Alegere SUV - oraș + drumetie

Discutii despre alte modele de automobile
Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Alegere SUV - oraș + drumetie

Mesaj de santto » Lun Iun 08, 2020 4:25 pm

Salut,
Dețin un Mitsu Lancer din 2008 și vreau să îmi iau o a doua mașină care sa fie un SUV.
Ce vreau de la această mașină:
- sa o pot folosii zi de zi...dus copilul la școală ..etc
- la final de săptămână punem cortul pe mașină și ne ducem prin munți, ( a nu se înțelege parc rulote..etc) . O luam pe un drum forestier și căutăm un loc de a campare.
- sa aibă 4x4 adevărat.
- motor maxim 3000cmc. De preferat 2000 sau 2500.
- cat se poate de nou sau chiar nou.
Exclud generația actuală de la Mitsu și Suzuky pt că nu îmi plac că și design.
Din ce am citit eu m am cam oprit la Compass 2.0 diesel 170 cai cutie automata 4x4 low trailhawk(nou) sau second;
Touareg ,second, automat dar care are toate opțiunile pt offroad, noul Ssangyoung Korando ,automat,4x4, ....
...și binenteles Pajero second.
Voi ce alte modele mă sfătuiți ,dar care sa fie adevărate 4x4 nu variante electronice de 4x4 care să facă față la un drum de munte prin pădure etc

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Alegere SUV - oraș + drumetie

Mesaj de spinner » Mie Iun 10, 2020 9:59 am

Salut!

Compassul e inutil pe drumurile pe care spui ca le vei face.
4x4 pe Tuareg e o gluma
Korando e prea mic pentru cort deasupra
Deci, ramai pe variantele clasice unde chiar ai 4x4: Pajero / Patrol / Pathfinder / Wrangler in 4 usi / Discovery 1 sau 2 / Land Cruiser / eventual L200 double cab / Hyudai Galloper (e Pajero rebranduit) / GWM Hover(haval h3) sau Haval h5 (au motoare Mitsubishi)

Fiind pe un forum al iubitorilor de Mitsubishi, evident balanta va inclina spre Pajero / L200.
Ca sfat pt Pajero verifica sa ai blocant central si sa fie inscrisa ca autoutilitara (ai taxe de drum putin mai mari, dar ai impozit aprox 400-450 lei/an)
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte marci”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori