zgomot la directie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
aur200
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 23, 2009 8:14 pm

Mesaj de aur200 » Lun Feb 02, 2009 8:07 pm

la manevre st dr face un zgomot ciudat, de parca nu ar avea ungere si nu tot timpul, nu stiu ce sa fie , am schimbat partea superioara unde arcul se strange pe acroserie, de fapt nu pe caroserie , ci pe o piesa , ce se numeste "copela", aici in spania, ce se roteste odata cu schimbarea directiei, cu tot cu arc...si nu s=a reglementat, ...poate sa imi zica cineva cea? va rog?

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Mar Feb 10, 2009 8:41 am

QUOTE (aur200 @ Feb 2 2009, 08:07 PM) la manevre st dr face un zgomot ciudat, de parca nu ar avea ungere si nu tot timpul, nu stiu ce sa fie , am schimbat partea superioara unde arcul se strange pe acroserie, de fapt nu pe caroserie , ci pe o piesa , ce se numeste "copela", aici in spania, ce se roteste odata cu schimbarea directiei, cu tot cu arc...si nu s=a reglementat, ...poate sa imi zica cineva cea? va rog?

man sant mai multe pb care ar putea cauza zgo,otul tau 'ciudat' acum depimde cat de bine l-ai localizat
unde exact se aude? poate sa fie si pompa de servo, sa-i fi pus tipul de ulei gresit, sa nu aibe ungere rulmentii de sus de la amortizoare care nu-mi vin acum cum draq se numesc si mai sant......

Avatar utilizator
aur200
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 23, 2009 8:14 pm

Mesaj de aur200 » Mar Mar 03, 2009 9:35 am

QUOTE (mayer_maryus @ Feb 10 2009, 08:41 AM) man sant mai multe pb care ar putea cauza zgo,otul tau 'ciudat' acum depimde cat de bine l-ai localizat
unde exact se aude? poate sa fie si pompa de servo, sa-i fi pus tipul de ulei gresit, sa nu aibe ungere rulmentii de sus de la amortizoare care nu-mi vin acum cum draq se numesc si mai sant......


poate fi cred si de la lichidul de directie, ptr k anul trecut , cand iam facut revizia, a completat cu ceva lichid, in schimb a facuto asa de repede k nu stiu ce ia pus, si apoi nu a mai facut ptr o perioada, cam o luna, apoi a inceput iarasi
, iar rulmentii de la partea superioara a arcului , unul e nou, iar celalat e uns, e gresat...nu stiu ce sa aiba...

Avatar utilizator
kornelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 6:52 pm

Mesaj de kornelush » Mie Aug 05, 2009 4:56 pm

iti spune eu ce e. chiar daca nu te mai intereseaza. este dus unul dintre pivotzii brat fata sau ambii. se pot schimba fara sa scoti bratul.i pup you fani carisma

Avatar utilizator
florin munteanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 09, 2009 3:42 pm

Mesaj de florin munteanu » Dum Aug 09, 2009 4:27 pm

sal . eu am patit la galant la fel . avea un zgomot ciudat cand viram dupa un timp a inceput sa scartie in mers si la final mi sa rupt bratul de unde se cupleaza cu roata. adica de la pivot .ai grija ca daca se rupe si ai viteza mare ..................

Avatar utilizator
bebe.bebe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 08, 2009 10:02 am

Mesaj de bebe.bebe » Mar Sep 08, 2009 10:35 am

Si la mine la fel scartie.Ma gandesc la rulmentul din capat la telescop.

Avatar utilizator
djliasi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 20, 2009 4:25 pm

Mesaj de djliasi » Lun Noi 30, 2009 9:46 pm

AM SI IO O PROBLEMA MAI RAR AUZITA.....INVART DE VOLAN ...SI CAND SUNT CU ROTILE DREPTE , VIRATE STANGA , VIRATE DREAPTA , ....DOAR IN PUNCTELE ASTEA ....SE AUDE UN ZGOMOT IN FILTRUL DE AER ...BULB...BULB...BULB ....NU STIU CE AR PUTEA FI....SA AIBA AER PE INSTALATIA DE SERVO? CUM SE AERISESTE ?

Avatar utilizator
_azazel_
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 24, 2009 3:44 pm

Mesaj de _azazel_ » Joi Dec 10, 2009 3:55 pm

Scartaitul tau s-ar putea sa fie de la pompa de servodirectie (pe mine tocmai m-a lasat si am cumparat un second, ca una noua e 2700 RON la reprezentanta). Instalatia de servo nu se aeriseste.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Dec 10, 2009 5:11 pm

de unde ai luat pompa de servo? la ce pret?si a mea da semne de oboseala..si are niste lichid curs pe langa fulie

Avatar utilizator
new72coral
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:23 pm

Mesaj de new72coral » Vin Iun 18, 2010 10:43 am

Baieti,acelasi scartait l-am avut si eu cand luam la maxim volan stanga sau dreapta,poate nu o sa va vina sa credeti dar a fost mai simplu decat credeam,cu toate ca m-am speriat groaznic ca ar pute fi altceva (mecanicul sa traiasca ca nu m-a pus sa schimb altceva) raspuns,intindeti bine sau schimbati cureaua de transmisieee!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori