Lancer 2012 Vs A4 B8

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
raduvicol
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:13 am

Mesaj de raduvicol » Mie Feb 11, 2015 5:24 pm

Salutare !
Detin un Mitsubishi Lancer 2012 invite, 1.6 benzina 117 cai, 37.000 km. Masina a fost cumparata de noua din reprezentanta (Iasi), folosita doar de mine, este impecabila in acest moment.

Acum intervine problema, as vrea sa o schimb pt un A4 B8. Ma gandeam si voiam sa cer si parerea voastra daca se merita sa o vand pe a mea, masina aproape noua cu putini km, nu foarte multe optiuni insa, pentru o masina in jur de anul 2010 cu 120.000-150.000 km, insa premium, cu motor mai mare si confort superior.
Nu m`am gandit doar la A4, si la BMW seria 3 de dupa 2008, sau in principiu orice alta masina vine cu un motor mai mare, confort superior etc, insa as vrea o firma mai ok, sa nu fie sub Mitsubishi. Pur si simplu ma gandeam la o schimbare acum pentru ca in 2-3 ani o sa scada pretul destul de mult (cred).
La fel intre diesel si benzina e complicata alegerea. Eu fac cam 12.000 maxim 15.000km pe an deci cred ca nu o sa fie diferenta foarte mare de consum.

Sub 10.500 euro nu o voi vinde. Sa-mi spuneti voi daca vi se pare mult sau putin. Urmaresc in principal o masina care se poate achizitiona cu TVA deductibil. Ce mi-ati recomanda ?
Multumesc !
Fişiere ataşate
IMG_2414.JPG
IMG_2414.JPG (1.84 MiB) Vizualizat de 7319 ori
C34982727_4.jpg
C34982727_4.jpg (221.75 KiB) Vizualizat de 7321 ori
IMG_1854.JPG
IMG_1854.JPG (1.97 MiB) Vizualizat de 7327 ori

Avatar utilizator
raduvicol
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:13 am

Mesaj de raduvicol » Mie Feb 11, 2015 5:48 pm

Imi place aceasta masina de exemplu : http://www.dasweltauto.ro/d/detail#bran ... xBdWRpIEE0

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mie Feb 11, 2015 6:03 pm

pa tinand cont ca nu faci multi km anual eu as zice sa ramai la benzinar ....mie unul mi se pare mult mai rentabil un benzinar pt ca:
1 e mai usor de intretinut;
2 consuma exact cat un diesel in oras
3 tinand cont ca vrei ceva mai puternic.. 1.8 Mpi e cam ce e 1.9 tdi
4 eu nu as da o masina noua pe una sh chiar daca e mercedes-benz ...masina noua ramane masina noua. a ta mai tine asa inca 5 ani in stilul asta fara sa bagi bani multi in ea(doar consumabile)
5 accesorii poti pune si pe a ta nu cu multi bani .. depinde si ce-ti doresti sa faca masina

Avatar utilizator
raduvicol
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:13 am

Mesaj de raduvicol » Mie Feb 11, 2015 6:46 pm

Sincer as vrea mai mult confort, scaunul meu mai precis. Am dureri de spate de 3 luni de zile si se accentueaza in masina..

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mie Feb 11, 2015 8:17 pm

Cintareste bine ceea ce vrei sa faci.Adica dai fierul tau luat de nou si tavalit numai de tine pe alt fier tavalit de 2 proprietari si cu kilometrajul triplu.Iar cu motorul ala TSI de 160 cp prin oras vei vedea consumuri numai din 2 cifre,la fel si daca vrei sa te bucuri de puterea lui.Pretul pieselor de schimb nu este deloc de neglijat,iar conforul nu este cu mult mai mare decit ceea ce ai tu,dar in schimb are mai multe gageturi.Alta mincare de peste daca era un A6.Daca vrei parerea mea sincera,renunta la A4 sau la Audi in general.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mie Feb 11, 2015 8:46 pm

pai cu o investitie minora te duci si iti faci scaunul la comanda si o sa fie cel mai comod ever ...eu unul sunt multumit de scaunul lancerului meu:)) ...

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Feb 11, 2015 11:27 pm

Nu stiu daca se potrivesc scaunele de piele de pe Intense, insa acelea sunt super comode. Am condus aproape 11 ore incotinuu, cu mici pauze doar, si nu am avut nimic seara. Si eu cred acelasi lucru, masina noua e masina noua.

Pe Lancer iti pot cumpara o consola aftermarket cu navigatie, iti schimbi scaunele din fata (iti poti lua chiar Recaro daca te tine bugetul), eventual un kit xenon (de-ala pe bune) si deja ti-a crescut confortul. Ideea e ca solutii sunt.

Puse fata in fata, Audi are intr-adevar un plus de confort (mie plasticele mi se par mai de calitate); dar exista si alte masini care iti ofera poate acelasi confort pe bani mai putini (Accord executive, Insignia etc)

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Feb 11, 2015 11:38 pm

Hai ca-mi vine sa nu cred ce citesc... dupa ce gusti o asiatica mai ai chef de-o Fri(gi)da? Mie unuia mi s-a parut mai comod Cielo decat hau4-ul. Stiu... mere vs pere... Io zic sa cauti sa inchiriezi un hau4 si sa-l incerci la drum mai lung (asa... 3-4 ore de condus) si apoi sa-ti faci o idee de confort.

In alta ordine de idei ai idee cati km reali poa' sa atinga o masina "straineza" in conditiile in care de vrei sa bei un suc (acolo) mergi 15-20km? Sa nu mai zic de deplasarile curente: un job la 1 ora de mers inseamna cam 100 km distanta (x2 in fiecare zi x 240zile/an x5 ani + alte deplasari=concedii) - ca acolo-s autostrazi, nu ca la noi, deci nu cred ca ajungi la doar 100k km parcursi din 2008 pana acum.

Sa fim seriosi. Cu doua volane la dispozitie si la indemana, in conditiile in care am 7 km pana la job (cam 15 dus-intors) in 3 ani am sarit de 40'j de mii lejer c-o masina (ailalta nu mai numara de ceva timp dar cred ca aduna si-aia vreo 30k). Fara iesiri peste granita!!!

Ca Concluzie (sic!): pastreaza Lancierul si mergi la tratament pt dureri lombare (medicamentul sa n-aiba mai mult de 70'j de kile si nici mai mult de 25 de primaveri).

Avatar utilizator
raduvicol
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:13 am

Mesaj de raduvicol » Joi Feb 12, 2015 12:07 am

@volint. Adevarat. Am tot luat medicamentul ala..trece dar e pe moment ) cred ca o sa iau in considerare si sfatul lui daniel.doboseru in legatura cu scaunul si navi. Si va fi totul in regula. Acum sa vad unde gasesc asa ceva

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Joi Feb 12, 2015 2:05 am

Radu, eu am scris si in jurnal, cand am facut introducerea masinii; chestiile minore dar de care te lovesti zilnic sunt cele care au greutatea cea mai mare pe termen lung La mine e prima masina, vorba aia: a mea! si inca ma bucur nespus ca am mai plusat un pic ca sa ajung la varianta full-option. Scaunele ergonomice si sistemul keylessGo mi se par pita lui D-zeu. Si asta e doar un exemplu.

Daca in rest iti place masina, si singura problema e confortul, mai bine ii faci cate-o modificare pe ici pe colo. Si propunerea lui volint e foarte buna: fa un test-drive mai lung cu Audi si vezi ce satisfactie iti da si el. Pana la urma fiecare are stilul lui de condus, preferintele personale etc. Eu unul nu mi-as da Lancerul pe un A4 sub nicio forma.

@volint: thumbs up! pentru metodele ...naturiste de tratament ) La astea merge si daca-s crescute sub lumina artificiala, desi, tot alea la sol raman baza!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori