Pret Carisma Noua

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Carisma
Avatar utilizator
nadiusha8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 15, 2011 7:39 pm

Mesaj de nadiusha8 » Lun Iun 09, 2014 10:30 pm

Salutari
Am o carisma 1.6 benzina 2004
Am avut un accident(din vina celuilalt sofer) si am masina in service.
De 2 saptamani sta acolo si se codesc aia sa o bage la dauna totala s-au nu.
Am capota, bara, lonjeronul, farul stanga, aripa stanga si usa un pic tabla infundata.
Am inteles ca in cazul unei daune totale se ia pretul de catalog, plus nr km gradul de uzura etc..
Vreau sa stiu si eu cat costa o carisma clasic 1.6 benzina an 11/2004.
Estimativ.
Merci
Fişiere ataşate
ATT_1400785332976_20140522_215944.jpg
ATT_1400785332976_20140522_215944.jpg (2 MiB) Vizualizat de 7375 ori

Avatar utilizator
Cosmin30
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 2:28 pm

Mesaj de Cosmin30 » Mar Iun 10, 2014 9:48 am

Salut,

Se pare ca a fost vreo 18000Euro noua:
http://www.cars-data.com/en/mitsubishi- ... pecs/26180

Depinde si ce dotari ai pe ea...

Avatar utilizator
nadiusha8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 15, 2011 7:39 pm

Mesaj de nadiusha8 » Mie Iun 11, 2014 12:35 pm

Multumesc pentru raspuns
Am fost contactata astazi de inspectorul de daune de la firma de asigurari Grup Pama
Si mi-a facut o oferta.8900lei plus epava.
Trebuie sa le dau raspunsul in 24 ore.
Nu dispun de bani pentru completare si sa-mi iau alta masina pana o vand pe asta pt piese.
Mi-au mai oferit o variant
Mi-au spus ca devizul de raparatii este de149milioane,ei mi-o fac daca nu sunt de accord sa iau banii insa fiind lovita in lonjeron,voi avea problem cu unghiul de fuga.
Nu stiu ce sa fac..sa accept oferta lor..sa risc sa cer mai mult..nu stiu..dar nu-mi convine sa accept banii sa ii pastrez si sa vand masina pe bucati pana adun banii de alta masina...
Ce pot face in cazul asta si ce ma sfatuiti?
Masina mea are intrebuintare 100% ,imi este indinspensabila...chiar sunt intr-o situatie nasoala..va rog sa ma ajutati cu un sfat..Multumesc!

Avatar utilizator
Cosmin30
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 2:28 pm

Mesaj de Cosmin30 » Mie Iun 11, 2014 2:45 pm

Eu zic ca 8900 de lei plus epava este ok. O masina ca a ta in stare buna este maxim 3000Euro.

Daca au zis ca e "sifonat" bine lonjeronul zic ca nu are rost sa o mai repari, mai bine o vinzi asa cum este pe minim 1000 Euro.
Mai pui cei 8900 de lei peste si iti iei alta....

Avatar utilizator
nadiusha8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 15, 2011 7:39 pm

Mesaj de nadiusha8 » Mie Iun 11, 2014 2:48 pm

La asta ma gandeam si eu..doar daca vand interiorul din piele si jentile de aliaj cu cauciucuri ireli aproape noi plus jentile de table cu cauciucuri de iarna aproape noi iau cam 800euro..
Zic ca e mai rentabil sa o vand pe bucati....

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Iun 11, 2014 6:50 pm

O sa vinzi destul de greu piesele de Carisma, e o masina destul de rara.... In plus, cine se apuca sa o faca bucati, tu? Ai scule, curte/garaj, timp pt asa ceva?
Am un coleg care s-a chinuit o gramada sa vanda niste piese de Focus ST170 (tot asa... jante misto cu anvelope noi, interior de piele etc etc), si pana la urma a vandut epava cu totul.
Asa ca daca poti, da epava si cu banii pe care ii iei de la asigurare + banii de pe epava reusesti sa-ti iei ceva care iti satisface nevoile, cred ca e cea mai comoda varianta.

Daca tii la masina si are o valoare sentimentala pentru tine, poti totusi apela la o experiza independenta in ceea-ce priveste lonjeronul.... Din poze nu pare trosnita atat de rau...
Pentru ei e mai simpla varianta cu bani + epava pt ca e o masina veche, destul de rara si e cu bataie de cap sa o repari, chiar si cu lonjeronul ok.
Cauta pe cineva printre prieteni/in familie care se ocupa de asigurari/service/daune si vezi ce zice.

Avatar utilizator
nadiusha8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 15, 2011 7:39 pm

Mesaj de nadiusha8 » Joi Iun 12, 2014 10:56 am

Masina are valoare sentimentala...pentru ca asa veche cum este ea merge super bine si chiar n-am bagat bani in ea deloc...table super ok..tinand cont ca s-a urcat ala cu basculanta peste ea..
Asa sa accept banii si sa o vand oe asta cu 1mie ce cazan imi iau cu 3mii?Macar asteia ii cunosc hibele...daca dau din lac in put?
Cei ce au aceasta masina..suneti-mi va rog..merita sa o repar...oare mai duce tinand cont ca are 200000km...imi e frica ca incepe sa cada si ca o sa incep sa bag bani in ea...va rog sa ma sfatuiti chiar nu stiu ce sa fac...sa o mai tin s-au nu...

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Iun 16, 2014 12:36 pm

Eu zic ca orice schimbare in viata cuiva e binevenita, nu stiu de ce mizeria asta de criza ne-a facut asa conservatori. Cu greu m-am despartit si eu de vechea masina, la inceput ii gaseam tot felul de hibe asteia noi, pentru ca o regretam pe cea veche insa incet, incet am invatat-o si pe asta si e foarte ok ca masina. Exista si varianta doi, aceea de a o pastra, mai ales daca zici ca nu sunt sarite airbagurile iar colegii spun ca se poate repara si lonjeronul, ia banii de dauna si baga-i o reparatie cu piese din dezmembrari. M-am uitat pe cateva site-uri si se gasesc piese pentru ele pe la centre de dezmembrari.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Carisma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori