Mitsubishi Lancer Sportback Vs Seat Leon Vs Fiat Bravo

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mar Apr 07, 2009 11:03 pm

Dar de punctele slabe nu vorbeste nimeni la Lancer?
OK, stabilitatea este super, dar are si un mare dezavantaj -> suspensia rupe curu' in oras. Daca vrei o masina confortabila in oras, trebuie sa stii la ce te astepti.
A, si dupa 5000 Km incep sa zdrangane toate plasticele in interior. Si climatizarea merge cum vrea ea, nu cum vrei tu.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mar Apr 07, 2009 11:13 pm

Tin sa te contrazic. Inafara de Intense/Instyle suspensia e chiar cuminte Mie personal mi se pare perfect setata. Pe de alta parte, nu m-am lovit de problemele semnalate de tine la climatizare, nu zic ca nu sunt...doar ca nu m-au suparat pe mn

Pana acum am fost ferit de scartaitul plasticelor, sa vedem mai incolo ce efect au suspensia setata tare si wooferul,asupra plasticelor

Ca o paranteza,daca te uiti pe forumul Fiat te crucesti de ce e pe-acolo. Iar la Seat, din pacate sunt arondati la service-urile Porsche Romania,care-s chiar mai slab cotate decat ale noastre daca iti vine sa crezi:)

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Apr 08, 2009 9:22 am

Eu am INVITE si spun ca suspensia este tare. M-am obisnuit, dar prin comparatie cu Ford Focus, care si el sta bine in curbe (nu ca Lancerul dar pe acolo), suspensia este foarte tare. Si nu m-ar deranja asa de tare daca nu ar scartai la gropile mai serioase, indiferent cat de incet le atac. Bineinteles, scartaitul suspensiei este din categoria "asa face toate".

Avatar utilizator
wempe07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 01, 2009 8:20 am

Mesaj de wempe07 » Joi Apr 09, 2009 10:23 am

Spray cu ulei la bucsele pe spate.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 09, 2009 12:41 pm

Ce sa mai zic...din service mi s-a spus ca este normal sa scartaie (@DeBogdan).

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Vin Apr 17, 2009 10:58 am

mie dupa 11000 de km nu am greierasi, am doar un surub ,sau nush ce mai troncane prin spate.
clima nu ma deraneaza, da la caldura maxima si viteza minima si o sa bage cald si pe sus
suspensia e tare pentru ca este sport(suspensia) foarte precisa si mai ales independenta(cea spate) prefer asa decat sa mi se balangane masina..in schimb la 200+ e o placere sa o conduci, nu simti ca se ingusteaza soseaua ca la alte masini cu suspensii comfortabile..
ah si...nu imi scartaie suspensia, nu imi agata ambreiaju, nu mi-o ia razna radioul, nu pierde ulei(juma de litru la 10000km) antigel nu pierde, lichid de frana nu scapa... motoru fuge, sunt foarte incantat.

seat leon e masina veche si vezi foarte multe pe strazi.. interiorul e invechit.. lancerul are stilul sau japonez..personalitate.
la fiat bravo imi place motorizarea, si feelingul pe care ti-l da motorasul..sa mergeti sa faceti un test drive cu bravo sau, de preferat linea de 150 cai benzina..(e mai usoara linea, fuge mai tare) e o masina care iti da senzatii..stiu, nici mie nu-mi place foarte mult cum arata, dar e fun 2 drive, incercati doar..mai ales ca reprezentanta fiat e langa autostrada.
de bravo in rest..imi place si cum arata.. probabil mi l-as fi luat daca nu vroiam neaparat masina sedan..(despre problemele alea la cutia de directie la bravo.. este intr-adevar foarte sensibila cea de-a doua servodirectie, care, utilizata excesiv, cedeaza...dar ce inseamna ca se defecteaza... pur si simplu nu o mai ai) asa ca mai bine nu luam fiat ca sa nu o mai aiba deloc, nu?) un prieten are fiat bravo 120 cai t-jet si are si un stil foarte agresiv de a conduce.in 15000 de km de mai multe probleme m-am plans eu cu lancer.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Apr 17, 2009 11:48 am

QUOTE (Dudu @ Apr 17 2009, 10:58 AM) goangaus,

ai specificat pe toate topicurile si probabil pe toate forumurile pe care ai intrat cat de mult urasti masina asta, cu toate defectele ei. nu vreau sa te contrazic pe tine, dar mie imi place masina asta..la fel si majoritatea utilizatorilor forumului parerea mea..te rog, daca nu ai un alt motiv diferit de a te plange de masina.. lasa motivele astea..nu le mai tot preciza.. ca stim cu totii si le luam in considerare..

mie dupa 11000 de km nu am greierasi, am doar un surub ,sau nush ce mai troncane prin spate.
clima nu ma deraneaza, da la caldura maxima si viteza minima si o sa bage cald si pe sus, nu mai criza si du-te sa o schimbi pe un ac.
suspensia e tare pentru ca este sport(suspensia) foarte precisa si mai ales independenta(cea spate) prefer asa decat sa mi se balangane masina..in schimb la 200+ e o placere sa o conduci, nu simti ca se ingusteaza soseaua ca la alte masini cu suspensii comfortabile..
ah si...nu imi scartaie suspensia, nu imi agata ambreiaju, nu mi-o ia razna radioul, nu pierde ulei(juma de litru la 10000km) antigel nu pierde, lichid de frana nu scapa... motoru fuge, sunt foarte incantat.
Ma scuzati ca mi-am spus parerea, masina este minunata.

Avatar utilizator
IF 67 ELY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 15, 2009 1:04 pm
Contact:

Mesaj de IF 67 ELY » Vin Oct 16, 2009 11:21 am

sincer leonu' e o masina care nu mai prezinta atractie, bravo e cea mai slaba ca fiabilitate(are un cunoscut de-al meu si se plange de amortizoare etc ) pe cand lanceru e model nou,care te face sa te simti mandru de tine cand te arata lumea pe strada cu placere

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Oct 16, 2009 1:28 pm

1.Lancer
2.Leon - nu vad nimic deosebit la masina asta..
3.Fiat= Fix It Again Tomorow

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori