Modificari Carisma

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Scrie răspuns
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Mar 31, 2010 3:32 pm

mersi....nu mi-a luat deloc mult timp...cu vopsitu,nu cred ca e cazul sa dau detalii...iar materialul se pune astfel....(iti trebuie un material usor elastic,nu rigid) trasezi cu un creion modelul care vrei sa il dai,adica unde sa fie material si unde nu...si pe urma tai o bucata de material mai lunga de cat partea unde vine pusa,iar pe bord aplici adezivul pana la liniile trasate cu creionul,(eu am folosit adeziv tip prenandez,dar sa nu fie cel mai ieftin,ca e necesara o fixare puternica),pe urma aplici ADEZIV si pe dosul materialului,dupa vreo 10-15 minute intinzi bine materialul pe bord,ai grija sa nu se atinga unde nu e intins,ca nu se mai lipeste,dupa,ce l-ai intins bine,lasi sa se usuce pana a doua zi,apoi iei un cuter si tai pe forma trasata de tine cu creionul...si atat....la material e bine sa fie si un material dens,sa nu se desire...eventual,daca vrei sa iti faci imi zici ce c uloare vrei si incerc sa iti caut eu un material iar ca timp de lucru pentru punerea materialului a durat in jur de o ora e mai mult pana aplici adezivul...sper sa fie de folos informatiile...e simplu de facut

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Mar 31, 2010 3:49 pm

multumesc...nu a luat mult deloc....e chiar simplu....iti trebuie o bucata de material mai mare decat zona unde vrei sa o aplici,un adeziv tip prenandez,si aprox o ora din timpul tau ....iti trazesi pentru inceput zona unde vrei sa fie aplicat materialul,aplici acolo adeziv,pe urma aplici adeziv pe toata suprafata materialului,(se intinde cel mai bine cu un spaclu,iar pe bord cu o pensula) trebuie avut grija sa nu depasesti liniile trasate pe bord cu adezivul....dupa aprox 10 minute timp de uscare,cu mare grija intinzi materialul foarte bine pe borb,ai grija sa nu se atinga in zonele unde nu intinzi pntru ca se dezlipeste greu si trebuie iar aplicat adeziv,deci timp in plus,oricum,dupa ce ai intins foarte bine materialul lasi sa se usuce pana a doua zi,apoi tai cu un cuter bine ascutit pe liniile trasate de pe bord,si cam atat imi pare rau ca nu am facut poze cu pasii facuti,poate ajuta mai mult,dar nu e greu oricum ...
sper sa ajute la ceva cele spuse de mine mai sus...bafta celor care mai incearca

netu saraciei ...dupa ce am scris prima data ttul am dat sa posteze si mi sa blocat a zis ca erroare,si dupa ca am scris a doua oara mi-a postat si prima...
scuze pentru asta....oricum sunt aceeiasi pasi spusi altfel

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Apr 02, 2010 12:16 am

deci sa inteleg ca procesul e ireversibil ?....adica odata ce ai aplicat adezivul pe bord nu mai poti sa il readuci la starea initiala? va ramane "patat" de prenandez ? alta problema...ai scos vreun plastic ca sa aplici materialul?

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Apr 03, 2010 11:23 am

nu e chiar ireversibil,prenandezul se curata foarte bine cu benzina,si ornamentele imitatie de lemn pe care le-am dat jos,au fost tot cu prenandez puse,si am curatat cu benzina,sa curatat chiar foarte bine...insa eu nu ma gan desc sa dau jos materialul ...
plasticuri am dat doar cele doua de la sistemul de ventilatie care sufla pe parbriz...se scot usor...doar alea le-am scos...
o sa mai pun ceva poze cu bordu poate mai pe dupamasa...ca le am pe laptop,si nu e la mine acum...am pus un neon albastru sub bord pe mijloc,si niste leduri sub bord care bat la piciroarele pasagerilor din fata...dar ma gabdesc sa pun tot neoane...am sperat sa se vada altfel cu ledurile,dar nu ma prea incanta...
nu stiu cum sa fac poza la semnalizari sa prind ledurile...sa postez si asta....se vad chiar fain...o sa mai incerc

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Sâm Apr 17, 2010 10:21 am

ai mai facut ceva la masinuta? spune-mi ai rezolvat cu tremuratul motorului?

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Apr 18, 2010 4:48 pm

am facut doar un eleron....postez poza indata dar nu e inca chituit si vopsit....o sa pun si cand e gata....momentan lucrez la un proiect extra auto si nu prea am timp de ea....dar ca plan urmator incerc sa fac o chestie interesanta cu cotiere pentru pasagerii fata si spate...o sa postez poze la moment....sa vad ce parere aveti....
cu motoru din pacate nu am ajuns la nici un mecanic...tot din motivul mai sus mentionat,nu am mai circulat cu carisma...am mers cu un ford....ca e bun dae carat
in schimb am vazut un pic de modificare la sprint...am bagat doar benzina de 99 si chiar sa vazut....dar o scumpesc ajtia de ne inebunesc....
si asha sa ma laud...eram la semafor langa un caddy de la nemti...si sa gandit tipul fiind mai tanar sa ma provoace la o liniuta intre 2 semafoare in sighisoara,pe e 60....si vreau sa spun ca nici macar nu a avut timp sa respire tipu...nu ma mai ajuns nici dupa semafor... am fost on pticutz mandru de batranica mea....are totusi 15 ani....
oricum ma gandesc sa schimb tot ambreiajul pe viitor...dar sa dau de ceva fonduri ca deh e criza acuma
te mai tin la curent oricum cu motoru....mersi de interes...e tare comunitatea mitsu.ro

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Lun Apr 19, 2010 2:08 pm

asta e eleronu nepreparat,asa brut urmeaza chituire,sprituri si vopsire....cand o sa mai am timp de el
Fişiere ataşate
Fotografie0628.jpg
Fotografie0628.jpg (1.27 MiB) Vizualizat de 5900 ori

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Lun Apr 19, 2010 4:37 pm

e facut fain... o sa imi iau si eu dar ceva mai clasic ...al tau e super sport

al meu o sa arate asa :
Fişiere ataşate
ele.JPG
ele.JPG (20.09 KiB) Vizualizat de 5864 ori

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Lun Apr 19, 2010 5:15 pm

da....vreau sa o fac cat mai sport....imi place cum arata cu tunning pe ea....am vazut cateva pe un site din germania dedicat exclusiv carismelor,tunate si de orice fel....

mi-ar fi placut daca aveam si una cu spatele ca la a ta...alea se pot face si mai sport din cate am vazut eu....
imi place eleronul,e clasic,finut,oricum ii inbunatateste mult forma spatelui....designul...ai gasit deja sau cauti?
cred ca am vazut ceva de genu pe un site,cand cautam la a mea ceva de genu...si apoi mi-a venit ideea sa fac ceva mai sport mai pronuntat

oricum ideea e ca o sa fac cat pot de multe pe masina asta,pentru ca am ceva planuri sa schimb masina pe viitor....imi place grandisu dar muult mai pe viitor,ca acuma am inceput un alt proiect si ma secat de bani la propriu...

asa ca am timp de carisma pana atunci
vreau sa fac ceva autocolante pentru praguri,ca am facut rost de niste abtibild reflecrizant care se folosea la semnele de circulatie...si sa vad ce pot face din el....
apropo nu stie cineva niste difuzoare bune,nu neaparat noi,dar ma rezonabile la pret,ca am luat 2 la 320 ron amandoua,facute in polonia,si unu sa ars,si nu am avut statie decat casetofonul din masina...foarte slabe...nu e graba,dar asa ca idee sa stiu cat ar costa...mersi mult

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Lun Apr 19, 2010 10:19 pm

de gasit eleron am gasit ...caut bani in schimb !
pe Grandis m-as muta si eu cu placere ...dar iarasi e vb de bani ....
cat despre difuri nush ce sa zic ...intra si tu pe okazii poate gasesti ceva bun pe acolo... eu prefer sa ascult mai degraba la un volum mai mic dar sa se auda clar ...asa ca o sa schimb cd playeru asta cu un mp3 player

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori