Caseta De Directie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
kornelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 6:52 pm

Mesaj de kornelush » Mie Iul 20, 2011 9:30 pm

Salutare dragi Fani Mitsubishi!
Va rog mult sa ma lamuriti in privinta unei achizitii de cutie de directie (second). Mai exact nu stiu la ce sa ma uita ca sa fie compatibila cu masina mea. trebuie sa verific dupa un cod, model, tip?
multumesc anticipat

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Iul 20, 2011 9:35 pm

salut,

te duci la orice service mai "sanatos" cu talonul masinii in dotare si ceri oferta de la ei pentru mai multi producatori aftermarket sau de origine - ii rogi sa iti spuna codurile peisei pentru fiecare producator in parte
apoi le zici ca te mai gandesti si revii

apoi cauti pe net preturile la producatorii respectivi pentru caseta ta.

Avatar utilizator
kornelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 6:52 pm

Mesaj de kornelush » Joi Iul 21, 2011 12:18 pm

Inca o intrebare pentru cunoscatori in ale Carismei:
-Se potriveste caseta de directie de la un GDI 1,8 la un GLX 1,8 din acelasi an? sau de la 1,6 la 1,8?
Fratilor nu gasesc caseta de directie second....si nu ma tine de una noua deocamdata....aveti ceva idei unde as putea gasi?

Avatar utilizator
balurus69
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:33 pm

Mesaj de balurus69 » Joi Iul 21, 2011 5:21 pm

Salut,

Nu cred ca alegerea casetei de directie mana a doua e una buna. Cel mai bine incearca o varianta noua.
Mult mai sigur pentru tine si pasagerii tai.

o zi minunata!

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Iul 21, 2011 10:09 pm

kornelush, o caseta noua, after market, incepe de pe la 1400-1500 de lei. Se potriveste aia de 1.6 la tine! De fapt s-a pus aceeasi caseta de directie pe toate motorizarile pe benzina din anul acela, doar 1.9 D vad ca are alta caseta.
Daca si 1400 de lei e o cheltuiala prea mare, cauta si tu pe net firme care reconditioneaza casete de directie.
Oricum, de ce crezi ca trebuie sa schimbi caseta?

Avatar utilizator
kornelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 6:52 pm

Mesaj de kornelush » Dum Iul 31, 2011 11:11 am

Imi pierde ulei de servo pe la caseta si completez zilnic. (1l la 48 de ore).. Problema este ca imi trebuie masina si nu imi permit sa o bag in service sa se uite ce are caseta daca se rectifica sau alte treburi. pur si simplu vreau sa schimb cu alta sa nu stau mult in service.

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Mie Aug 03, 2011 3:00 pm

DACA DOAR PIERDE ULEI , PRESUPUN CA PE PARTEA DREAPTA UNDE ESTE SI BUCSA DE TEFLON (DACA TIN EU BINE MINTE) se rezolva repede si usor ai schimbi simeringul
daca si bate tot pe partea dreapta e si bucsa de teflon ,

o caseta de dir second daca nu ma insel avea nea ion din bacau , viziteaza topicul cu adrese utile carisma

sau spune exact pe unde curge , ca poate sa fie o conducta...etc ...

numai bine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori