Suspensie L200

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
Signum
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:59 am

Mesaj de Signum » Dum Sep 08, 2013 11:19 am

Am 90000 km, masina este din 2009, si la revizia am constatat ca am doua foi de arc rupte , una pe stanga una pe dreapta dar macar sunt la mijloc intre celelalte.
De asemenea telescoapele fata au scurgeri. In mers nu prea am simtit vreo diferenta. Si nu este o masina care sa fi fost muncita, nu am carat si nu am mers nici pe drumuri rupte, 90 % pe sosea. Am comandat suspensie Ironman , intreg kitul si inlocuiesc tot, in plus masina se va si inalta cu 40 mm.

Avatar utilizator
raducul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 9:33 am

Mesaj de raducul » Dum Sep 08, 2013 11:42 am

Eu am pățit la fel doar că ?n loc de Iron Man am folosit ARB. ?ntradevăr IM-ul este mai ieftin dar am auzit lucruri și mai puțin măgulitoare despre el.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Dum Sep 08, 2013 1:48 pm

Daca nu mergi cu ea in teren Ironman nu este alegerea potrivita,arcurile sunt OK dar amortizoarele lasa de dorit.In plus daca vrei sa o ridici cu 4 cm cit permite suspensia atunci vezi ca mai ai si altceva de modificat.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Dum Sep 08, 2013 8:12 pm

La 40 mm nu e necesara vreo modificare.
Dupa parerea mea orice suspensie custom e peste suspensia originala si on si off-road

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Dum Sep 08, 2013 8:46 pm

QUOTE (Signum @ Sep 8 2013, 11:19 AM) Am 90000 km, masina este din 2009, si la revizia am constatat ca am doua foi de arc rupte , una pe stanga una pe dreapta dar macar sunt la mijloc intre celelalte.
De asemenea telescoapele fata au scurgeri. In mers nu prea am simtit vreo diferenta. Si nu este o masina care sa fi fost muncita, nu am carat si nu am mers nici pe drumuri rupte, 90 % pe sosea. Am comandat suspensie Ironman , intreg kitul si inlocuiesc tot, in plus masina se va si inalta cu 40 mm.


Daca cumva nu este tardiv te rog sa spui exact ce vrei pentru suspensie pentru a incerca o contraoferta. tiberiu.p@racingcode.ro este adresa unde poti sa scri si sa trimiti copia dupa talon.
Noi avem un departament distinct pentru suspesii, avand calitate foarte buna si preturi bune, corecte.
Nu am deschis inca un topic in care sa ne facem reclama, dar am vazut topicul fiind posibil sa te intereseze. Ca sa nu fie considerata reclama nu am anuntat firme, preturi si alte amanunte.

Avatar utilizator
Val S
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:51 am

Mesaj de Val S » Lun Mar 10, 2014 9:26 am

Salut,
Sunt nou pe forum si de aceea cer ingaduita pentruo intrabare care poate are raspunsul in lata parte.
Sunt mandrul proprietar al unui L200 din 2008.
La verificarea din service inainte de achizitie, s-a constatat o foaie rupta la arcul spate dreapta.
Fostul ptroprietar a inlocuit-o cu ceva aftermarket.
Acum masina sta mai ridicata pe partea drepata si vreau sa o corectez, cel mai simplu sa inlocuiesc si pe partea stanga o foaie de arc.
Va rog sa-mi dati ceva informatii unde gasesc piese aftermarket pentru Mitsu.
Multumesc anticipat
Val S

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mar Mar 11, 2014 12:30 pm

Salut,
Cele mai ieftine (sau poate nu, trebuie sa suni in multe locuri sa compari preturile) le gasesti la dezmembrari si pe site-urile gen mercador sau tocmai. Daca vrei ceva nou si in garantie cauta si tu la pick-up, ironman4x4, sunt care vand suspensii OME, etc. In ziua de azi nu mai e greu sa gasesti ce iti doresti, bani sa fie.

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Mai 11, 2014 7:28 pm

QUOTE (Val S @ Mar 10 2014, 10:26 AM) Salut,
Sunt nou pe forum si de aceea cer ingaduita pentruo intrabare care poate are raspunsul in lata parte.
Sunt mandrul proprietar al unui L200 din 2008.
La verificarea din service inainte de achizitie, s-a constatat o foaie rupta la arcul spate dreapta.
Fostul ptroprietar a inlocuit-o cu ceva aftermarket.
Acum masina sta mai ridicata pe partea drepata si vreau sa o corectez, cel mai simplu sa inlocuiesc si pe partea stanga o foaie de arc.
Va rog sa-mi dati ceva informatii unde gasesc piese aftermarket pentru Mitsu.
Multumesc anticipat
Val S
Topic despre arcuri s-a mai scris.
Ele se pot reface s-au cumpara si de la Milner 4x4 Anglia
Pe mine o pereche m-a costat cu transport cu tot 1500 lei
o pereche complet echipata.
Arcurile au sase foi nu cinci sunt pentru greutate mai mare 1 tone pe puntea spate si nu necesita
modificari sau alte amortizoare vin cu bucse noi tot tacamul vizitati site-ul.
Eu le am de 65000 km sunt ok un pic mai dure insa eu am 200 kg permanent in bena si nu ma deranjeaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori