Motorina De Iarna

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Mar Aug 20, 2013 12:54 am

Abordarea ta mi se pare gresita pe alocuri :
La diesel nu conteaza detonatia avand in vedere ca motorina e introdusa treptat nu toata odata -amestec stratificat adica scuipa initial pentru preaprindera dupa care ii mai pisa pe masura ce mai misca pistonul.Oricum motorina are cifra cetanica iar benzina cifra octanica asa ca abordarea e inutila.
Detonatia este problematica la motoarele care aspira amestec-in cazul nostru benzinare -si la care apare posibilitatea ca acest amestec sa se autoaprinda inainte de a primi scanteie sau in loc sa aiba o ardere cu o anumita viteza se aprinde in toata masa, asemanator unei explozii(orice ardere cu viteza mai mare de 80 m/s parca,este considerata explozie)
Problema distributiei ,reclamata de tine este de fapt problema "arderii"supapelor de evacuare si este cauzata de un amestec sarac -un reglaj prost al raportului stoechiometric. Majoritatea celor care converteau benzinara la GPL saraceau amestecul de oftica ca masina consuma mai mult cu un litru, de parca GPL=benzina !!!
Se recomanda amestrcarea motorinei cu benzina in functie de temperaturi si nu mai mult de 5%,si nu trebuie uitat ca la motoarele cu pompa de injectie motorina are rolul de a unge pompa si benzina scade aceasta capacitate de ungere !
Nici eu nu sunt un sustinator al acestei solutii,cred ca e ok duar cand nu avem alte variante. Eu am alimentat duar mol iarna si am mai folosit si aditiv din comert (ce se gasesta prin benzinarii) si nu am avut probleme . Mai repede mi_as pune problema de bujii si injectoare .

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mar Aug 20, 2013 10:46 am

Si eu sant de acord cu tine Avy,..pana la -15 pun 3%,..peste pun 5%,dupa situatie.De cand am pus preancalzitorul nu mai am probleme,voi vedea.

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Joi Aug 29, 2013 9:29 pm

Adaugand benzina maresti cifra cetania nu dramatic oricum peste 51 la cat sunt facute toate setarile motorului in Europa
Automat combustibilul se va aprinde mai repede arderea va fi incompleta si automat consum mai mare si motor mai poluant si uzura mai mare la motor.
Evident senzatia va fi ca fuge masina.
Eu stiu fraieri care au gresit si au pus benzna in loc de motorina si au mers 100km pina au zapacit motorul.
Motorul merge si cu 30 % amestec de benzina peste motorina , insa daca ceva e proiectat sa mearga cu motorina buna
pentru ce sa adaugi benzina .
Evident asa se facea inainte de 89 acum cred avem optiuni sa alegem motorina buna.
Pentru curatare folositi Metabond e foarte bun

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori