Martor De " Motor"

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
ZTV
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 20, 2011 12:26 am

Mesaj de ZTV » Joi Noi 17, 2011 11:12 pm

DA, in sfarsit am rezolvat problema. Sincer, intre timp am mai luat un Citroen C5 (motiv: volan pe dreapta, se conduce mai usor in UK), dar azi am ramas uimit, de consum/performanta pe autostrada. Eram f nervos pe aceasta masina, am bagat multi bani in ea ca sa aduc la perfectie. Am schimbat multe piese, doar asa preventiv (care mergea inca).

Cred ca prima oara in 6 luni pot sa zic ca merge perfect. Sper sa ramana mult timp asa !

Avatar utilizator
Carismaticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 18, 2012 7:57 pm

Mesaj de Carismaticu » Vin Iun 22, 2012 11:00 am

QUOTE (mihaig06 @ Nov 10 2011, 06:49 PM) nu este atat e intre 300 si 400 Mie mi-au cerut aproape 1.000 de lei pentru sonda lambda la Mit Motors (pe Bucuresti-Ploiesti), la care se adauga vreo 140 de lei manopera. Cam mult, zic. O să caut şi la alţii. Am fost la Norauto şi la Augsburg (săptăm?na trecută, pentru altceva) şi au fost foarte ok şi la preţuri şi la cum s-au purtat cu mine şi maşina. Au feed-back pozitiv de la mine. La Mit Motors am dat de un plictisit... de-mi venea să ?l scutur să-l trezesc. Cosmin ?l cheamă şi se mişcă ?n reluare .

Avatar utilizator
busuuca
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 13, 2012 8:59 am

Mesaj de busuuca » Mie Aug 15, 2012 12:13 am

salut, am schimbat acum o saptamana sonda lambda, la un mecanic bun din Galati, a costat 300 ron si manopera a fost de 50 ron, pana am schimbat sonda mi se aprindea mereu martorul de bord, orice as fi facut, acum este ok si a scazut si consumul

si cine spune ca e o rabla se inseala foarte mult, este o masina excelenta daca este intretinuta, tine cu buzunarul, cand i-am facut o revizie completa si i-am schimbat distributia, toate filtrele, uleiul, sonda lambda, toate lichidele, timonerie lubrifiata, pusa pe tester, etc. am cheltuit 21 milioane cu tot cu manopera si nu a fost nici o problema cu gasirea pieselor necesare si acum pot sa spun ca mananca autostrazile, am ajuns la 190 km/h si cred ca mai putea dar nu mai aveam autostrada libera pentru asa viteza si nici curaj

Avatar utilizator
Carismaticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 18, 2012 7:57 pm

Mesaj de Carismaticu » Vin Aug 17, 2012 11:12 am

Singura problemă pe care o am cu benzinara mea e că ?i cam plac lichidele 9%-10%, dar am stiut cand am luat-o

Avatar utilizator
pitypablo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 04, 2012 2:46 am

Mesaj de pitypablo » Mar Aug 28, 2012 9:58 pm

salu. am si eu o carisma din 97 motor 16 16v si mi sa aprins martoru de la motor si cand apas acceleratia se stinge, cand o las pe relanti se aprinde. am curatat clapeta la acceleraie si degeaba tot asa face. soluti pareri da ma puteti ajuta.

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Aug 30, 2012 9:44 am

De cele mai multe ori este sonda lamda care face probleme.cauta sa iei una de la altcineva si fa o proba.am patit asa la un volvo S40 prima generatie.cand am vrut sa schimb sonda s-a smuls firul si a iesit cu tot cu miezul sondei afara.posibil sa fi fost atinsa si pe urma cand facea contact cand nu facea.

Avatar utilizator
pitypablo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 04, 2012 2:46 am

Mesaj de pitypablo » Vin Aug 31, 2012 2:41 pm

si-a revenit miraculos a doua zi dupa ce am curatat clapeta de acceleratie. curios

Avatar utilizator
ZTV
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 20, 2011 12:26 am

Mesaj de ZTV » Mie Sep 12, 2012 6:01 pm

Daca vrea cineva sonda lambda SH am gasit in UK cu 15 lire sterline ( aprox 80 ron + 50 ron transportul)

Avatar utilizator
Carismaticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 18, 2012 7:57 pm

Mesaj de Carismaticu » Lun Oct 01, 2012 1:31 pm

Salutare,
Am o Carisma 1.6 103 CP si mi se aprinsese martorul de motor. Am mers vreo 200 km cu ea si s-a stins fara sa ii fac ceva. Ar fi cazul sa ma ingrijorez sau pot merge linistit? Masina a stat cam vreo 6-7 luni inainte de a o cumpara, ceea ce stiu ca nu e bine. Nu o luam daca nu imi era amic proprietarul.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Oct 09, 2012 10:10 pm

Verifica sonda lambda si daca de acolo e problema, vezi mesajul colegului ZTV de mai sus.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori