Curatare Galerie Admisie,egr,bujii Incandescente.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mie Apr 02, 2014 8:58 am

Da,...
m+ai lasat fara cuvinte.Nu ma asteptam ca motorul sa fie cu perii.Am zis ca daca la modelul anterior era vacumatic,la noi trebuia sa fie cel putin la fel,daca nu ceva mai rezistent.Bine ca se poate suspenda si merge facut un artificiu ca sa nu ramai in drum.
Ia zii,..prin funingine,nu ai gasit asistentul negru a lui Sen..!!..e mascota funinginei din galeriile noastre de evacuare.


Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Apr 06, 2014 8:35 pm

QUOTE (apetreicatalin67 @ Apr 2 2014, 07:58 AM) Da,...
m+ai lasat fara cuvinte.Nu ma asteptam ca motorul sa fie cu perii.Am zis ca daca la modelul anterior era vacumatic,la noi trebuia sa fie cel putin la fel,daca nu ceva mai rezistent.Bine ca se poate suspenda si merge facut un artificiu ca sa nu ramai in drum.
Ia zii,..prin funingine,nu ai gasit asistentul negru a lui Sen..!!..e mascota funinginei din galeriile noastre de evacuare.
i-am gasit o fetitta sa-i tina de urat vezi poza
Deci e cam clar cu proiectarea la masinile noastre din ce in ce mai multe consumabile cu motorina asta bio plina
de ulei de cartofi prajiti normal ca EGR-ul e muci de murdar si daca supapa se misca mai greu un pic si uzura periilor creste
deci dupa o vorba la moda acum, "despre ce vorbim noi aicea" modelul ala vechi din 2000 l-am condus pina la 460000km asta
la 460000km o sa fie noua exceptand caroseria.
Oricum am aflat ca la Iasi s-au schimbat cam 5 EGR-uri.
Sa mai vedeti la modelele dupa 2008 cum e treaba masina trebuie sa fie mai usoara asa ca sasiul e mai subtire ca de e mai lunga un pic ,
bena nu mai are vopsea clor cauciuc ci pur si simplu vopsea simpla o fi mai "desteapta" , la modelul standard se da masina cu janta ca la
VW adica subtirica deci trebuie sa-ti cumperi janta ca doar e 4x4 cum sa umbli cu roata aia pe munti.
Cred ca daca se mai scapa astia de Mitsu un pic mai aflam amanunte interesante despre ce se mai strica .
E criza, asta e explicatia cred ca urmatoarea o sa aiba aripi de plastic ca si Megane si ceva fibra de sticla ca sa consume mai putin.
Sa fim optimisti pentru motanul lui Sen sa vada poza

poza pentru Sen[attachment=21009:PIC03300.JPG]
Fişiere ataşate
PIC03300.JPG
PIC03300.JPG (571.58 KiB) Vizualizat de 7077 ori

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Lun Apr 14, 2014 3:24 pm

A fost o gluma chestia cu roata de rezerva ?..!!!!!..mult mai reusita decat cea cu aripile din plastic..

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Mar Apr 15, 2014 7:21 pm

QUOTE (apetreicatalin67 @ Apr 14 2014, 02:24 PM) A fost o gluma chestia cu roata de rezerva ?..!!!!!..mult mai reusita decat cea cu aripile din plastic..
Nu este nici o gluma la modelul de echipare standard 23900 euro cu tva cu tot masina vine cu roata de rezerva subtire.
Daca faci si ceva teren trebuie sa-ti cumperi janta normala .
Celelalte patru nivele de echipare vin cu janta normala identica cu celelalte
Probabil ca pierd bani prea multi o janta pe 16 oricum e cam 200 ron una identica tip Doetz este cam 300 ron , (vorbim de preturi de achizitie nu de reseller)
La suma de 23900 euro cred ca deja e o gluma sa nu poti da o janta
Aici s-a ajuns la toate firmele datorita acestei crize. De exemplu piesele de pe un computer ETACS fac sub 100 EU insa il cumperi la peste 700EU.
Daca s-au vandut deja sute de mii de masini cercetarea deja a fost amortizata insa contabilii care conduc cam tot fac preturi
pentru prosti ca de nu poti sa mergi fara el. Valva EGR la pret de producator nu face mai mult de 250 ron insa ajunge la final 1350 ron

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mie Apr 16, 2014 9:50 am

Astea da adaosuri,nu ca la noi 30%-50%.

Avatar utilizator
Dan B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 10, 2014 10:35 pm

Mesaj de Dan B. » Lun Noi 17, 2014 8:17 pm

Grozava treaba ! Dl. Catalin, nu te bagi la o lucrare similara si la masina mea? Platesc cat face.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mar Noi 18, 2014 8:39 am

Timpul bata-l vina....vorbeste cu Jjacobuta ca e din Iasi ca si tine si te poate indruma la un mecanic mai aproape de tine,....eu am treaba cu magazinele in perioada asta ca vin sarbatorile,...nu e greu ,...rabdare si multa pasiune...

Oricum multumesc pentru oferta si increderea acordata,....suna daca mai vrei ceva lamuriri ca nu ma deranjezi..

Avatar utilizator
Dan B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 10, 2014 10:35 pm

Mesaj de Dan B. » Mar Noi 18, 2014 8:54 am

Multumesc frumos Catalin. O sa vorbesc si cu Jacobuta, poate stie un mecanic bun care sa aiba si timp. Eu cu greu am gasit un mecanic la care sa merg cu masina. E bun si pasionat ce-i drept, dar sigur n-are timp de operatiunea asta daca zici ca ia aprox. 5 ore

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mie Noi 19, 2014 9:03 am

Chiar 5 ore nu dar trebuie sa freci cu pasiune si rabdare....stii tu mai bine...

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Lun Noi 24, 2014 9:57 am

QUOTE (Dan B. @ Nov 18 2014, 08:54 AM) Multumesc frumos Catalin. O sa vorbesc si cu Jacobuta, poate stie un mecanic bun care sa aiba si timp. Eu cu greu am gasit un mecanic la care sa merg cu masina. E bun si pasionat ce-i drept, dar sigur n-are timp de operatiunea asta daca zici ca ia aprox. 5 ore
Vad ca nu mai cautat, mecanicul meu are sigur timp de asa ceva.
Da-mi un mesaj si putem vorbi la telefon.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori