Schimabre Pivoti Carisma '98

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
_azazel_
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 24, 2009 3:44 pm

Mesaj de _azazel_ » Lun Oct 25, 2010 11:32 am

Salutare tututror,
La Carisma nevesti-mii, la pivotul inferior de pa fata stanga s-a dus burduful de cauciuc si scartaie ingrozitor. Am tot bagat eu pe acolo vaselina, ulei cu seringa, dar se pare ca nu tine decat o perioada, apoi incepe iar, de zici ca-i caruta...Pivotii cred ca s-au cam dus (masina are 130.000), asa ca am decis sa ii inlocuiesc. Din ce am vazut eu cand am ridicat masina pe cric, pivotul inferior este sudat pe bascula de la roata.
Acum vine intrebarea: am vauzut in oferta la mai multe magazine doar pivotii ca piesa de schimb, dar si bascula cu totul. Stie cineva de aici daca se pot schimba doar pivotii, nu cu tot cu bascule? Ca sincer, bucsile de la bascula sunt OK, masina nu trancane, iar diferenta de pret dintr un set de pivoti si un set de bascule e absolut uriasa....
Cei de la magazinul de piese unde am gasit in oferta si pivoti separati mi-a zis ca mi-a dat piesele pe seria de sasiu, iar daca exista oferta doar pt pivoti, separati ca si piese, asta inseamnaa se pot inlocui doar pivotii. Stie cineva de aici?
Astept un raspuns, multumesc.

Avatar utilizator
kornelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 6:52 pm

Mesaj de kornelush » Mar Noi 02, 2010 1:37 pm

Salut _azazel_ ! te referi la pivot brat stanga? daca da sa stii ca se poate schimba separat (fara brat)! am schimbat eu la carisma mea din 97. pivot brat de producator dar sincer nu mai retin pretul. oricum ieftin (ceva de genu 20 ron /buc).
La fel si mie imi scartia, i-am bagat vaselina apoi o perioada nu a mai scartait dar incepuse sa bata urat de tot!

Avatar utilizator
kornelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 6:52 pm

Mesaj de kornelush » Mar Noi 02, 2010 7:35 pm

Astazi am aflat ca tre sa schimb si eu pivotii la ambele brate plus beleta dreapta! mi-am si comandat (de producator)! pivot=50 Ron/buc (s-a mai scumpit) si beleta 73 Ron si urmeaza dupa montaj directia si manopera! Totul din cauza drumurilor patriei noastre imputite!!!!

Avatar utilizator
dorukeloo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 06, 2007 4:35 pm

Mesaj de dorukeloo » Dum Noi 14, 2010 5:28 pm

atentie la schimbare pivot dreapta!!!eu l-am comandat dupa talon(cum se face de obicei)si am avut surpriza sa nu fie aceeasi "prindere" asa k am fost nevoit sa cumpar bratul cu totul(aprox. 400 ron).nu am fost cu ea in reprezentanta niciodata(preturi prea mari),dar poate acolo gasesti pivotul perfect(bafta)

Avatar utilizator
_azazel_
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 24, 2009 3:44 pm

Mesaj de _azazel_ » Joi Dec 30, 2010 12:07 pm

Rezolvat! Pivotii vechi erau sudati in bascule, asa ca a trebuit sa iau basculele fata cu totul...acum merga Mitsa nevesti-mii ca noua! La multi ani tuturor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori