Bucse Pt. L200

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Joi Apr 21, 2011 3:03 pm

Buna ziua.Am deschis acest topic pentru a afla de la voi daca e mai bine sa-mi confectionez bucse din poliuretan,folosind vechile camasi,sau sa cumpar originale?Nu am probleme cu ele,dar preventiv,consider ca e bine de stiut din timp la ce sa ma astept.Ar fi o mica problema de fapt....cind am vrut sa-mi desfac boltul de la un arc stanga spate,am constatat ca e intepenit...am dat cu spray,cu de toate,...s-a sudat de camasa interioara a bucsei...cand invart de bolt se tensioneaza si bucsa...piulita s-a desfiletat...am batut-o cu ciocanul atat cat mi-a permis locul f.stramt din cauza rezervorului.M-am lasat pagubas in speranta cu nu e ceva f.grav,dar vreau sa stiu daca ar fi mai bine sa le torn undeva sau sa fac comanda?Da-ti si voi cu sfaturi in mine ca nu ma doare...sau idei...vds

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Joi Apr 21, 2011 8:01 pm

Dom' Catalin,te stiu om serios,cum sa-ti confectionezi bucse ca acum 20 ani? Cumpara originale,e 80 roni setul si 100 manopera. Bine la tine o sa fie si mai mult ca e intepenita dar cu putin talent de mecanic iese. Sa nu-ti puna vaselina pe ele cand le baga ca in timp ( cateva zile) se face noroi acolo si mai rau le dauneaza ...

Avatar utilizator
FlorinB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 18, 2008 1:17 pm
Contact:

Mesaj de FlorinB » Vin Apr 22, 2011 10:40 am

Salut,
NU merita sa le confectionezi...sunt ieftine pe original si nu cred ca o sa le faci lafel de rezistente.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Apr 22, 2011 11:34 am

Sarut dreptele voastre pentru informatii...nu stiam la cat sa ma astept cu preturile...dar la 80-100 ron nu e un efort prea mare..oricum va multumesc si va urez sarbatori pascale fericite,voua,celor dragi voua si celor ce citesc acest topic...vds

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Mai 13, 2011 6:26 pm

Stie cineva cat m-ar ajunge bucsa(tampon) de la suportul cutiei de viteze....e rotunda si se afla exact sub scaunul soferului,prinsa de caroseria masinii.Nu stiu cum sa fiu mai explicit....are forma unei bucse si are rolul de a tine cutia sa nu balangane.Sa nu confundati cu tampoanele de sub cutie,care nu au nici o legatura....eu am gasit la o firma cu 250ron pe original,cu un cod dubios-32238.Mai vezi si tu Klez,poate-poate....ce ai gasit tu la 850ron m-a dat pe spate,...stiu ca te grabeai.Daca stie careva,ceva legat de cod,daca e ok sau pret,ofer recompensa grasa(am zis si eu).....de-o cafea,mai gasesc eu...vds

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Mai 13, 2011 6:34 pm

Sau poate este si o alta varianta de a face o adaptare simpla si trainica...vds.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Vin Mai 13, 2011 10:25 pm

Ceea ce am gasit eu dupa acel cod, nu cred ca era acea bucsa datorita pretului dubios de mare. Scria ceva pe englezo-francezo-germana dar ma uitam cam crucis pe acolo. Am mai vb cu un prieten care are un magazin de piese prin iasi, insa fiind pe original, doar pe luni imi poate da un raspuns. Intre timp (maine), in limita timpului disponibil, ma voi mai interesa si prin alte locuri, macar sa vad daca e acelasi cod. Trimite-mi te rog un PM sau un SMS su seria de la sasiu, in caz de intreaba (la piese pe original, de obicei cere seria).

Referitor la bucsele din poliuretan/poliamida, nu te sfatuiesc sa te apuci sa faci greseala asta. Am incercat si eu acu vreo 3 ani si am pus pe obarlige pe spate la mine si pe langa faptul ca simti fiecare fir de praf din asfalt, odata ce prind putin joc (ca orice material, se uzeaza) te scot afara din masina din cauza agomotului si a trepidatiilor ce le transmit. Pe mine m-au tinut acele bucse cam 1 an, in regim de 50% offroad. Acum am bucse la obarlige, confectionate din bucsele de aro de la obarlige, care in mod uimitor au aproape 2 ani si inca mai duc un an, in aceleasi conditii de drum.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Sâm Mai 14, 2011 11:03 am

AM TRIMIS

scuze pt caracterele mari

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Sâm Mai 21, 2011 11:24 pm

Domnul Catalin sub scaunul soferului e cutia de transfer.
Daca e vorba de o bucsa rotunda mica rotunda costa la Mitsu sub 150 ron si dureaza cinci minute sa o schimbi.
Cauta exact codul in program .

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Dum Mai 22, 2011 10:32 am

Da multumesc frumos.....codul era bun-32238...marti sau miercuri o am de la Mitsu-Bacau si e 150-170ron,ai dreptate.....scriu dupa ce o schimb...vds.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori