Octavia 1.8 TSI vs Lancer 1.8 MIVEC

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
remusmy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 21, 2009 10:31 am

Mesaj de remusmy » Mie Ian 21, 2009 6:23 pm

Eu as prefera Lancer-ul. Arata mult mai bine,chear daca are putini cai putere nu imi pare a fi o masina asa de lenesa este masina mea favorita si pentru mine ajung doar aceste motive.Am mers cu o Octavia (diesel) cu mai putini CP (app 110) si se duce destul de bine, viteza maxima putin peste 200km/h, in schimb la calitatea materialelor nu are cum sa iasa in evidenta.

Avatar utilizator
bizon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 11, 2009 10:13 pm

Mesaj de bizon » Joi Ian 29, 2009 11:28 pm

Sunt ok ambele masini, dar prefer Lancer-ul, mai ales pentru sunetul motorului.

Avatar utilizator
IF 67 ELY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 15, 2009 1:04 pm
Contact:

Mesaj de IF 67 ELY » Vin Oct 16, 2009 11:24 am

daca avea lanceru la fel de multi cai....nu mai statea nimeni pe ganduri...skoda i se potriveste lu' tata

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Oct 16, 2009 1:24 pm

LANCER clar - o masina care "atrage priviri" pe strada-efectiv toata lumea se uita la ea cu admiratie ...octavia -boring stuff..pensionariiiiiii ne mananca de zile..ahh

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Oct 16, 2009 2:19 pm

Hai sa o lasam mai moale cu subiectivitatea. Si Octavia cu un kit de RS arata destul de bine, iar cu un turbo benzinar, mai ales daca il resoftezi chiar nu te faci de ras.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Oct 17, 2009 9:16 am

QUOTE (bizon @ Jan 30 2009, 12:28 AM) Sunt ok ambele masini, dar prefer Lancer-ul, mai ales pentru sunetul motorului.

Da clar mai ales Lancer Diesel Edition comparat cu Skoda 1.9 TDI, mare diferenta la sunet...


Andrei mare dreptate ai, o Skoda Octavia alba cu kit RS arata belea, much better that a Lancer. Si sincer sa fiu eu mos cu Skoda dar sa am o senzatie de VW cand stau in masina si nu tanar cu Lancer si cu o senzatie de Logan...

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Sâm Oct 17, 2009 10:20 am

bey ma leshi... ..iar vorbim de RS-uri si Ralliarturi...lasa-ma ca si pe un Lancer de ii pui un eleron la spate te intreaba toti..da ii Evo??
2dor tu le ai cu senzatiile in comparatii ..try not ..much better cum spuneai - eu am lasat subiectivitatea demult acasa...tocmai ca sa pot sa imi cumpar o masina la care sa tin cu adevarat ...dar sa stii ca la urma urmei e vorba de gust..si diferenta o face caracterul omului ..degeaba is eu "tanar si nelinistit" ca nu o sa imi placa niciodata sa imi iau o masina clasica luxoasa bling bling patrata monotona fara forme sportive...poate peste 20 ani

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Oct 17, 2009 10:33 am

Pai tocmai fiecare are gustul lui, eu de exemplu as lua Skoda pentru ca imi place mai mult decat noul Lancer. Dar as lua vechiul Lancer in locul Skodei pentru sportivitate, ma refer la masina pe care o am adica cea cu motor de 2.0.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Oct 17, 2009 2:17 pm

QUOTE (ssTour @ Oct 17 2009, 10:20 AM) bey ma leshi... ..iar vorbim de RS-uri si Ralliarturi...
Era vb strict de kitul de RS. Si oricat de mult as simpatiza Mitsubishi, tot un benzinar turbo as prefera in locul unui benzinar aspirat.

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Dum Mar 28, 2010 7:28 pm

Guys! Skoda sucks!!!
Este principalul motiv pentru care o Skoda turbo costa cat un Mitsu aspirat. Tare sunt curios ce dotari ofera Skoda in banii astia?!
Am facut un drive-test cu un O1 (Tour), in 2006 si vreau sa va spun ca nu am mai vrut sa aud de Skoda din acel moment. Am incercat sa fac un compromis intre design, consum, fiabilitate, pret, insa nu am putut trece peste DOTARI si FINISAJE. Izolarea fonica e groaznica, principalul finisaj care mi-a lasat un gust amar, apoi plasticul e precum capacul de la imprimanta, intre extremitatile banchetei din spate si stalpi bagi mana lejer samd, iar daca te apuci sa accesorizezi o Skoda mai bine te lasi pagubas.
Eu am un Lancer 1.6 SDN, din 2006, de 98 CP. Un Logan 1.6 16v are 105 CP si e mai fasneatza ca a mea, dar auzi tot ce se intampla afara. Asa e si in acest "versus": o masina est-europeana cu un pret interesant si o accesorizare zgarcita vs o japoneza accesorizata de bun simt, vioaie si cu o fiabilitate de traditie.
Depinde ce-ti doresti de la masina.
Eu as merge pe Lancer.

PS: Nu neg un usor subiectivism, insa argumentele prezentate mai sus m-au determinat sa aleg Mitsu in detrimentul Skoda, atunci cand cautam sa achizitionez o masina de familie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori