L 200-emirate-info

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Dum Ian 24, 2010 10:34 pm

eu am avut la arabi chevrolet lumina (3.6 L) full electric si mazda 3 (autoamtice si manuale) toate dupa 2006 inchiriate de la Hertz si niciuna nu avea ABS.
La siguranta acolo nu se prea tine seama. asta este. dar cred ca se pot gasi si cu ABS.
Un tucson 2.0crdi full si automat (fara piele) costa 11500 euro si avea chiar si esp cred, dublu clima etc.. cumparat de nou. (in KSA)

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Lun Ian 25, 2010 9:43 pm

La arabi, la americani... tot una - aia nu stiu de ABS, ESP, ASR, etc.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Ian 25, 2010 10:39 pm

Si culmea.... tot Europenii mor mai multi in accidente rutiere =))

Concluzia: Cu sau fara ABS, ESP, EBD, ABC... tot vom avea accident. Diferenta consta in faptul ca daca nu avem ABS, etc, mai economisim vreo 5.000 E ))

Avatar utilizator
facea_titi65
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 10, 2009 12:42 am

Mesaj de facea_titi65 » Mar Ian 26, 2010 5:08 pm

Am L200 ,modelul ptr emirate,din aprilie 2008.Fara ABS.Masina super!Se comporta excelent pe drumurile noastre inzapezite,daca folosesti eficient frana de motor,nu simti lipsa ABS-ului,masina se opreste in siguranta!are transmisie Easy-select,consuma conform indicatiilor 7-7,2 afara(in limite legale de viteza)si 9,5-10 in oras sau pe drumuri nemodernizate si forestiere,pe unde a circulat aproape zilnic!Consum pe autostrada la 130km/h=9%.Masina a fost cumparata noua din Germania la pretul de 16500E,in conditiile in care in 2008,in Romania,cel mai ieftin model era pe la 24000E cu tot cu TVA!(deci ,parerea mea,Klez are mare dreptate!)Are jante aliaj,scari aluminiu,oglinzi si bara spate crom.De unde atata diferenta de pret?Modelul de Mitsubishi Romania are in plus ornamentele de plastic de la aripi(super ptr rugina),faruri de ceata, luneta cu deschidere si ABS-ul.Toate acestea mi se par niste dotari=fitze(mai putin ABS),in conditiile in care faci economie de bani cu care poti cumpara un Logan! Nu are garantie in Romania!Mi-am facut singur schimbul de filtre si ulei si cred ca am iesit la pret pe la 65%,din pretul de la reprezentanta!Intretinerea o fac exact dupa cartea masinii,iar gresarea la crucile cardanice-lunar. Va doresc "la multi km fara reparatii",cu aceste bune utilaje,indiferent ca sunt modele europene sau ptr.emirate!

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Ian 29, 2010 5:20 pm

ar mai fi...reductorul cu 3 trepte,oglinzi incalzite si nescrise in araba,luneta electrica,scaune incalzite si reglaje electrice,chit radio caseton cu cd.si afisajul busola-altimetru-inclinometru-pres.atmosf.....etc...dar nu asta conteaza,ci faptul ca o ai si esti multumit de ea...baietii astia..... din navodari...au o problema iarna...nu mai vad iarna pe faleza ce vedeau vara si sant mai critici la masini.....la L200...saLtare......vds...

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Vin Ian 29, 2010 6:09 pm

Cataline,''reductorul cu trei trepte'' de care zici e de fapt transmisia EasySelect care se vinde si in Romania,de obicei masinile cu asa ceva nu au aer conditionat automat,oglinzi electrice incalzite si luneta retractabila care oricum isi pierde farmecul daca acoperi bena.Bineinteles lipseste si computerul de bord,asa rudimentar cum e. Se poate trai foarte bine si fara el,eu unul nu l-am mai folosit pe busola-altimetru de cand am luat masina. Cred ca e irelevant ce scrie pe oglinzi ,mult mai important e lipsa abs pentru ca nu e deloc placut sa-ti plece iahtu' intr-o parte la o franare de urgenta.Dar se poate trai si fara el,asa cum si parintii nostri conduceau masini cu viteze nesincronizate Cat despre casetofon ,eu m-am bucurat mult ca am avut doar boxele montate din fabrica,cu 200 eur mi-am luat o scula mult mai buna decat ce dadeau ei cu 500.Pai cu 500 imi pot lua direct car pc cu mult mai multe optiuni decat un simplu cd player: navigatie,tv,camera video mers inapoi ,etc. Al meu L200 nu are scari laterale (nu sufar dupa ele) si mai ales ESP sau controlul tractiunii ,dupa astea da,sufar. ) Nu mai zic de cutie automata ,dar atata s-a putut la momentul respectiv. De aceea zic respect pentru cei care au avut curajul sa incerce alternativa araba,desi inca odata nu ma impac deloc cu lipsa abs, dar pe de alta parte e tare buna garantia in romania ,mie unuia mi-au mai schimbat cate ceva atunci...deci e cu dus si intors, orice de oriunde ai cumpara e loterie
Iar despre faleza ...este bre!

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Joi Feb 04, 2010 10:47 pm

cristiane,hai sa fii iubit....nu te-am mai citit de mult...arabe ,europene nu conteaza,important e ca sint ale noastre si ca le iubim mai mult ca pe ne----e...care are normal...vds

Avatar utilizator
george alexandru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 10:58 pm

Mesaj de george alexandru » Mie Feb 24, 2010 4:06 pm

In maxim o luna este posibil sa intru si eu in posesia masinii mult dorite,varianta emirate.Masina face parte dintr-un lot de 40 de bucati importate din Tailanda pentru o firma de paza din RO.Din cate am inteles masinile vin echipate in plus pe langa pachetul bari nichelate,praguri,volan piele si ABS.O sa revin cu detalii

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mie Feb 24, 2010 6:57 pm

Salut
pe la ce preturi se vand daca nu sunt indiscret.

Avatar utilizator
george alexandru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 10:58 pm

Mesaj de george alexandru » Joi Feb 25, 2010 2:29 am

15-16 mii fara TVA

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori