Masini Second Hand

Discutii despre alte modele de automobile
Avatar utilizator
Mark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:12 pm

Mesaj de Mark » Lun Dec 10, 2012 8:28 pm

Salut tuturor. Ma numesc Adrian si vreau sa imi cumpar o masina second hand. Dispund eun buget pentru masina de ~10.000E. As dori sa imi cumpar o masina din Germania 4x4.

Mie imi plac berlinele dintre care si Lancer X care e super tare, am mers cu una si mi se parut destul de ok, motor in turatii, consum ok. Nu mi-a placut interiorul, iar scaunele sunt cam tari (incomode). Gasisem la un pret super ok pe Germania dar am cutat pe net si am vazut ca exista 4x4 doar varianta ralliat care nu se mai fabrica si modelul evo, care este peste bugetul meu.

O alta masina ar fi BMW Seria 5 motor 3.0 xd, mi se pare super tare masina asta, doar ca in Germania la pretul asta masina care sa nu aiba aproape 200.000 km. Sunt masini cu motoare reusite care duc si pana la 600-700.000 km, dar problema ar fi ca acei 200.000 km e posibil sa nu fie reali sai sa fie in jur de 300.000 km. Ca am auzit ca nici nemtii nu mai sunt asa de incredere.

Mai gasisem un Mercedes ML 2006 si un Toareg din 2008 cu aproximativ 200k km la 10.500 E respectiv 11.200E , chiar ok ca pret dar aceeiasi problema masina asta care costa la noi SH 20.000 E la ei sa fie cu aproape 50% mai iefitna?



Eu vreau sa gasesc o masina care sa se incadreze in bugetul meu, sa fie comoda, sa se infiga cat de cat si sa nu fie "smecherita". Nu m-ar deranja nici un suv daca as gasi in banii astia. Prin urmare se merita sa iei masini din Germania care au in jur de 200k km, avand in vedere ca masina vreau sa o tin in jur de 7 ani? As prefera pe benzina deoarece mi se pare mai rentabil sa ii pun butelie de GPL.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Dec 10, 2012 9:51 pm

QUOTE (Mark @ Dec 10 2012, 08:28 PM) .....

Prin urmare se merita sa iei masini din Germania care au in jur de 200k km, avand in vedere ca masina vreau sa o tin in jur de 7 ani?


Salut. Pt perioada asa lunga de timp nu merita nimic second. Poate doar un exemplar caruia ii cunosti istoricul.

Recomand "ceva" nou insa "cantarind" bugetul

Spor.

Avatar utilizator
Mark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2012 8:12 pm

Mesaj de Mark » Lun Dec 10, 2012 10:34 pm

Merci de raspuns, tocmai acum ma uitam pe mobile.de si am vazut ML 2007 cu 41.000 km la 13.000 E. Nu prea imi vine sa cred cum in Germania sa faci doar atatia KM.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Dec 10, 2012 11:45 pm

Dar ce au masinile sh din germania in plus fata de cele sh din romania? Vrei sa arunci banii pe drum, taxa de prima inmatriculare?

Avatar utilizator
bLaZeJrr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 10:04 pm

Mesaj de bLaZeJrr » Mar Dec 11, 2012 2:11 am

Incearca sa te uiti si la niste modele mai putin cunoscute precum cele pe care toata lumea le cunoaste , cum ar fi Mazda CX-7 , Chevrolet Captiva , Mitsubishi Outlander , BMW X1 , Audi A6 ...
Sunt multe modele din care poti alege nu te rezuma doar la ML , Touareg si seria 5 . Ar trebui sa te gandesti la mai multi parametrii/factori .
Consum / taxa / capacitatea motorului / an / km . Spre exemplu poti gasi un a6 cu 200.000 km sa fie mai bun decat unu cu 150.000 km dar dintre care 50.000 km sa fie parcursi prin gropi .
Si inafara de astea , gandeste-te la piesele de schimb , la revizii . Nu e chiar asa ieftina o bucsa , un telescop la un Touareg sau un ML ( zic eu ) pe cand la o Mazda sau un Chevrolet cred ca sunt mai acceptabile.
Dar este decizia ta ! Mult noroc .

Edit : Subaru Outback cred ca are 4x4 nu stiu sigur si VW Passat . Nu m-am "docomentat" in acest sens.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Dec 11, 2012 9:33 am

Am mutat discutia intr-o arie mai potrivita , pentru ca ce se discuta aici nu are nicio treaba cu offroad-ul .
QUOTE Subaru Outback cred ca are 4x4 nu stiu sigur- are sigur , dar nu e berlina . Ala e Legacy , tot 4x4

Din ce spui tu ca vrei , reiese ca vrei o masina cu finisaje si confort sporit , benzina si 4x4 . Dispui de un buget de achizitie , dar bugetul de intretinere l-ai stabilit ? pentru ca alegand o masina cu pretentii , bugetul pentru piese / revizii / etc vor fi mai mari decat la una cu mai putine pretentii . Exemplu : Mitsubishi Lancer vs Mitsubishi Lancer Evo X - placutele de frana sunt cateva sute de euro la Evo fata de cateva sute de lei la Lancer . Fii sigur ca si la Tuareg / ML / Seria 5 sunt tot scumpe si masinile sunt grele , la franare se consuma mai repede , etc . Este doar un mic exemplu.

Berline benzinare si 4x4 exista destule , doar ca trebuie sa te mai gandesti exact ce vrei , pentru ca de la Lancer ( chiar si Ralliart ) pana la ML e cale lunga .

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Dec 11, 2012 10:50 am

Cred ca si ASX intra in discutie. Treci pe la Drive-test si vezi cum ti se pare. La bugetul tau mai pui doar umpic si poti sa iei masina noua

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Mar Dec 11, 2012 2:49 pm

Salut Mark cu banii de care dispui poti cumpara o masina adevarata , premium ,puternica 2006+ dar scuza-mi indrazneala stii in ce te bagi ?
Trebuie sa te gandesti ca o sa iei o masina cu peste 150.000 km reali si si nu o sa fie deloc ieftina cand vor "pica" diverse piese si vor pica sigur ca ai spus ca vrei sa o pastrezi cativa ani. Sa te gandesti ca e o masina care a costat 40.000 euro + cand a fost noua.

Am avut masini premium sh in familie, am cunostinte care au si cam dupa 1-2 ani de folosire toti am bagat cam 5000 euro de caciula (audi a6 2006, a6 2002, mercedes E 220 2007, BMW 320d 2004.... Teoretic, 5000 e o suma foarte mica avand in vedere ca vb de masini care au costat 40.000 si pretul de achizitie al masinii este de 25 % fata de pretul de fabrica.

Nu ma intelege gresit , nu te cunosc si am scris ca sa te ajut, in cazul in care esti un incepator si nu te pricepi la preturi, masini. Daca esti ,te anunt ca faci o mare greseala cumparand o masina premium. Este foarte costisitoare si vorbesc de o adevarata intretinere a masinii si nu de o bataie de joc cu piese producator "made in germany" sau dezmembrari .

Daca iti permiti, cumpara un Audi A6 2006+ sau seria 5 2006 + chiar si un ML 2006 + daca gasesti ceva bun in banii astia.

Sa verifici foarte atent masina, sa faci toate testele care se pot face la service, inclusiv test de compresie. Din cauza ca nu am facut un amarat test de compresie care costa 250 lei am platit 7500 lei dupa !

Bafta...

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Dec 11, 2012 5:31 pm

Salut!Fara suparare dar vrei masina buna la bani putini...Eu zic sa cauti masini din clase mai mici.Tinand cont ca vrei sa o tii 7 ani eu zic sa te orientezi catre ceva nou.
4X4 gasesti si toyota avensis 2008+ 1.8 benzina la banii aia.
Multa bafta in cautare/cumparare dar fii atent ce cumperi ca nu cumperi pt o perioada scurta;) !
cu respect cojack!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Dec 12, 2012 9:36 am

7 ani? => Masina noua. E drept, nu mai merge cu figuri si 4x4 in banii astia.

Mai am viteji dinastia cu masini mai premium, vechi, pica te miri ce, dar mandria e mare. Costuri? Cred ca le-a pierdut. Iar un real cost of ownership nu cred ca ar vrea sa isi faca

E drept, toti expertii din jurul tau o sa iti explice ce prostie faci cumparand masina noua, ca pierzi 7000% cand ai iesit pe poarta dealerului, ca una ca alta, dar fix acesti oameni nu sunt in stare sa faca cat de cat un calcul al costului REAL al unei masini pe perioada cat e pe numele lor. Dar scapi de alte mii de euro date pe reparatii, nervi cu tot felul de mecanici, timp pierdut cu ei, ocazii pierdute de a face una alta pentru ca masina nu e in top condition sau e prin service.

Eu am o vorba, cine vrea masini premium cu 10.000 Euro, e aproape clar ca ceva nu e cu picioarele pe pamant. No offence, dar o masina nu e doar pretul de achizitie. Si cred ca nu moare nimeni daca stai intr-o masina ieftina. Pana la urma, canapeaua de acasa s-ar putea sa fie de 12938129312 ori mai naspa decat ce primesti intr-o masina premium.

Daca faci 5000-1000 pe an, poate merita sa risti sa cumperi o masina mai veche. Dar daca vrei sa mergi cu ea, considera ca la cele 300.000 km cu care o iei, mai adaugi 100-200 mii km. Da, motoarele tin si mai mult de 500.000, asta e argumentul oricarui tractist (dizelar convins), problema e alta. Orice marca ai lua, iti pica accesoriile motorului. Care pot fi multe, unele din ele numai ieftine nu sunt.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte marci”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori