Calculator Etacs

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Vin Feb 08, 2013 6:05 pm

Salut,
Aduc in discutie o problema aparuta azi la calculatorul ETACS .
Etacs e calculatorul de functii pe BUS LIN care controleaza functiile de pe volan , geamuri electrice, faruri , stergatoare
si ce mai este la fiecare masina in dotare.
M-am trezit ca merg stergatoarele aiurea , faza lunga de loc , stingeam luminile si aveam orga de lumini.
La reprezentanta au reusit sa reseteze computerul. Suspect e si un switch de la geamul stanga spate.
Daca se repeta se verifica senzor,i daca sunt OK atunci e calculatorul.
A-ti mai avut asa ceva?,
La Iasi a mai venit o singura masina cu problema asta.
Ei zic ca e posibil si de la umezeala sa fi intrat apa la un senzor sau la switch-urile care comanda geamurile electrice.
Altcineva mi-a zis ca azi a fost umiditate mare si conbinata cu spalatul de acum 2 doua zile de aceea sa fi aparut problema.
Oricum o sa tin problema sub observatie ar trebui sa dau cu spray in toate switchu-rile de geam si sa vam daca nu cumva am apa in portiere.
Daca mai apare o sa mai resetez calc si daca chiar ETACS e defect o sa caut unul second ca nou e scump si nu se merita.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Dum Feb 10, 2013 8:28 am

Salut,stiam ca ai modelul fara comenzi pe volan,..ti-ai luat alta?Regret dar nu te pot ajuta cu informatii ca a mea nu e cu comenzi pe volan.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori