Zgomot Ambreaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
Orbitron
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:11 pm

Mesaj de Orbitron » Joi Mar 06, 2014 12:04 am

Buna. Am un l200 si Am un sunet urat cand cutia e pe liber, cand calc ambreajul sau imping schimbatorul ?ncet spre orice viteza sunetul ?ncetează . Ce ar putea fi? Am pus kit ambreaj nou. Eu am auzit ca suna in cutie undeva. Multumesc

Avatar utilizator
robiboth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 28, 2012 6:00 pm

Mesaj de robiboth » Joi Mar 06, 2014 8:20 am

Verifica nivelul de ulei din cutie si reductor.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Joi Mar 06, 2014 1:22 pm

Rulmentul de presiune.Nu conteaza ca ai pus un kit de ambreiaj nou.

Avatar utilizator
robiboth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 28, 2012 6:00 pm

Mesaj de robiboth » Vin Mar 07, 2014 9:39 am

Rulmentul de presiune nu are a face cu problema expusa daca zgomotul dispare la apasarea manetei schimbatorului de viteze. eu zic sa verifici uleiul in cutie eventual sa il schimbi.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Mar 07, 2014 3:07 pm

Tu ai cumva un fix cu nivelul uleiului din cutie?
Daca zgomotul ar proveni din cutie ar fi permanent,amplificindu-se daca masina ar rula si nu dispare daca calci ambreiajul sau te joci cu schimbatorul de viteze.Din cauza nivelului scazut sau al proastei calitati al uleiului din cutie primul lucru care crapa in ea este viteza a 5-a.

Avatar utilizator
robiboth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 28, 2012 6:00 pm

Mesaj de robiboth » Mar Mar 11, 2014 9:55 am

Daca apesi ambreiajul si actionezi rulmentul nu ar trebui sa se auda mai proeminent daca acesta ar fi "dus"? In repaos rulmentul dupa cate stiu eu nu este actionat daca este reglat corespunzator binenteles si nu calca permanent pe diafragma placii de presiune. Omul a spus clar ca daca actioneaza ambreiajul zgomotul dispare. Parerea mea este ca zgomotul este provocat fie de lipsa uleiului(sau calitatea acestuia) fie este provocat de pinioane datorita uzurii normale (sau anormale).

Avatar utilizator
robiboth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 28, 2012 6:00 pm

Mesaj de robiboth » Mar Mar 11, 2014 10:03 am

Eu zic sa ne mai dea detalii daca se aude in rulaj normal sau ce a mai constatat mai detaliat pentru a putea fi de ajutor cu pareri mai concludente.

Avatar utilizator
Orbitron
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:11 pm

Mesaj de Orbitron » Mie Mar 12, 2014 10:17 pm

Domnii mei si in timp ce rulez subturat se aude cred dar nu imi dau seama din cauza motorului dar oricum e un sunet enervant suna chiar tare. ?ntrebarea mea in leg cu mentionarile de mai sus:daca ma joc cu schimbatorul sunetul dispare. Are legătura da imping schimbatorul ?ncet si ?ncetează sunetul cu rulmentul de presiune? Eu cred ca nu are legătura maneta daca o imping un cm si sunetul ?ncetează cu rulmentul de presiune. Aștept sfaturi, multumesc

Avatar utilizator
robiboth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 28, 2012 6:00 pm

Mesaj de robiboth » Joi Mar 13, 2014 8:24 am

Nu cred sa fie de la ambreiaj dar cel mai bine ar fi o vizita la un service si mers in proba cu un mecanic "cu ureche muzicala". iti recomand aceasta vizita cat mai repede pentru ca pot aparea probleme si sa nu mai poti salva cutia de viteze.

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Dum Mar 23, 2014 8:42 pm

pai daca ai kit de ambreiaj nou ai pus si rulment nou nu.
Zgomotul de rulment este daca nu esti in viteza , cand apesi pe ambreiaj acel zgomot dispare .
Daca zgomotul e in rulare e o problema de cutie sau timoneria cutiei.
Inainte de a schimba ambreiajul aveai zgomotul asta?
Daca nu atunci cand schimbi ambreiajul se umbla la schimbator se demontea acolo tot, nu stiu daca ai asitat la lucrare
daca nu este fixat tot cum trebuie poti avea ceva desprins in urma lucrarii sau problema e chiar in cutie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori