Sfat Cumparare Outlander

Cluburi partenere mitsu.ro
Avatar utilizator
79NMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 13, 2016 8:20 pm

Mesaj de 79NMM » Sâm Aug 13, 2016 8:46 pm

Buna seara tuturor membrilor, si viitorilor colegi. Mi-am facut contul acesta dupa ce am citit foarte mult despre marca de prin paginile forumului, si deoarece sunt foarte hotarat sa-mi cumpar un Mitsubishi, de preferat SUV. Dintre anunturile urmarite in ultimile luni nu am gasit de multe ori vanzatori adevarati, proprietari, ci mai mult samsari, tepari,firme de recuperari, etc etc. In momentul de fata am ratat o oferta care parea atractiva ( am inteles telefonic ca o doamna din Bucuresti a fost putin mai grabita ca mine, tranzactia avand astazi loc masina respectiva fiind http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autotu ... 15359.html ). Mai tatonez piata cu un alt Mitsubischi asx , respectiv acesta http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autotu ... 50126.html insa gandul meu trage la acest Mitsubishi Outlander http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autotu ... 16823.html .
Daca aveti bunavointa dati cateva sfaturi referitor la acest outlander de 2.0. Spun astaa deoarece am vazut ca sunt probleme in special cu motorul ( fiind ww) si cu turbina . Anunturile postate mai sus, vorbesc despre primi proprietari, masini achizitionate RO, si relativ bine intretinute. Credeti ca necesita cheltuieli mari sau pot apare probleme grave care sa ma faca abonat la service-uri sau daca km sunt reali mai au "viata" in ele?
Astept orice sfaturi / idei si de ce nu chiar si oferte , suma pe care o pot oferi se invarte in jurul a 40000 ron. Va multumesc !

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Dum Aug 14, 2016 11:59 am

Bine ai venit.

Cred ca inainte de a alege intre diferite oferte, ar trebui sa te gandesti pt ce ai nevoie de masina (cat de mare e familia ta, cam cat circuli pe an, pe de fel de drumuri, cate bagaje cari etc) si sa te decizi daca ai nevoie de un asx sau de un outlander.

Sunt 2 masini diferite cu spatiu interior diferit, cu motorizari diferite, consumuri diferite, taxe/asigurari diferite, inrudite prin sigla si prin faptul ca pot avea ambele tractiune integrala.
Cred ca ar trebui sa incepi prin a merge la un targ auto si prin a te urca in amble (poate a te si plimba cu ele) pt a-ti putea da seama de ce ai nevoie.

Dupa aia vezi tu ce oferte gasesti pentru modelul ales (motorizari, dotari, uzura, pret, etc)

Avatar utilizator
79NMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 13, 2016 8:20 pm

Mesaj de 79NMM » Dum Aug 14, 2016 3:15 pm

Multumesc pentru primul raspuns ! In prezent familia s-a marit cu un junior......asta pe langa fetita de 9 ani, iar actuala masina are o varsta, fapt care ma determina sa o schimb. Am vazut ambele masini atat in trafic cat si stationate, sa fiu sincer ambele sunt frumoase. Kilometri fac lejer in jur de 100 zilnic iar dintre masini inclin totusi spre outlander.....in link-urile atasate la primul post este vorba despre cel din constanta , full insa singurele retineri se datoreaza celor citite pe aici referitor la motor / turbina . Din aceste motive vroiam sa aud de la colegii de forum proprietari de outlander cum li se pare masina, eventual daca considera ca riscul sa crape motorul este mare pentru 160 k km, sau de ce nu, poate unii cunosc si proprietarul / masina de la vreo intalnire....

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mar Aug 16, 2016 10:05 am

Pentru familie cu 2 copii, cred ca poti sa uiti de ASX.
Despre varianta de 2.0 cu motor de VW nu-ti pot da prea multe detalii din exeprienta proprie pentru ca eu am pe masina motorul de 2.2 de peugeot/citroen.

Dar motorul 2.0 TDI este mult mai raspandit (fiind pe o multime de masini), ceea-ce ar trebui sa insemne o servisare ieftina.
Daca-ti asumi ca pe langa alimentat cu motorina trebuie sa completezi si nivelul de ulei (lucru specific acestor motoare), o masina la 160k care are reviziile facute la timp si e cat de cat ingrijita, nu ar trebui sa-ti faca probleme pentru cel putin inca 160.000 km.

Dar - lucru valabil pentru orice masina SH de genul asta - pastreaza-ti macar 10% sau 1000-1500Eur din bugetul pe care il ai pentru a o pune la punct.
Pe langa consumabilele pentru motor, ai multe alte consumabile care la 160k e posibil sa trebuiasca sa fie schimbate... discuri+placute, culisanti etrieri, bascule fata (nu se schimba numai pivotii), bielelte anti ruliu fata si spate, bucsi bara stabilizatoare, amortizoare, bucsi bascula inferioara spate, bucsi fuzeta spate..... depinde pe ce drumuri, cat si in ce regim s-a mers cu masina respectiva....

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Mar Sep 20, 2016 7:01 pm

Am Outlander de 2.0 DiD, 9 ani vechime si n-am avut probleme cu turbina. S-a crapat furtunul de la turbina acum o luna si cam asta a fost tot.
Dupa 9 ani, la 150.000km, i-am schimbat un rulment pe fata stanga, amortizor fata stanga, bucsa la bara stabilizatoare stanga, si bielete antiruliu pe fatza.

Avatar utilizator
amcuce
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 07, 2016 3:23 pm

Mesaj de amcuce » Mar Ian 10, 2017 9:44 pm

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un Outlander 2017 2.2 diesel, automat, 7 locuri ...

Credeti ca merita ?

Multumesc

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Lun Ian 16, 2017 12:49 am

Cu siguranta da merita!!!

Avatar utilizator
Antonio2012
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2012 12:44 am

Mesaj de Antonio2012 » Lun Ian 16, 2017 6:13 pm

QUOTE (amcuce @ Jan 10 2017, 05:44 PM) Buna ziua,

As vrea sa cumpar un Outlander 2017 2.2 diesel, automat, 7 locuri ...

Credeti ca merita ?

Multumesc
Da cu siguranta ,mai ales varianta Instyle cu S-AWC si ultimile update-uri la interior si exterior(volan incalzit,frana de mana electrica,Android Car/Apple car,iar la exterior doar antena shark si daca nu ma insel faza lunga automata)!

Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Dum Ian 22, 2017 2:23 pm

Ce pret ai obtinut la dealeri? Vrei AWD sau 4x2?
Are cineva model dupa 2013 de 2.0 benzina? Avea niste consumuri de logan in fisa tehnica dar nu am vazut pe nimeni cu asa ceva.

Avatar utilizator
lupulup
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 30, 2016 10:08 am

Mesaj de lupulup » Dum Ian 22, 2017 7:48 pm

Salut,

Outlander 2016, 2.0 benzina, CVT, 4WD, 20.000 km.
Consum afara 10%- 120-150 km/h
9%- 100-110 km/h
8%- 90km/h
Consum in oras 13%-15%

O seara buna va doresc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cluburi partenere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori