Alarma Mitsubishi Colt

Modificari aftermarket ale instalatiei electrice
Avatar utilizator
cracka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 3:34 pm

Mesaj de cracka » Dum Iul 29, 2012 2:12 pm

Primul post, asa ca fiti ingaduitori


Povestea alarmei:


Am cumparat masina (Mitsu Colt 2008) de la Casa Auto Iasi (din pacate) - dupa 3 ani de utilizare si dupa cateva luni de la iesirea din garantie mi s-a stricat alarma (instalata in service-ul Casa Auto). Mi-am cumparat o alta alarma si cand sa o instalez pe masina (lucrand in domeniu adiacent - service) --- SURPRIZA !!! --- Cei de la Casa Auto pentru a instala alarma cu care am cumparat masina au taiat firele de la inchiderea centralizata si au legat inchiderea / deschiderea de la alarma pe acele fire, astfel dezactivand inchiderea centralizata din butonul de blocare de la usa soferului. Concluzia despre profesionalismul electricienilor de la Casa Auto o trageti voi.


Pe mine ma intereseaza cum trebuie conectata alarma pentru a ramane activa functia de blocare a usilor.

Cine are alarma pe colt si se pricepe, poate se uita cum e montata.


Va multumesc anticipat si astept raspuns!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Iul 30, 2012 3:06 pm

Foarte urat scenariu. Desi este iesita din garantie, consider totusi ca ar trebui sa iti dea o explicatie vis-a-vis de felul in care alarma a fost montata.

Ai incercat sa iei legatura cu service-ul?

Avatar utilizator
cracka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 3:34 pm

Mesaj de cracka » Mar Iul 31, 2012 10:09 am

Nu are rost sa ma mai cert cu ei, nu mai am suport pentru acuzatii pentru ca am inlocuit deja alarma. Oricum nu ai cu cine sa te certi la Casa Auto. Ma intereseaza mai mult cum pot face sa instalez alarma corect si sa lipesc firele pe care le-au taiat ei inapoi.
Asa ca astept un raspuns de la un coleg care are alarma instalata corect fara fire taiate sau functii dezactivate !!!

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Mar Iul 31, 2012 10:01 pm

Salutare, imi pare rau pentru incidentul tau. Eu am intampinat si inca mai persista cu urmatoarea problema legata de alarma: are momente cand o activez din telecomanda, se inchide ca la carte cu piu piu, miau miau. Problema este la deschidere. Parca as incerca sa fur o masina cu o telecomanda de la un logan si o cheie de colt. Din cheie se descuie normal dar daca deschid usa am o mie de ochi pe mine ca un infractor. Urla si urla a dracu de nu se mai opreste 3 minute si nu ai ce sa faci. stai si te uiti la o minciuna de telecomanda care are baterie noua, se aprinde beculetu cand apesi tasta de deschidere insa atat. Nu vrea frate nimik si ma m rugat de ea o gramada, am amenintat o, am dat cu ea de pamant si nimik. Nu vrea sa recunoasca masina sau modulul alarmei, mama masi. Cand ajungi prin Bucuresti si vrei sa vezi cum este montata(ca in rest este montata bine, adica merge si fara telecomanda alarmei si din rasucit cheia si din butoanele de pe cheie) te las sa desfaci sa vezi care sunt firele problema. Eu as avea o oarece pricepere dar nu vreau sa ma bag aiurea, las pe cineva mai priceput. Deci daca vrei si ai drum in zona le desfacem pe amandoua masinutele si vedem unde corespunde si unde nu. Asta este ajutorul pe care l pot oferi si il solicit in acelasi rand. drumuri bune

Avatar utilizator
cracka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 3:34 pm

Mesaj de cracka » Joi Aug 02, 2012 3:14 pm

Daca ajung prin Bucuresti am sa am in vedere si varianta asta. Multumesc!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Aug 05, 2012 8:23 am

eu zic ca TU nu trebuie sa instalezi nimic.
aia care iti vand alarma, trebuie sa stie cum se monteaza. ei iti dau garantie si la produs si la lucrare.
daca pe de alta parte, tu de fapt nu te pricepi si vrei sa te apuci tu de montat alarme....
adica toti dati vina pe serviceuri si reprezentante, dar toti vreti sa va apucati de ceva ce nu stiti. si asta doar intreband pe net, si mergand pe presupunerea ca sfaturile primite aici sau pe alte forumuri, sunt corecte.
in alta ordine de idei, orice alrma mai de doamne ajuta o cumperi, are instructiuni de instalare.
iar alarma initiala a masinii, daca are un fir intrerupt (indiferent de unde este el), inseamna ca poate asa trebuia. ca suspectezi tu ca e gresit...parerea ta. dar eu inteleg ca alarma a functionat destul timp ok.
ce alarma este? cei ce au montat=o ar putea sa o diagnosticheze si sa iti zica ce e dus la ea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Electrica auto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori