Asx Vs Outlander

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
hanscelnegru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:46 pm

Mesaj de hanscelnegru » Lun Feb 02, 2015 5:24 pm

Salut. As vrea sa-mi schimb masina si nu stiu daca sa merg tot pe Ourlander ( am unul 2,2 diesel cu cutie sst ) sau sa downgradez putin la fratele lui mai mic. Vreau acelasi motor si aceeasi cutie. Ma gandesc la ASX deoarece de cele mai multe ori nu am nevoie de o masina asa mare ca outlanderul.
Pareri pro/contra ?

Mersi!

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Lun Feb 02, 2015 9:16 pm

N-as cobori de la outlander la asx. E ok masinuta, dar e doar o parere personala.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Lun Feb 02, 2015 11:30 pm

in functie de ceea ce vrei sa faci cu ea ..eu unul daca as folosi masina zilnic sa ma duc de colo colo si as sta intr`un oras mare cu locuri de parcare putine as alege asx (e mult mai comod sa`l pui pe un loc mic si rapid decat sa dai o tura de oras sa gasesti un loc si atunci sa constati ca trebuie sa o pui jumatate pe bordura ca nu e loc suficient)...dar daca as vrea o masina cu care sa ma duc cu familia in concediu sa ma bag in noroi cu ea sa nu ma gandesc vai o sa trec peste hopul asta cu masina mea? as alege outlanderul.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Mar Feb 03, 2015 1:55 pm

Daca mi se permite un relpy la postul colegului cojack, as spune ca in principiu as fi de acord daca am compara ASX cu Pajero. Practic, ultimul Outlander nu mai are nici macar garda celui precedent, sistemul de tractiune este acelasi ca pe asx, singura diferenta este de vreo 35-40cm la lungime. Eu personal nu fac diferenta intre a parca un outlander cu senzori si a parca un 307 (mai mic decat asx-ul, la limita).

Diferenta de spatiu si de confort intre cele doua eu, insa, o sesizez. In favoarea Outlanderului, evident. Oricum, fara testdrive, sfaturile noastre sunt foarte putin importante. Abia la testdrive vei putea vedea cat de mult conteaza pentru tine argumentele noastre (subiective si ele, desigur).

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Feb 03, 2015 7:46 pm

adevarat graiesti george 1982 eu uitasem de noul outlander care are garda mai joasa decat cel din 2012 ..greseala mea; eu as miza mai mult pe asx ..mai mic mai agil in trafic dar pentru o familie cu copil as alege outlander spatiu pentru bagaje cat si pasageri

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mie Feb 04, 2015 12:12 pm

Mie mi se pare aiurea discutia. Outlander e masina de familie, incapatoare, nu e sa te fatzai cu ea prin oras. Este evident ca daca nu ai copii si te fatzai preponderent prin oras nu ai ce face cu un Outlander.

Acum daca tot ai un Outlander mi se pare aiurea ideea de downgrade! Adica vinzi Outlander-ul (in piredere, evident) si iti iei ASX ? De ce ai face asta? Te plictisesti ?

Avatar utilizator
hanscelnegru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:46 pm

Mesaj de hanscelnegru » Mie Feb 04, 2015 1:43 pm

Salut. Il vand pentru ca-i destul de vechi, or sa inceapa sa cada piese de pe el, vreau ceva mai nou si nu numai masina ci si tehnologie. Am inteles ca motorul de 2.2 diesel este facut de mitsu si-i mai bun decat del dep la PSA, de asemenea am inteles ca au o noua cutie de viteze automata.
Din punct de vedere spatiu, in 3 ani am reusit de 2 ori sa umplu masina pana la refuz. In rest mergem 2 oameni cu ea, cu putin bagaj sau unul in Bucuresti.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Vin Feb 06, 2015 12:47 pm

Salut, personal nu am prea simtit dimensiunea Outlander-ului in oras (ce-i drept, merg cu el in fiecare zi la birou in zona pietei Victoriei, insa nu prea am treaba cu el in timpul zilei prin oras) - la asta contribuie camera din spate, care imi permite sa parchez in spatii destul de mici (comparativ cu lungimea masinii).
Consumul este si el destul de ok. (intre 8.5 si 14 - as zice ca media e undeva pe la 10 - 11). Daca excludem banii , depinde de cat spatiu ai nevoie si de care iti place mai mult.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Feb 09, 2015 12:05 pm

Ia-ti direct Outlander.. Daca poti sa ti-o iei nu te mai complica. E si ASX buna, dar daca tot strici un ban, strica-l pana la capat! Vorba aia .."dai un ban, dar sti ca nu-l mai ai"!

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Lun Feb 09, 2015 2:59 pm

Inteleg ca, dupa cei 3 ani in care ai folosit Outlander-ul 2.2 cu motot PSA si cutie automata, ti-ai dat seama ca este o masina usor exagerata pentru necesitatile tale.
Aici ma gandesc la consum, asigurari, impozit, manevrare in oras ... etc.
Deasemenea, inteleg ca intretinerea devine si ea din ce in ce mai costisitoare (au trecut ceva ani de cand a fost "tanara").

Daca este corect ce am inteles, atunci este foarte logic sa-ti doresti o schimbare cu ceva adaptat necesitatilor tale reale.
Prin urmare, nu inteleg motivul pentru care-ti doresti sa pastrezi "acelasi motor si aceeasi cutie".

Daca as fi in locul tau, luand in considerare detaliile pe care ni le-ai dat, m-as gandi la un ASX 1,8 care are aceeasi putere ca motorul de 2,2 (150 CP).
In plus, ai avea si alte avantaje :
- consum mai mic
- RCA si CASCO mai mici
- impozit mai mic
- manevrabilitate mai buna in oras (lungime 4,3m ASX fata de 4,7m Outlander).

Referitor la cheltuielile cu intretinerea nu stiu ce sa-ti spun.
Reviziile in perioada de garantie sunt cam scumpe.... dar nu ai cheltuieli cu piese care ar incepe sa se defecteze.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori