Eroare P0106

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
stanic
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 16, 2010 8:40 am

Mesaj de stanic » Sâm Mai 03, 2014 9:49 pm

Salut ,

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea eroare p0106 ce inseamna mai exact .

Multumesc

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Dum Mai 04, 2014 7:08 pm

De ce nu suni pe Sebi de la Mecatronics din Sibiu..0757116279...e seful de la Mitsu..Citeste forumul Prieteni din reprezentantele Mitsu...daca e codul pe original.

Avatar utilizator
stanic
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 16, 2010 8:40 am

Mesaj de stanic » Lun Mai 05, 2014 8:33 am

QUOTE (apetreicatalin67 @ May 4 2014, 07:08 PM) De ce nu suni pe Sebi de la Mecatronics din Sibiu..0757116279...e seful de la Mitsu..Citeste forumul Prieteni din reprezentantele Mitsu...daca e codul pe original.


Merci ,o sa sun acum dimineata .
O zi buna .

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Lun Mai 05, 2014 9:40 am

Ai sa vezi ca totul e ok,.......asteptam parerile tale pro si contra services...
Ps. Spune ca esti membru pe Mitsu.ro

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Mai 11, 2014 7:20 pm

QUOTE (stanic @ May 5 2014, 08:33 AM) Merci ,o sa sun acum dimineata .
O zi buna .
daca cauti pe net gasesti anumite chestiuni legate de aceasta eroare.
In primul rand martorul engine este aprins?
Doi ai simptome de motor care trage din greu sau consum marit?
Trei cati km are masina?
Eroarea este legata de raportul combustibil/aer si este senzorul de presiune de pe turbina.
Poti scoate mufa spray contact si pune inapoi.
Insa pentru diagnosticare trebuie toate datele privind presiunea de pe senzor la o anumita turatie
si daca EGR nu este blocat sau cat este deschis
Ar trebui sa mergi in service pentru o diagnosticare soft .
E posibil ca senzorul MAP sa fie defect insa pot fi si alte probleme chiar mai grave legate de
functionarea turbinei in caz ca senzorul este bun.
Informatiile sunt insuficiente.

Avatar utilizator
stanic
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 16, 2010 8:40 am

Mesaj de stanic » Mar Mai 13, 2014 5:55 pm

QUOTE (jjiacobuta @ May 11 2014, 07:20 PM) daca cauti pe net gasesti anumite chestiuni legate de aceasta eroare.
In primul rand martorul engine este aprins?
Doi ai simptome de motor care trage din greu sau consum marit?
Trei cati km are masina?
Eroarea este legata de raportul combustibil/aer si este senzorul de presiune de pe turbina.
Poti scoate mufa spray contact si pune inapoi.
Insa pentru diagnosticare trebuie toate datele privind presiunea de pe senzor la o anumita turatie
si daca EGR nu este blocat sau cat este deschis
Ar trebui sa mergi in service pentru o diagnosticare soft .
E posibil ca senzorul MAP sa fie defect insa pot fi si alte probleme chiar mai grave legate de
functionarea turbinei in caz ca senzorul este bun.
Informatiile sunt insuficiente.


Multumesc de ajutor

La mine problema era legata de un furtunas mic si subtire pe partea soferului sub protectia de plastic in lateral un colier nu isi mai facea treaba si furtunul era iesit .
Problema eu nu am vazut-o dar un baiat de la reprezentanta din Tg Mures mi-a indicat exact locul in care sa ma uit si .....am avut noroc .


Multumesc de ajutor
O zi buna

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Joi Mai 15, 2014 8:53 am

Pai daca ne dadeai si tu mai multe detalii te ajutam si noi.Cand furtunasul e crapat sau iesit din orificiu,masina pierde din putere-nu mai pleaca asa nervos la accelerari bruste,dar nu te lasa in drum,merge dar fara 30%-40% din cai.Sa ai grija la acel furtunas ca are tendinta sa se coaca la capatul dinspre motor datorita temperaturilor inalte.Ca sa iesi din necaz,se suncteaza bucata coapta...se intinde furtunasul si se pune la loc....Fii mai darnic cu explicatiile si lasa timiditatile....

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Mai 18, 2014 8:47 pm

QUOTE (apetreicatalin67 @ May 15 2014, 08:53 AM) Pai daca ne dadeai si tu mai multe detalii te ajutam si noi.Cand furtunasul e crapat sau iesit din orificiu,masina pierde din putere-nu mai pleaca asa nervos la accelerari bruste,dar nu te lasa in drum,merge dar fara 30%-40% din cai.Sa ai grija la acel furtunas ca are tendinta sa se coaca la capatul dinspre motor datorita temperaturilor inalte.Ca sa iesi din necaz,se suncteaza bucata coapta...se intinde furtunasul si se pune la loc....Fii mai darnic cu explicatiile si lasa timiditatile....
Daca citeau forum-ul vedeai ca s-a scris despre martor motor aprins si care sunt problemele.
Nu ai precizat daca martorul de engine fail era aprins.
Daca citesti poti afla probleme care le poti avea in viitor si ce trebuie sa faci ca sa nu ai anumite
probleme specifice masinii.
Bine ca s-a rezolvat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori