Pajero Sport/Montero

Tractiune integrala, motoare puternice si multa distractie pe coclauri.
Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Dec 29, 2008 10:28 pm

Eu am rapoartele de benzinar... cele de forta (cum s-ar spune ). Motor bun mi-am mai trebui si pot sa-i bag 33-uri fara probleme.
La mine.... ce sa zic... pe asfalt merg cam cu 80-90 kmh din mai multe motive:
1. Gume mult mai mari peste "stock". De la 215/75/15 am 265/80/15. La primavara urc la 33"/12.5"/15
2. Rapoarte de forta, nu de fuga. ( la 100 kmh am 3200 rpm in treapta a 5-a).
3. Suspensie moale de teren ( se balangane ca titanicul pe valuri dupa 50 kmh)
4. La 100 kmh consumul sare lejer de 15%.
Si sunt mult mai multe motive care implica in primul rand siguranta mea si a pasagerilor, apoi fortarea inutila a motorului.
In teren cuplez foarte rar reductorul in "low" deoarece merge bine pe "hi". "low"-ul il folosesc doar la coborari bengoase unde am nevoie de frana de motor sau la tractari.

@ FlorinB... Iti doresc nici ca nu ramai vreodata impotmolit....cu toate ca daca masina mai gusta teren din cand in cand... va fi imposibil sa nu ramai

Avatar utilizator
gnok
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 22, 2008 5:56 pm

Mesaj de gnok » Mie Dec 31, 2008 9:34 am

stiu ce si cum si mai ales cat papa , am tras o tura la valcea cu fosta masina a lui zippo...pe asfalt e belea dar odata ce sari in noroi e ''la ea acasa''....)),a mea consuma cu o 1/3 mai putin,pe asfalt cam 8-9 si oras max 12...a lu zippo ma trecut de 15 la drum lung si are acelasi motor de 2.5,dar am impresia ca e mai mare ca si gabarit
Fişiere ataşate
Picture_159.jpg
Picture_159.jpg (114.35 KiB) Vizualizat de 6811 ori

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Vin Ian 02, 2009 5:27 pm

Daaahhhh.... bune masini... Puntea fata independenta le trage umpic in jos... in rest...

Avatar utilizator
FlorinB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 18, 2008 1:17 pm
Contact:

Mesaj de FlorinB » Mie Mar 04, 2009 10:55 pm

klez, am gume all teren si in ian. pe cand cu ploile am incercat sa fac traseul meu obijnuit spre casa prin padure si cateva delusoare, siii surpriza, am fost aproape sa raman in noroi.Si singur si seara pe la 8.00.... Am reusit sa o scot...

Ai grija ce urezi...

Va salut

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Mar 05, 2009 1:29 am

QUOTE (FlorinB @ Mar 4 2009, 10:55 PM) klez, am gume all teren si in ian. pe cand cu ploile am incercat sa fac traseul meu obijnuit spre casa prin padure si cateva delusoare, siii surpriza, am fost aproape sa raman in noroi.Si singur si seara pe la 8.00.... Am reusit sa o scot...

Ai grija ce urezi...

Va salut


) Pai chiar si cu troliu , tot am dormit o noapte in masina in mijlocul campului.... ca nu aveam copac de ce sa-l agat. Asta dupa ce mi-am montat troliul, pana sa-l pun... ramaneam cam de 5-8 ori pe an si cheltuiam cam 2-4 milioane pe tractoristi.

Eh... lasa ca daca treceai prin balta ca pe asfalt, nu-ti mai aminteai, asa cu o mica intamplare la activ, parca ai ce povesti nepotilor . In aceste situatii.... nu pot decat sa-ti urez: La mai multe ! (Eventual cheama-ma si pe mine sa fie mai distractiv).

Avatar utilizator
FlorinB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 18, 2008 1:17 pm
Contact:

Mesaj de FlorinB » Joi Mar 05, 2009 10:24 pm

QUOTE (Klez @ Mar 5 2009, 01:29 AM) ) Pai chiar si cu troliu , tot am dormit o noapte in masina in mijlocul campului.... ca nu aveam copac de ce sa-l agat. Asta dupa ce mi-am montat troliul, pana sa-l pun... ramaneam cam de 5-8 ori pe an si cheltuiam cam 2-4 milioane pe tractoristi.

Eh... lasa ca daca treceai prin balta ca pe asfalt, nu-ti mai aminteai, asa cu o mica intamplare la activ, parca ai ce povesti nepotilor . In aceste situatii.... nu pot decat sa-ti urez: La mai multe ! (Eventual cheama-ma si pe mine sa fie mai distractiv).

Te-as chema dar esti departeee....
Inca nu am troliu dar cand o sa-mi pun mai scot 100Euro din saltea si achizitionez si o ancora.
Multam pentru urari...
Te salut

Avatar utilizator
asfalttango
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 12, 2009 7:09 pm

Mesaj de asfalttango » Sâm Mar 07, 2009 1:15 pm

Eu l-am luat pe al meu pentru tractari si iesiri soft in natura.
Multumit de siguranta si de consum.
Masina nu fuge ca un SUV dar la tractare se comporta bine.
Am motorul de 73kw care am inteles ca este fiabil si nu e mofturos la motorina.
Regim de viteza 120km/h la 3200-3300 ture si 140-150km/h la 4200-4300 ture ceea ce este cam mult...
Multumit de confort si spatiu si faptul ca este usurica.Varianta GLS.

Avatar utilizator
Mulderel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 08, 2010 8:56 am

Mesaj de Mulderel » Vin Iun 11, 2010 8:22 pm

Nu stiu daca e locul potrivit, dar bag si eu o intrebare referitore la transmisia de pe Pajero sport. Am observat ca are un joc la transmisie, joc ce se simte in special la drum lung, la turatie constanta a motorului, in momentul in care dau peste ceva denivelari usoare.... Sau cand accelerez si apoi iau piciorul de pe acceleratie (fara debraiere). Mi-am dat seama de asta abia dupa ce am condus alte "integrale" , la care nu se mai simtea asa. Am dat fuga la service. Astia au ridicat-o, au verificat-o si mi-au spus ca e normal acest joc (cardan-diferential spate), dupa 70000 de km. Mie totusi mi se pare cam mare (cam 10-15 grade)...
Daca stiti de problema asta si exista si solutii, va rog , nu ezitati sa-mi dati un reply.
MultumeCS!

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Iun 12, 2010 2:27 pm

E normal. Am vazut cu joc mai mare de atat. Nu prea e mare lucru de facut, jocul incepe de la sincroanele CV, apoi mai apare inca putin de tot la lantul de la transmisie din reductor, inca putin din glisanta cardanului, crucile cardanice, apoi din grupul spate de pe la pinionul de atac + coroana, satelitii planetari.... Nah, se aduna cate putin din fiecare parte. Oricum, este ceva normal. Daca era sa fie fix si strans totul, gandeste-te ca apareau supra sarcini din cauza rigiditatii transmisiei. Mai toate masinile au acest joc, nu numai Pajero, ci si Clio, toyota, etc...

Avatar utilizator
Mulderel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 08, 2010 8:56 am

Mesaj de Mulderel » Lun Iun 14, 2010 9:33 pm

Hmm...! Ok, mi-a mai venit inima la loc, da' parca tot ma zgarie pe matze jocu-asta.
Azi am vorbit cu cineva de Kia, omu' (care e tot inainte de toate... ) , mi-a spus tot cam asa si daca am limbrici, se poate face ceva la grupul diferential, numa' ca dupa asta s-ar putea sa scap de jocul asta si sa dau de un zgomot ("uruit") mult mai enervant ...
Asa k, o sa incerc sa ma obisnuiesc.
Sa traiesti Klez-ule, si ai grija cum strangi Aprilia aia RS intre picioare, ca am auzit ca-i cam naravasha...!

Scrie răspuns

Înapoi la “Offroad Zone”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori