Butoane Actionare Geamuri Electrice

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Joi Aug 06, 2009 3:20 pm

am o problema destul de majora, am observat ca se rup butoanele care actioneaza geamurile electrice ,


daca mai are cineva pb asta sau a avut-o, va rog sa scrieti de unde le-ati procurat (cumparat) si pretul de achizitie.


multumesc

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 06, 2009 3:21 pm

Scumpe noi si nu am gasit decat pe original si am incercat la mai multe magazine mari (inclusiv online).
Preturi fara discount angajat sau altele: buton simplu vreo 200 ron, butoane sofer (varianta cu 4 geamuri electrice): 700 lei.

SSTour zicea ca la a lui (cred ca e cu 2 geamuri electrice) e 500 ron dar el lucreaza la Mitsu

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Joi Aug 06, 2009 4:02 pm

pai nu vreau sa cumpar tot ansamblu doar butonul din plastic cel pe care apesi fara partea electrica care actioneaza ..
sau se da numai cu totul, ca atunci nu e bine:D

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 06, 2009 5:29 pm

QUOTE (mayer_maryus @ Aug 6 2009, 03:02 PM) sau se da numai cu totul, ca atunci nu e bine:D
Raspuns corect

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Aug 07, 2009 11:07 am

QUOTE (mayer_maryus @ Aug 6 2009, 04:02 PM) sau se da numai cu totul, ca atunci nu e bine:D

nu ai cum se da cu totul - ...am avut un client cu problema asta si a incercat tot felul de inlocuiri..saracu a luat butoane de pe la toate marcile si pana la urma deschidea cu o surubelnita ) si fumator inrait
i-am facut comanda si intr-adevar costa in jur de 500 r ...si asta e pret de client
si recunosc ca si eu am problema asta - deja am rupt butonul pt geam dreapta ...iar ala de la sofer se clatina de parca mestec in mamaliga cand deschid geamul. Deci si eu sunt in cautare de ceva mai ieftin ..daca nu..originescu
se pare ca problema pleaca de la praful care se acumuleaza sub butoane si strica mecanismul
eu am Lhd type2 - tu de care cauti?
Fişiere ataşate
butoane.jpg
butoane.jpg (47.92 KiB) Vizualizat de 6608 ori

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Vin Aug 07, 2009 1:31 pm

acelasi model am si eu lhd type 2 la asta care ma doare pe mine ..

ea are butonasele alea mici de actionare nu ma deranjeaza asa rau sincer...

iar la modelul de 98 am unu din alea cu butoane doar fata dar nu stiu care ar fi:D


eventual ne combinam mai multi si luom un set si le schimbam doar capacul

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Aug 07, 2009 1:34 pm

QUOTE (mayer_maryus @ Aug 7 2009, 01:31 PM) iar la modelul de 98 am unu din alea cu butoane doar fata dar nu stiu care ar fi

LHD - volan pe partea stanga
RHD - volan pe partea dreapta

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Vin Aug 07, 2009 1:53 pm

deci e tot lhd, oricum mie in principiu imi trebui 1 pt a mea si inca 2 pt cea din 98 care va fi proprietar un prieten bun...

dar deh el nu se pricepe deloc la masini si ma rugat sa plece masina ca noua de la mine.. si asa se va intampla..(pt ca chiar imi este prieten)

Avatar utilizator
Marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:08 pm

Mesaj de Marius » Dum Aug 09, 2009 11:14 am

Ma trec si eu pe lista celor cu butoane rupte EU am Lhd type1

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Aug 09, 2009 11:22 am

Deci, exista masini la dezmembrari, daca cineva e interesat de anumite repere, propun un group by si sa nu poluam aici topicul. Eu am vorbit cu persoana de aici telefonic, e din Selimbar si va garantez ca da epava mai ieftin decat poate oricine sa isi imagineze. Eu nu am luat-o pentru ca am casco si nu am unde tine mamutu, + sincer, nu am nevoie de la ea decat de mofturi, gen oglinzile (vreau sa fac un experiment, poate le fac sa se rabateze automat ), si poate scaunele (incalzire + o tapitare "speciala" ) sa incerc alte nebunii care nu vreau sa le fac direct pe masina mea.
Ca sa va faceti o idee, omu' dadea un scaun cu 50 de lei, deci daca cineva vrea sa cumpere epava si sa o dezmembreze si apoi sa ceara pe repere nu stiu ce preturi, nu ar fi tocmai corect...

Asa ca pentru epave sau Gropu by, trecem pe alt topic. Aici ramanem la butoane daca stie cineva cum sa le repare. Si la mine s-a rupt unul (chiar cel de la sofer ) insa l-am reparat in un minut de cand s-a rupt si nu mai stiu cum. Stiu ca a implicat un pastic de 3-4 mm si o picatura de "Picatura" ) insa nu il desfac pentru a arata operatiunea, poate nu imi mai iese a doua oara .

Pentru cineva care are un buton rupt si unul functional, va recomand varianta mai simpla, schimbati pe mufe firele intre ele si deschideti geamul soferului cu butonul de la geamul pasagerului si invers. E o metoda "romaneasca" nu tocmai placuta dar daca nu aveti 5-700 de roni dispusi sa ii dati pe un plastic, atunci merge si asa (desi sper sa nu ajung la metoda asta vreodata ).

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori