De-abia dupa aceea (cand mi-am dat seama ca ce caut eu nu exista) am trecut la suv-uri si am mai pierdut destul de mult timp incapatanandu-ma sa-mi placa CRV-ul . Dupa toate astea, cu Outie a fost dragoste la prima vedere
Oricum, foarte bun review-ul si bine punctate plusurile Outlanderului. Felicitari si s-o conduci sanatos!

Avatar utilizator
majorusa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 14, 2009 8:40 pm

Mesaj de majorusa » Mie Iul 29, 2009 11:25 pm

Multumesc. Si astazi am mai realizat ceva. In ultimii trei ani am condus VW Passat cu cutie automata. Este o masina foarte buna si nu am ce sa-i reprosez. Cu toate acestea de cand conduc Outlander-ul mi-am dat seama ca Passatul este foarte plictisitoare. Si ca sa o faci sa fie mai "funny" trebuie s-o calci. In Outlander nu este nevoie de asta. Chiar este "fun to drive" fara sa fie nevoie sa te infigi in acceleratie. Este mai inalta, se misca mai lent dar nu te plictisesti. Si cu copilul in scunul de copil din spate chiar conteaza sa nu fie nevoie sa calci acceleratia. Mi-a fost greu sa ma dau jos din ea astazi. Este o masina de familie foarte reusita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori