Folie De Protectie Vopsea

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
GabrielC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 21, 2011 7:51 pm

Mesaj de GabrielC » Joi Sep 15, 2011 11:38 am

Cred ca ati observat si voi cat de usor se zgarie vopseaua de pe masinile noastre.
Mitsu meu are doar o luna si deja in spatele manerelor usilor sunt mii de zgarieturi fine. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va arata dupa vreo 2 ani.

In primele zile am parcat-o cand cu fata cand cu spatele langa o tufa de liliac si va pot spune sa m-am ales cu niste zgarieturi urate atat pe capota cat si pe oblonul benei.
Ca sa nu mai mentionez mult temutul gainat de pescarus (da - locuiesc intr-un oras cu foarte multi pescarusi ) care mi-a topit efectiv lacul de pe capota desi a stat acolo doar cateva ore pana am observat petele si le-am sters cu multa apa. SafeCut si Polish-ul Turtle de abia au reusit sa estompeze atat zgarieturile cat si gaurile din lac.

Si acum intrebarea - unde gasesc o firma buna care sa imi aplice o folie de protectie TRANSPARENTA de calitate si cam ce pret ar avea aceasta operatiune. Nu vreau folie neagra mata desi ar arata bine.

In service-ul Toyota am vazut un Hilux ce avea aplicata o astfel de folie. Omul o folosea off-road pentru vanatoare si nu-mi venea sa cred cum arata pana nu m-am apropiat si am vazut intr-un loc marginea foliei (nu era aplicata foarte in detaliu si erau locuri unde se vedea marginea).

Multumesc

GC

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Joi Sep 15, 2011 11:57 am

Sa-ti traiasca spatiala......aceleasi sentimente le-am simtit si noi la anceputuri......primele zgarieturi sant cele mai dureroase,urmatoarele vin de la sine...nu le mai numeri.Cu foliatul,nu am auzit ca nu m-a preocupat...au avut grija colegii de pe forum sa ma polisheze cu altele....vds..

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Sâm Sep 17, 2011 10:32 am

Da, asa este. Am impresia ca lacul este destul de prost si se zgarie usor. Ca sa te fac sa te simti un pic mai bine, o sa iti spun ca vopseaua de pe audi este mult mai proasta. M-am frecat la un moment dat de un audi si toata vopseaua de pe bara lui era pe bara mea. Am dat putin cu mana sa imi sterg bara si s-a luat pe mina ca varul. Din fericire eu m-am ales doar cu cateva zgarieturi fine pe lac.
Am ajuns la concluzia ca orice prost care isi freaca pantalonii de lac lasa o urma pe el. La un moment dat chiar ma gandeam sa imi pun alarma numai pentru simplul motiv de a indeparta toti ingalatii care se sprijineau de masina. Dupa ce am facut o colectie mare de "dungi" mi-a trecut si asta.

Avatar utilizator
Roland
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 02, 2009 11:14 am

Mesaj de Roland » Vin Sep 30, 2011 6:19 pm

Salut,

Mi-am pus si eu aceeasi problema fiindca merg prin padure si crengile zgarie peste tot masina.

Exista folii laminate, care pot fi si imprimate cu texturi de camuflaj sau cu diverse inscriptii si se aplica pe toata caroseria (costa cca 5 -7 euro / mp).
Cand se deterioreaza se pot desface tot de cei care le aplica (costa cca 2 euro / mp)

Roland

Avatar utilizator
GabrielC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 21, 2011 7:51 pm

Mesaj de GabrielC » Sâm Oct 01, 2011 10:25 pm

Ma poti ajuta cu ceva adrese sau nume de prin Bucuresti?

In Constanta nu am gasit (cel putin deocamdata) nicio firma care sa lucreze cu folie transparenta.

Sunt destul de multe cele care aplica folie galbena pe masinile taxi dar s-au uitat la mine ciudat cand am intrebat de
folie transparenta. Oricum am vazut pe unele taxi-uri ca folia de de capota si-a schimbat culoarea spre un aramiu
din cauza caldurii degajate de motor asa ca nu cred ca folia folosita de ei e de calitate sau poate nici macar
destinata folosirii pe masini.

O seara placuta.
GC

Avatar utilizator
Roland
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 02, 2009 11:14 am

Mesaj de Roland » Mar Oct 04, 2011 8:05 pm

Salut,

Nu stiu o adresa anume, dar daca faci o cautare pt. colantari auto gasesti vreo 7 -8 firme.
Am vazut saptamana trecuta la Carefour sau la Real, la standul cu adezivi, scotch, etc. ca au folii adezive transparente la sul, de diverse marimi , pentru protectii caroserie.

Roland

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori