Dacia Sedan

Discutii despre alte modele de automobile
Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Aug 07, 2009 2:53 pm

Noul model al uzinei argesene ar putea deveni biletul rom?nilor pentru emancipare.
Dacia a devenit copilul teribil al crizei auto pe plan european. Deci, avand notorietatea in crestere, ar fi momentul ca Dacia sa pregateasca un concurent redutabil pentru modelul de succes Skoda Octavia. Adică DACIA SEDAN.
Iar acest model de categorie medie, Dacia Sedan, ar putea arata ca in schitele alaturate.

Partea frontala va imprumuta cu siguranta elemente vizuale de la conceptul Dacia Duster, ceea ce ii va conferi lui Dacia Sedan un aspect sobru, dinamic, dar si o individualitate marcanta pentru o masina considerata ieftina. Ca forma generala, este de asteptat ca Dacia să nu recurga la artificii, clientela unei astfel de masini preferand forme care sa inspire siguranta, familiaritate si seriozitate - adica aceleasi atribute prin care reputata Skoda Octavia şi-a cucerit cumparatorii.
Fişiere ataşate
dacia_sedan_promotor_schite_2.jpg
dacia_sedan_promotor_schite_2.jpg (83.54 KiB) Vizualizat de 7548 ori
dacia_sedan_promotor_schite_0.jpg
dacia_sedan_promotor_schite_0.jpg (47.16 KiB) Vizualizat de 7531 ori
dacia_sedan_promotor_schite_1.jpg
dacia_sedan_promotor_schite_1.jpg (80.08 KiB) Vizualizat de 7548 ori

Avatar utilizator
backrip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 16, 2009 11:17 pm

Mesaj de backrip » Mie Aug 12, 2009 2:03 am

Ar arata bine daca ar iesi exact ca in schite si probabil ca ar fi un mic succes. Spatele nu prea ma incanta, dar per anasamblu, exeteriorul arata ok.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Aug 12, 2009 9:09 am

Deci asta tot testeaza ei pe aici prin Pitesti. De vreo luna se plimba un grup de masini cu masca pe bara fata si in spate si nu imi dadeam seama ce este si am crezut ca este vorba de megane sedan desi sigla care se afla sub masca parea prea mare ca sa fie cea de la renault. Cand mai trec o sa le fac o poza Acum imi dau seama ca seamana destul de bine cu ce este in pozele de mai sus.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Aug 12, 2009 10:27 am

Sigur nu testau Dacia Kanjara? Sau mai pe romaneste....Dacia "SUV"?

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mie Aug 12, 2009 10:44 am

Si eu le-am vazut in drum spre Campulung in 10 august.M-a surprins si pe mine sigla acoperita care parea de Ford.
In rest pareau destul de echlibrate si nu faceau eforturi deosebite sa urce rampele.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Aug 12, 2009 12:10 pm

Pozele alea sunt o tampenie, au pus pe un Megane II, niste chestii sa semene cu Dacia.

Adriancar ce ai vazut tu cu steme ca de Ford, sunt masini Samsung, de fapt se spune ca aceiasi caroserie dar cu bot de Renault il va avea Megane III Sedan. O sa vedem.
Fişiere ataşate
sm3_2.JPG
sm3_2.JPG (21.11 KiB) Vizualizat de 7518 ori
Ren.JPG
Ren.JPG (185.71 KiB) Vizualizat de 7529 ori

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Aug 12, 2009 3:16 pm

QUOTE (2dor @ Aug 12 2009, 11:10 AM) sunt masini Samsung
Samsung sau Ssangyong? Fara misto intreb?

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Aug 12, 2009 3:33 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Samsung_Motors

E chiar vorba de Samsung.

http://2.bp.blogspot.com/_kW7pFkuD5e4/S ... qm5-e1.jpg

Uite un Samsung QM5 care e de fapt Renault Koleos

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mie Aug 12, 2009 3:36 pm

QUOTE (2dor @ Aug 12 2009, 12:10 PM) Pozele alea sunt o tampenie, au pus pe un Megane II, niste chestii sa semene cu Dacia.

Adriancar ce ai vazut tu cu steme ca de Ford, sunt masini Samsung, de fapt se spune ca aceiasi caroserie dar cu bot de Renault il va avea Megane III Sedan. O sa vedem.


Posibil , la mine este o deformatie profesionala in ceea ce priveste sigla .
In schimb cred ca ceea ce am vazut este vehiculul f asemanator (identic) celui din prima fotografie pentru ca m-a surprins stalpul din spate , caracteristic Renault dar si blocurile optice care mi s-au parut ca semana cu Fiat Linea . Un melange perfect .
Deci ce sunt vehiculele Samsung ?

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Aug 13, 2009 8:28 am

Masinile Samsung sunt Nissan-uri si Renault-uri carora li se spune Samsung. Normal daca sunt in acelasi grup.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte marci”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori