Masini Second Hand

Discutii despre alte modele de automobile
Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Dec 12, 2012 11:40 am

Nu vreau sa dau in cap nimanui, dar cu 24500 iei Outlander diesel nou 5 ani garantie. Nu sunt 10, dar cu leasing nu e odios (ca recuperezi la casco). Sigur, se pot gasi la jumatate din bani Outlandere de 4 ani cu mai putin de 150k km, dar mie oferta actuala mi se pare printre cele mai bune de piata (alaturi de mazda cx7 la 30k).
http://mitsubishi-motors.ro/modele/outl ... a-speciala
E o masina foarte buna (poate cel mai bun all-rounder din toate masinile; nu sunt subiectiv, mi-au trecut multe masini prin mana), costuri de itntretinere decente (5 ani garantie), consum decent. Nu ai surprize ca la un sh.
Ok, la interior nu e premium, dar la banii aia si la cata masina obtii (pe demonstrate, spatiu cat in A8) pentru un pret de lista de compacta diesel eu zic ca oferta este foarte buna (mai era o oferta la dealer cu 1000 euro jante originale de alu si gume de iarna).

Legacy e superb. Am condus, dar costurile de intretinere sunt maricele. In germania sunt foarte scumpe, poate tot la noi sa prinzi pe unul care l-a luat cand era 20k diesel (da, a fost, am fost cat pe ce sa iau), dar mici sanse. Daca vrei benzina ai sanse maricele sa te apropii. Masina este dementiala.

Avatar utilizator
Mark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:12 pm

Mesaj de Mark » Joi Dec 13, 2012 10:59 am

Multumesc de toate mesajele, sincer am pus tot raul inainte cand am spus de 7 ani, avand in vedere ca nu o sa iesim nici in 2013 din criza economica.
Sincer m-am uitat si la mazda, e foarte puternic motorul de 2.3 benzina. Cat de cat ma pricep la masini, nu sunt chiar pe dinafara. Chestia e ca eu asta vara vroiam sa imi iau o cabrioleta bmw seria 3, dar avand in vedere ca nu o iau sa merg numa pe asfalt m-am hotarat la ceva 4x4 sa scap si de problema cu zapada si sa mai urc si cu ea pe undeva pe la munte, schimbarea de idee a venit foarte repede si sincer nu sunt foarte hotarat ce sa vreau.
Mie ca design imi placea mult Touareg si ML, am mers cu amandoua, diferenta este ca scaunele la Touareg sunt si ele mai tari, dar se infige mai bine, iar ML este mai conformatabila dar mai puturoasa, am vazut ca e si ceva mai grea masina.
Da aveti si voi dreptate, de aceea v-am si intrebat daca mai pot fi considerate maisini, acele maisni ce au peste 200k km.
Tot pe mobile.de m-am mai uitat si gasisem un ML 250 cu doar 45k km din 2008, aia sigur nu are atat, in Germania unde sunt numa autostrazi sa faci doar 45k km in 4 ani? Ca doar nu a luat masina sa se duca cu ea doar la sevici pana la "coltul blocului"

Asa cu tot cu taxele de insciere si drum pana in Germania as avea in jur de 15000E. Pe mine ma incantat si faptul ca am vazut ca la noi un ML/ Touareg sunt de la 18-20.000 E iar acolo la juma de pret.

Si Pajero iar este o masina destul de reusita, a avut o cunostinta modelul mai vechi care sa fabricat pana in 2006 si avea 500k km si inca mai mergea, dar i-a schimbat toate consumabilele la zi. Si am mai citit de curand si am vazut ca la cam toate masinile cutiile de vitesza automate cedeaza. Mie personal nu prea imi place masinile cu cutie automata, parca conduci o masina electrica , pe cand al manuala e alta viata.

Avatar utilizator
Mark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:12 pm

Mesaj de Mark » Joi Dec 13, 2012 11:26 am

Sincer acum m-as orienta catre Pajero model minim 2007, Touareg si Mazda CX7. Acuma fiecare dintre noi la un momentdat ii ramane in minte o masina, mie acum mie gandul la Touareg cel mai mult.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Joi Dec 13, 2012 11:29 am

QUOTE (Mark @ Dec 13 2012, 10:59 AM) Multumesc de toate mesajele, sincer am pus tot raul inainte cand am spus de 7 ani, avand in vedere ca nu o sa iesim nici in 2013 din criza economica.
Sincer m-am uitat si la mazda, e foarte puternic motorul de 2.3 benzina. Cat de cat ma pricep la masini, nu sunt chiar pe dinafara. Chestia e ca eu asta vara vroiam sa imi iau o cabrioleta bmw seria 3, dar avand in vedere ca nu o iau sa merg numa pe asfalt m-am hotarat la ceva 4x4 sa scap si de problema cu zapada si sa mai urc si cu ea pe undeva pe la munte, schimbarea de idee a venit foarte repede si sincer nu sunt foarte hotarat ce sa vreau.
Mie ca design imi placea mult Touareg si ML, am mers cu amandoua, diferenta este ca scaunele la Touareg sunt si ele mai tari, dar se infige mai bine, iar ML este mai conformatabila dar mai puturoasa, am vazut ca e si ceva mai grea masina.
Da aveti si voi dreptate, de aceea v-am si intrebat daca mai pot fi considerate maisini, acele maisni ce au peste 200k km.
Tot pe mobile.de m-am mai uitat si gasisem un ML 250 cu doar 45k km din 2008, aia sigur nu are atat, in Germania unde sunt numa autostrazi sa faci doar 45k km in 4 ani? Ca doar nu a luat masina sa se duca cu ea doar la sevici pana la "coltul blocului"

Asa cu tot cu taxele de insciere si drum pana in Germania as avea in jur de 15000E. Pe mine ma incantat si faptul ca am vazut ca la noi un ML/ Touareg sunt de la 18-20.000 E iar acolo la juma de pret.

Si Pajero iar este o masina destul de reusita, a avut o cunostinta modelul mai vechi care sa fabricat pana in 2006 si avea 500k km si inca mai mergea, dar i-a schimbat toate consumabilele la zi. Si am mai citit de curand si am vazut ca la cam toate masinile cutiile de vitesza automate cedeaza. Mie personal nu prea imi place masinile cu cutie automata, parca conduci o masina electrica , pe cand al manuala e alta viata.


Vreau sa spun ceva in legatura cu cutiile automate. Sunt niste bijuterii , prelungesc si viata motorului pt ca schimba foarte corect treptele de viteza cand te saturi pui modul manual si folosesti schimbatorul +/-. Probabil stii... DAR
Am avut o masina automata, e vorba de un seria 3 e46 careia i-a picat cutia de viteze la 147.000. La 100.000 imediat dupa ce am luat masina , m-am dus la reprezentanta si am schimbat toate filtrele si uleiul la motor si am vrut sa schimb si uleiul +filtrul din cutie. Inginerul de acolo mi-a spus ca uleiul nu se schimba NICIODATA la cutiile automate daca functioneaza bine pentru ca este garantat pe viata si doar cand nu mai schimba cum trebuie se inlocuieste.
Am aflat din pacate ca de fapt se inlocuieste cutia (NU ULEIUL) cand ajunge sa nu mai schimbe bine si se schimba degeaba uleiul.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Joi Dec 13, 2012 11:41 am

Salut,
Am un prieten de pe langa Tecuci care printre altele mai face si afaceri cu masini. E cunoscator tipu' si l-am sunat si eu la un moment dat cand ma tenta o masina SH, din gama premium (mai exact un Mercedes clasa C).

Sfatul lui a fost acelasi pe care ti-l dau si eu tie. Ia-ti masina noua! E riscant sa iei o masina SH si de la un prieten, ce sa mai zic din Germania sau de pe Autovit. O alta problema pe care mi-a ridicat-o a fost legata de costurile de intretinere si costurile cu Casco, impozite, etc. La un calcul mai amanuntit i-am dat dreptate si am considerat ca am si alte lucruri de facut cu banii decat sa-i bag intr-o masina premium.

Sa ne spui dupa ce-ti iei masina pentru ce model ai optat si care au fost argumentele pentru care ai ales-o. Pe mine personal ma intereseaza.

Spor la achizitie!

Avatar utilizator
posibil mitsh.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 13, 2012 5:31 pm

Mesaj de posibil mitsh. » Joi Dec 13, 2012 5:43 pm

salutare...sunt nou pe forum si as dori cateva info despre un lancer 1.6i, an 2007....consum, intretinere, fiabilitate...pretul ar fi 4600 daca ar fi sa il cumpar ...e mult..?..e ok?...ms mult

Avatar utilizator
Mark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:12 pm

Mesaj de Mark » Joi Dec 13, 2012 8:00 pm

Tata si-a luat numai masini noi, le-a tinut 5-6 ani porma le-a dat. LA fel mi-a zis si el, dar sincer nu inteleg de ce sa dau cu 50% mai mult pe o masina cand pot lua una sh, schimb cateva chestii, cum spunea si colegu sa am 5000 E separat si merge la standarde ok.

Avatar utilizator
Mark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:12 pm

Mesaj de Mark » Joi Dec 13, 2012 8:44 pm

Am tot cuatat detalii despre Mazda Cx 7 si iata ce spunea cineva :
"Masina are 127000 km

Consum mediu: la stilul meu "sportiv" de condus, 15 l/100 km. Nu ma reusit sa scad prea mult sub acest consum.
Probleme: cu siguranta ca franele nu sunt bine dimensionate, am schimbat de doua ori discurile de frana, la 70000 si la 115000. Probleme mari la distanta de franare, volanul tremura aproape sa sara din mana cand se uzeaza discurile
Alta problema: ambreajul - motorul il ucide pur simplu. Primul a picat la 60000, al doilea azi, in zapada.
Inca una, cea mai mare: SERVICE! Nici un service Mazda nu este serios! S-a stricat cardanul si a stat, atentie, 2luni in service pt ca au comandat, in mai multe randuri, piese gresite. Alta data a stat 1 luna sa ii schimbe o bara pt ca, din nou, au uitat sa comande o piesa si a durat 3 saptamani sa vina....

Una peste alta: putin dezamagit, dar la pretul platit te astepti sa fie niste minusuri, vi le-am arat mai sus. De altfel, masina isi face treaba."

Din cate am vazut motorul e sezational dar ce spune tipu asta imi spune ca nu prea se merita, deaia sunt si rare in comparatie cu altele.

Inca o intrebare, am mai citit pe undeva si spunea un tip ca daca pui pe masina o butelie de GPL motorul ar ceda mai repede, iar randamentul in depasiri este scazut considerabil. Acum merg si pe chestia ca nu orice zoboara se manaca, astept pareri daca aveti prieteni care au incercat daca sunt multimiti...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Dec 15, 2012 12:36 am

@posibil mitsh.: 99% din raspunsurile intrebarilor tale le vei gasi aici

@Mark: mi-e greu sa cred ca nu sunt si pareri pozitive. In general, e bine sa vezi multicele pareri pana sa iti creezi una proprie si personala, altfel risti sa mostenesti o doza mare de subiectivism de la autorul/autorii celor putine review-uri.

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Lun Iun 24, 2013 7:04 pm

AUDI A6 QUATRO este masina care m-a impresionat !! Sunt masini care se strica greu si gasesti piese foarte usor.
Ar mai fi si Volvo CrossCountry

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte marci”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori