Zgomot Ambreaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi L200
Avatar utilizator
Dan B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 10, 2014 10:35 pm

Mesaj de Dan B. » Lun Noi 17, 2014 5:29 pm

L200, 2007 cu super select. Am pus Kit Ambreiaj nou de la JapanParts, acelasi simptom.
Zgomot la ralanti cu ambreiajul decuplat. Dispare atunci cand calc ambreiajul si cand imping/trag usor maneta schimbatorului de viteze
Verificati si vedeti ca zgomotul apare dupa ce se incalzeste motorul (cel putin asa e la mine).
Zgomotul este din cutia de viteze* (*zice mecanicul meu, si mai zice ca e normal la motoarele diesel de tipul celor de pe L200 Triton).
Apare dupa ce se incalzeste motorul deoarece, la rece, uleiul din cutie este mai vascos si estompeaza acele vibratii ale elementelor de prin din cutia de viteze.
Deci... daca dintre cei care au semnalat aceasta problema au gasit totusi alta explixcatie si rezolvare, sa ne spuna si noua. Multumim

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Lun Noi 24, 2014 9:55 am

QUOTE (Dan B. @ Nov 17 2014, 05:29 PM) L200, 2007 cu super select. Am pus Kit Ambreiaj nou de la JapanParts, acelasi simptom.
Zgomot la ralanti cu ambreiajul decuplat. Dispare atunci cand calc ambreiajul si cand imping/trag usor maneta schimbatorului de viteze
Verificati si vedeti ca zgomotul apare dupa ce se incalzeste motorul (cel putin asa e la mine).
Zgomotul este din cutia de viteze* (*zice mecanicul meu, si mai zice ca e normal la motoarele diesel de tipul celor de pe L200 Triton).
Apare dupa ce se incalzeste motorul deoarece, la rece, uleiul din cutie este mai vascos si estompeaza acele vibratii ale elementelor de prin din cutia de viteze.
Deci... daca dintre cei care au semnalat aceasta problema au gasit totusi alta explixcatie si rezolvare, sa ne spuna si noua. Multumim
Face parte din categoria asa fac toate .Daca e deranjant atunci e clar ca acel kit de la Japan Part e mai prost decat cel original de la Mitsu
si a fost alegerea ta. mie imi apare un zgomot insa e foarte mic si deloc deranjant. kitul insa e pe original.

Avatar utilizator
raducul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 9:33 am

Mesaj de raducul » Lun Noi 24, 2014 2:16 pm

Tot 2007, tot SuperSelect. A f?cut asa de noua. M-am obi?nuit dupa o vreme

Avatar utilizator
Dan B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 10, 2014 10:35 pm

Mesaj de Dan B. » Joi Noi 27, 2014 4:38 pm

M-am obisbuit si eu cu acel zgomot. Nu e deranjant dar ma gandeam sa nu fie ceva nelelocul lui dupa schimbul de ambreiaj. Am "ascultat" intre timp mai multe diesel-uri cu volanta monomasa mai.mari de 2litri si sunt "dotate" cu acelasi zgomot. Referitor la kit, ce l de la JapanParts este acelasi produs cu kit-ul original. Si pretul este identic (undeva la 1700 Ron disc+placa + Rulment). N-am pus original pt ca dura mult sa vina. Diferenta dintre ele e ca cel original are vopsita sigla mitsu pe componente.
Jaccobuta, am vazut ca esti din Iasi si am inteles de la un coleg de forum ca te pricepi la mecanica. Poate ai timp intr-o zi sa o asculti si pe-a mea sa-ti dai cu parerea. Dao o bere ... doua ...zece

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Noi 28, 2014 8:50 am

Si la mine TVA-ul de la bere....

Avatar utilizator
Dan B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 10, 2014 10:35 pm

Mesaj de Dan B. » Vin Noi 28, 2014 8:05 pm

Punem si TVA dl. Catalin

Avatar utilizator
ache3
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 14, 2012 6:22 am

Mesaj de ache3 » Dum Feb 22, 2015 10:02 am

ce se poate strica la o transmisie Easy Select daca se cupleaza 4L in miscare?
stiu ca se cupleaza 4L cu masina oprita insa din neatentie am reusit sa o cuplez de citeva ori cit masina inca nu se oprise si sunt curios cit de nociva e treaba asta

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Mar Apr 07, 2015 9:39 am

QUOTE (ache3 @ Feb 22 2015, 11:02 AM) ce se poate strica la o transmisie Easy Select daca se cupleaza 4L in miscare?
stiu ca se cupleaza 4L cu masina oprita insa din neatentie am reusit sa o cuplez de citeva ori cit masina inca nu se oprise si sunt curios cit de nociva e treaba asta
Extrem de nociva. Poti face varza cutia de transfer.
Nu exista un sincron la aceasta miscare , deci daca "rotitele" nu se aliniaza se pot rupe.
Eu personal nu schimb nici 2H la 4H decat la viteze sub 50 km/ora. Invers 4H la 2H e mai putin pretentios insa cateodata ramine senzorul clipind si trebuie sa opresti si sa dai inapoi pina dispare
asa cum se facea la vechile 4x4.

Avatar utilizator
ache3
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 14, 2012 6:22 am

Mesaj de ache3 » Mie Apr 08, 2015 8:46 am

hmmm, o sa fiu mai atent

Avatar utilizator
Adrian 80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 12, 2015 9:17 pm

Mesaj de Adrian 80 » Vin Oct 23, 2015 7:59 am

Si la mine face zgomotul asta la relanti cu masina oprita. Daca apas ambreiajul dispare zgomotul.
Sa cumpar kit de ambreiaj sau nu?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi L200”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori