Mitsubishi EVO X vs. BMW 135i

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Mar Oct 20, 2009 12:35 pm

2dor , mult subiectivism si contradictii neconcludente !
Un S 500 nu poate fii comparat cu nici-una din cele enumerate mai sus nici la clasa nici la eleganta . Senzatia de "usa de caruta" am trait-o si eu cind am mers de mai multe ori , spre ex. cu un A6 nou comparativ cu un E-Klasse , le-am condus pe amindoua , A 6-ul =>"usa de caruta" ...,dar repet , 2 masini din aceeasi clasa .
Ca sa faci comparatii , am dat ex. din "Top 100 cele mai fiabile masini" intre 2 masini din aceeasi clasa , unde Carisma ocupa locul 4/100 si BMW seria 3 locul 65/100 , iar acest test a fost facut pe un esantion foarte mare de masini intr-o perioada mare de timp , ca sa luam un test obiectiv facut intre masini de utilizare zilnica . Repet si mie imi place tractiunea spate si e singurul lucru pe care-l regret ca nu-l are Carisma mea .

On topic , Evo X clar ... de ce ? ... clasa superioara din care face parte comparativ cu 135i , o simpla "liniuta" nu poate fi de-ajuns sa alegi intre cele 2 masini !

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Oct 20, 2009 2:51 pm

Care e acea clasa superioara la EVO intreb eu? Sau ce intelegi prin clasa superioara? Daca e sa luam firma, BMW e clasa premium pe cand Mitsubishi nu e.

Cand am spus ca la EVO usa suna ca o conserva m-am referit la faptul ca NU ARE ANTIFONARE, nu m-am referit la un sunet nasol al usii si atat. Eu prefer sa am o masina sport dar care sa fie si confortabila, sa simt ca malaiul pe care l-am dat pe ea se vede in acea masina. Iar eu consider ca un EVO nu e masina de zi cu zi, iar multi din cei care au EVO, au inca o masina de zi cu zi. Oare de ce?

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Mar Oct 20, 2009 3:34 pm

De acord ca Evo X nu este o masina de zi cu zi , de aceea nici testul nu e concludent , tu in schimb incerci sa le compari pe cele 2 care in mod evident nu fac parte din aceeasi clasa si e de-ajuns o simpla masurare cu cm-ul din fata in spate si laterale ca sa se observe diferentele de clasa ... pe de alta parte sa nu confundam "clasa" cu "nivel de echipare" , nu poate fi comparat un nivel "low-cost" cu unul "premium" , in schimb la folosirea unei masini de zi cu zi , FIABILITATEA cu tot ce cuprinde ea nu poate fi exclusa din calcul incepind de la pretul de achizitie al unei masini pina la totalul cheltuielilor pe o perioada de folosinta/nr. de km parcursi , de aceea am dat exemplul Carisma vs BMW 3 , pentru ca sint doua masini din aceeasi clasa si sint facute pentru utilizare zilnica . A nu se intelege ca nu-mi plac BMW-urile , imi plac foarte mult , dar daca as avea de ales intre BMW si Mercedes , as alege Mercedesul , pe de alta parte , fara suparare(parere personala) dar 135i-ul nu prea e BMW ca sa zic asa cum nici Smart-ul nu prea e Mercedes !

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Oct 20, 2009 4:50 pm

Comparatii se pot face si intre un EVO X FQ-400 si un Porsche 911 Carrera 4S. Si nu sunt din aceiasi clasa, este pur si simplu o comparatie intre 2 masini sport una cu 400 CP si celalalta cu 345 CP. Exista masini micute gen Mini Cooper S Works cu 192 CP care se pot bate si cu un Lancer Ralliart de 230 CP, si sunt din clase diferite. Nu conteaza intotdeauna ca masinile sa fie din aceiasi clasa, nici sa fie cu acelasi numar de cai putere si nici cu acelasi tip de motor, benzina sau diesel.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Oct 20, 2009 5:51 pm

Am eu un prieten care are ca masina de zi cu zi un EVO X ( e la al 2-lea chiar , dupa un EVO 8 ).
Comparatia facuta aici , cred ca este mai mult bazata pe preturi apropiate si performante . Altfel nu pot fi comparate .
BMW - motor mai mare , tractiune spate , comfort sporit , 2 usi, calitate la materiale mai buna
EVO X - 2 litri , 4x4 , 4 usi , suspensie dura, materiale ok , dar nu la fel ca la bmw .

Astea sunt cateva chestii care mi-au venit acum in minte .
Ca alegere personala , EVO . Singura masina in 2 usi pe care as lua-o vreodata ar fi GT2 biturbo ( sau GTR-ul nou , fie 2 masini )

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Mie Oct 21, 2009 9:05 am

Ehee , un Porsche e deja un vis frumos , desi la ultimul SAB eu unul am ramas "blocat" cind am vazut Aston Martin-ul , nu-mi mai aduc aminte ce model , dar nu cred sa existe masina mai bine finisata si care sa le inglobeze pe "toate" ca modelul acela !

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 21, 2009 10:25 am

Ontopic pls.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori