Preincalzitor Motorina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Noi 04, 2011 8:16 am

Aaaaaaa,deci nu se stie daca la modelul 2007 ar fi ceva.........fa-i o antrebare ca doar e inginer si trebuie sa stie....vds.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Noi 04, 2011 10:49 am

Cu scuzele de rigoare...6e este transportul din Franta an Luxemburg,din Lux an tara nu ma costa nimic ca a-mi vine un amic cu ele an 3-4 zile......scuze anca o data...vds.

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Joi Noi 10, 2011 7:38 pm

Azi s-a montat piesa la masina iar acum astept frigu',sper sa faca ceva-cumva pe acolo(nu a fost verficata)...




A durat mai mult de o singura ora promisa de electrician care a considerat ca e mai bine montarea releului afara,sub capota pentru ca firele de putere sa fie cat mai scurte ...mai este nevoie de 1m furtun combustil diametru interior 12 mm(sau 11,5?) si a catorva cm de furtun de 8 mm pentru a fi folositi ca reductie la cei 6 mm ai incalzitorului.Releul este alimentat de la contact plus intrerupator sanatos in bord (poza maine). Atentie,culorile firelor din poza nu mai corespund cu pliantul de instalare,toate sunt mai groase acum.
De remarcat teul in contact cu plusul bateriei si cheia in contact cu masa masinii...a fost cat p-aci!

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Noi 11, 2011 5:34 pm

Samuraiule,m-ai lasat masca.......ce-ai vrut sa spui prin<< De remarcat teul in contact cu plusul bateriei si cheia in contact cu masa masinii...a fost cat p-aci! >>...nu am anteles.Sper sa nu fie vre-o legatura cu teul de pe baterie(din poza),care sta foarte bine sa o puna de un scurt....scoate teul din poza ca-mi da niste fiori.....ori asta a fost intentia ta.Fii convins ca furnica pe oricine stie cate ceva.....Nu mi-a ajuns mf,cred ca pe marti,te sun..vds.

Scuze,...si mai spala si tu motorul ala sen-sei..vds.

Avatar utilizator
algaex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 14, 2011 5:59 pm

Mesaj de algaex » Lun Noi 14, 2011 6:21 pm

QUOTE (apetreicatalin67 @ Oct 6 2011, 07:08 AM) Dar,.... poate a cumparat cineva o valva si a montat-o,.....poate ne spune si noua cum se comporta,....sau poate ca de suparare,ca nu merge bine, nu ne spune nimic,ca de citit ne citeste lumea....

pe mercedes V220 automatic preincalzitorul se comporta superb! Are 200W/12V si 300W/24V, pret: cel universal 1325lei cu TVA si montaj autorizat (pentru garantie) +20 lei (ca avem autocolante cu Ro). Acum astept sa vad si daca economiseste motorina asa cum se spune (10/15%).

Avatar utilizator
GabrielC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 21, 2011 7:51 pm

Mesaj de GabrielC » Mar Noi 15, 2011 9:42 am

Bun. Facandu-ne ca nu observam nico reclama nesolicitata aici cred ca ar fi fost mult mai constructiv un mesaj cu detalii dar evident mai important era pretul.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mar Noi 15, 2011 5:35 pm

Acelasi lucru l-am observat si eu,dar......de diferenta de pret de la 55e la 1.325.ron nici nu mai zic.....Sa revenim,azi am facut o simulare de comanda la Mitsu Bc,pt.adaptorul(preancalzitor motorina) care se pune pe bateria de filtru,teoretic au spus ca nu e imposibil,am dat datele masinii si ma vor contacta.Cica functia este an calculatorul masinii,ea numai trebuie activata,vor analiza problema si ma vor contacta.......Ps.Ce ti-am zis eu samuraiule?!!!!!!......vds.

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Joi Noi 17, 2011 10:17 am

Pai nu ai zis nimic nou Este exact ce am zis e mai sus...dar o sa astepti mult si bine sa te contacteze ei,la 2 secunde dupa ce ai inchis telefonul solicitarea ta este la cosul de gunoi!

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Joi Noi 17, 2011 12:41 pm

Da-mi voie sa te contrazic respectuos si sa te combat vehement.Am fost sunat acum 20 min.de cei de la Bacau,si mi-au spus ca pe modelele noi,ce am vazut noi,nu sant preancalzitoare de motorina-ci un filtru decantor,sau cam asa ceva.Au un model 2011,de probe la services si nu au vazut nimic care sa aduca cu un preancalzitor.Cei de la Bucuresti au spus ca e ceva pentru modelele din UK.,dar se vor interesa si ma vor contacta,....cu posibilitatea adaptarii pe modelele noastre.Este un preancalzitor la Outlander,dar e foarte naspa de adaptat......Ps...si te rog sa nu-mi mai jicnesti intelectualii mei de la Bacau ca ma ustura...ai vazut ce operativi sant ?!!!!!!!!!!!!!..vds.

Avatar utilizator
GabrielC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 21, 2011 7:51 pm

Mesaj de GabrielC » Vin Noi 18, 2011 1:59 pm

Mda. Se pare ca am fost dus de nas . Orgoliul din mine ma indeamna sa arunc o privire. Daca nu exista nicio conexiune
electrica cu capacul filtrului atunci clar am fost dus de nas. Deh. Macar am recunoscut din start ca sunt profan in mecanica asa
ca am o scuza - solida zic eu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori