Ajutooor! Probleme Cu Franele!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Galant
Avatar utilizator
puiucu4u
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 06, 2009 8:49 pm

Mesaj de puiucu4u » Mar Oct 06, 2009 9:29 pm

Salutare tuturor

Sunt proaspat (1 luna) posesor al unui Galant din 2002, motor v6 3000 cmc3 cutie automata. La o saptamana de cand am cumparat-o a inceput cosmarul franelor... Scartaie de te innebunesc, placutele raman blocate si discurile de frana se supraincalzesc. In plus, la franare apar tremuraturi puternice in volan si in pedala care devine extrem de rigida iar distanta de franare este mare. Am schimbat deja de 2 ori in decurs de 1 luna: discuri, placute, etrieri (fata- spate). Totul este nou dar degeaba... problema persista. Intre timp am cautat curios pe google sa aflu daca si altii se confrunta cu aceeasi problema si am aflat cu stupoare ca este o problema aproape generala la generatia mea, problema pe care o recunoaste chiar si mitsubishi.
Ok, m-am fript, recunosc, nu m-am informat suficient inainte, insa oare nu exista rezolvare? Imi place masina si nu as vrea sa o schimb...

Eu stau in America, Carolina de Nord, (apropos... mecanicii sunt praf pe aici..), mitsubishi este o marca des intalnita si fabricata chiar aici deci piesele folosite si inlocuite nu sunt turcisme... Am cautat raspunsuri si pe aici insa nimeni nu a reusit sa-mi dea o rezolvare concreta a problemei...

Ce ziceti, ma puteti ajuta cumva? Sunt disperat si nu am incredere sa plec cu masina (iar aici fara masina esti mort) de teama sa nu raman fara frane exact atunci cand am nevoie...

Am atasat si cateva poze cu masina...

Multam fain!
Fişiere ataşate
21.09.2009__9_.JPG
21.09.2009__9_.JPG (1.59 MiB) Vizualizat de 6842 ori
21.09.2009._Masina__5_.JPG
21.09.2009._Masina__5_.JPG (1.99 MiB) Vizualizat de 6836 ori
21.09.2009._Masina__2_.JPG
21.09.2009._Masina__2_.JPG (1.67 MiB) Vizualizat de 6845 ori
21.09.2009._Masina__14_.JPG
21.09.2009._Masina__14_.JPG (1.72 MiB) Vizualizat de 6837 ori
21.09.2009._Masina__4_.JPG
21.09.2009._Masina__4_.JPG (2.05 MiB) Vizualizat de 6845 ori

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Oct 06, 2009 9:49 pm

Ma tem ca ai ceva cu pompa centrala. Ma face sa ma gandesc la asta faza cu supraincalzitu' + pedala care devine rigida la franari repetate. Ar fi bine de investigat repede, pana nu iti termini si setul asta de discuri. Sa nu se fi ovalizat cele vechi de iti tremura volanu la franare. Iar lichidul de franare, schimbat TOT, ca lumea, nu cu zgarcenie. Pana curge lichid frumos si curat la toate rotile.

Avatar utilizator
puiucu4u
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 06, 2009 8:49 pm

Mesaj de puiucu4u » Mar Oct 06, 2009 9:55 pm

multam de raspunsul prompt.
crede-ma ca nu cu zgarcenie am schimbat ceva la masina. am facut exact cum au zis cei din service, dupa ce au testat-o.... lichidul este schimbat si el insa nu si pompa. maine o sa merg din nou cu ea la mecanic...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Oct 06, 2009 10:06 pm

Nu pot ghici de mii de km ce are. Dar e de verificat pompa, sa bage un ochi si la servo. Dar noah, e de vazut. PLM, sa si inteleaga ce e pe acolo, nu doar sa te puna sa schimbi piese.

Iar eu am zis de lichid sa il schimbi, ca banui ca ai mai fiert franele si dupa schimbarea discurilor si a placutelor.

Supraincalzirea banui ca se manifesta la toate rotile, nu?

Avatar utilizator
puiucu4u
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 06, 2009 8:49 pm

Mesaj de puiucu4u » Mar Oct 06, 2009 10:19 pm

la partea din fata sunt problemele serioase.. spatele scartaie insa placutele blocate sunt la rotile din fata. acum ca am citit ce ai spus tu parca mi se pare si ca servo este mai rigid (initial am zis ca e doar o parere de-a mea...). masina are 92k mile insa pe aici mecanicii nu repara nimic. ei doar schimba ce "pare" sau chiar este stricat. piesele sunt mai ieftine decat la noi insa mana de lucru... pfiuu.. te omoara...

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Oct 06, 2009 11:46 pm

Salutare
Pai si Mitsubishi nu a dat raspuns la problema ? ca daca o recunoaste , trebuie sa existe si o solutie.
Din ce spui tu acolo , si e parerea mea, mai trebuie sa faci exact ce a spus si Driverx , inlocuirea pompei servo si a lichidului servo, pentru ca doar asta a mai ramas sa faci si sa te linistesti . Ah , ai incercat sa o si scanezi sa vezi daca da vre-un cod de eroare ? poate e ceva pe acolo care nu-i da pace si se comanda ceva gresit catre frane ...
Intr-un fel e bine ca mecanici schimba tot ce ''pare'' sau e stricat , macar stii ca acolo nu te mai intorci , desi in cazul tau e de verificat iar tot sistemul de franare...
Pacat de masinuta ca e frumoasa foc. Sper sa rezolvi problema si sa intri sa faci si un jurnal de bord
Drive safe or , do not drive until u solve the problem

Avatar utilizator
puiucu4u
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 06, 2009 8:49 pm

Mesaj de puiucu4u » Mie Oct 07, 2009 1:55 am

da, rezolvarea mitsubishi consta in schimbarea tuturor componentelor ce tin de frane cu piese de calitate superioare decat cele de productie (intre 2002 si 2003 au fost chemate in service un nr de... masini pentru inlocuire - se pare ca masina mea nu a ajuns acolo. in 2009 dupa 7 ani... te descurci cum poti). lucru pe care l-am facut si eu... dupa 2003 mitsubishi a schimbat producatorii pe partea de sisteme de franare si urmatoarele galant nu au mai avut probleme de genul asta... astea sunt informatii de pe google...
pe de alta parte, ce treaba are servo directia cu blocarea placutelor de frana? m-as mira sa fie de vina servodirectia, dar, in fine, o sa fie verificata si asta!
o sa scriu desigur in cazul in care se rezolva (si sper asta) sau in cazul in care o sa o vand...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Oct 07, 2009 8:04 am

Cand zicem servo, (in cazul tau) ne referim la servo-frana. N-are nimic cu directia.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Oct 08, 2009 4:04 pm

Daca nu ma insel, cat tot am cautat discuri de frana aftermarket pt lancerul meu (lancer clasic 1.6, 4G18 serie motor), am vazut ca se potrivesc la o serie de Galanturi, s-ar putea sa fie si modelul tau... zi-mi daca ai 4 suruburi la roata, eu vad capace cu 5 insa nah, capacele nu sunt roti

Daca da, s-ar putea sa fie aceiasi problema ca si a noastra, vibratii mari in volan la franare, discuri de frana din material mai prost si care se caleaza.. insa bag seama ca problema ta nu ar fi doar asta ci si alta ce tzine de pompa de frana si lichidul servo.

Oricum daca se potrivesc discurile si o sa ai nevoie de altele aftermarket, eu am gasit Bosch si ATE si le voi inlocui undeva pe luna viitoare.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Oct 08, 2009 4:07 pm

gabitzu

Vezi ca sunt Lancere Classic si cu 5 prezoane Si anume Lancer-ul de 2 litri (4G63). Dar personal nu stiu daca se potrivesc. Poate da, poate nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Galant”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori