Rulment Cardan L200 Asia

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
dan75bc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 23, 2012 5:11 pm

Mesaj de dan75bc » Joi Iul 25, 2013 2:28 pm

Salut,
Am luat acum un an un L200 Asia cu 70000km la bord. Dupa un timp, a trebuit sa inlocuiesc rulmentul intermediar cardan. Am fost la un service specializat pe cardane, nu la reprezentanta. Dupa 3 luni, am constatat ca rulmentul e distrus. Am fost iar la service, unde l-au inlocuit in garantie. Dupa inca 3 luni, aceeasi problema. De data asta am cumparat un rulment original si am mers in alt service, unde au constatat ca rulmentul nu intra pe ax pana la locul lui, avand diametrul interior prea mic (30mm fata de 37mm cat are axul) si din cauza ca statea fortat se distrugea atat de repede. Ciudat e ca programul de piese Mitsubishi indica acest rulment ca fiind cel potrivit pentru seria mea de sasiu. Are codul MR580647. Am gasit intre timp pe cineva care are acelasi model de L200, tot Asia si m-am uitat: acelasi cardan, dar un rulment care statea la locul lui, cu diametrul interior mai mare. Ma poate ajuta cineva care s-a mai lovit de aceasta problema sa gasesc si eu rulmentul bun?
Multumesc,
Dan

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Iul 28, 2013 8:01 pm

Eu am schimbat rulmentul la reprezentanta dupa 174000 km deoarece a aparut o fisura in cauciucul care sustine rulmentul pe una din parti pe 70 % din circumferinta.
Rulmentul era ok insa crapatura putea sa avanseze si sa aduca vibratii suplimentare si distrugerea rulmentului.
Rulmentul a costat 350 ron si l-am schimbat cam in 2.5 ore. Acolo esential este sa alinieze inapoi cardanele dupa demontarea crucii cardanice pe semne care le faci
inainte de demontare. Cred ca ti-au facut treaba asta altfel apareau vibratii. La modelul anterior cardanul spate e dintr-o singura bucata si nu era aceasta problema.
Cred ai avut o piesa proasta. Practic se stringe cu acea piulita dupa ce se preseaza un pic pe ax. Cum sa fie o diferenta de 7mm poate 0.7 mm ai postat gresit

Avatar utilizator
dan75bc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 23, 2012 5:11 pm

Mesaj de dan75bc » Joi Aug 08, 2013 2:48 pm

Era rulmentul bun, trebuia pus pe partea din ax care are 30mm, nu pe cea cu 37, dar mecanicii nu au observat ca se regleaza din piulita si au decretat ca rulmentul nu e cel bun. Dupa ce am cautat pe net toti rulmentii de L200 din 86 si pana azi am descoperit ca il aveam totusi pe cel bun, acum e montat si merge.
Multumesc mult pentru raspuns.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori