Plafoniera Pajero Sport

Modificari aftermarket ale instalatiei electrice
Avatar utilizator
clau023
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 02, 2009 1:08 pm

Mesaj de clau023 » Mie Mai 27, 2009 12:08 pm

Salut,
Sunt un proaspat posesor de Pajero Sport 2.5 td, anul 2005.
Am luat masina cu aproximativ 2 luni in urma si sunt foarte incantat de ea. Am avut ars becul de la plafoniera centrala, l-am inlocuit de 3 ori si o tin tot asa (acum am arse becurile de la ambele plafoniere, si porbagajul mai exact). Nu stiu daca este o problema electrica sau pur si simplu erau becurile de vine. Am sesizat ceva ciudat, cand inchid sau deschid masina din telecomanda, concomitent cu luminile de avarie, clipesc si plafonierele, adica cand se aprinde semnalizarea la folosirea telecomenzii la fel fac si luminile din plafoniera. Ce stiu de la alte masini, cand se inchide masina din telecomanda se sting si plafonierele, luminile interioare, o singura data si raman asa indiferent de cate ori semnalizeaza masina operatiunea de inchidere...... Sper ca am fost suficient de clar si rog posesorii de Pajero Sport sa-mi confirme daca este o problema la masina mea in legatura cu inchiderea din telecomanda si conexiunea cu luminile din plafoniera. Multam.

Avatar utilizator
abunea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 15, 2009 12:05 pm

Mesaj de abunea » Lun Iun 15, 2009 12:13 pm

QUOTE (clau023 @ May 27 2009, 12:08 PM) Salut,
Sunt un proaspat posesor de Pajero Sport 2.5 td, anul 2005.
Am luat masina cu aproximativ 2 luni in urma si sunt foarte incantat de ea. Am avut ars becul de la plafoniera centrala, l-am inlocuit de 3 ori si o tin tot asa (acum am arse becurile de la ambele plafoniere, si porbagajul mai exact). Nu stiu daca este o problema electrica sau pur si simplu erau becurile de vine. Am sesizat ceva ciudat, cand inchid sau deschid masina din telecomanda, concomitent cu luminile de avarie, clipesc si plafonierele, adica cand se aprinde semnalizarea la folosirea telecomenzii la fel fac si luminile din plafoniera. Ce stiu de la alte masini, cand se inchide masina din telecomanda se sting si plafonierele, luminile interioare, o singura data si raman asa indiferent de cate ori semnalizeaza masina operatiunea de inchidere...... Sper ca am fost suficient de clar si rog posesorii de Pajero Sport sa-mi confirme daca este o problema la masina mea in legatura cu inchiderea din telecomanda si conexiunea cu luminile din plafoniera. Multam.

Salut am si eu unul asemanator. Nu e normal ce se intampla la tine, la mine cand ii cuplez/decuplez alarma se stinge sau se aprinde o singura data. Ai o problema la sistemul electric.

Apropo unde ai gasit becuri pentru plafoniera? Eu am cautat de mi-a venit rau si nu am gasit un bec care sa se potriveasca acolo, iar la reprezentanta mi-aul 150 Ron pe bec si 100Ron manopera Vina mea ca nu am intrebat inainte. Macar cumparam numai becul si nu mai dadeam 100 Ron pe o operatiune "extrem" de complicata.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Iun 15, 2009 9:56 pm

Incercati cu leduri .

Avatar utilizator
clau023
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 02, 2009 1:08 pm

Mesaj de clau023 » Vin Iun 19, 2009 6:29 pm

QUOTE (abunea @ Jun 15 2009, 12:13 PM) Salut am si eu unul asemanator. Nu e normal ce se intampla la tine, la mine cand ii cuplez/decuplez alarma se stinge sau se aprinde o singura data. Ai o problema la sistemul electric.

Apropo unde ai gasit becuri pentru plafoniera? Eu am cautat de mi-a venit rau si nu am gasit un bec care sa se potriveasca acolo, iar la reprezentanta mi-aul 150 Ron pe bec si 100Ron manopera Vina mea ca nu am intrebat inainte. Macar cumparam numai becul si nu mai dadeam 100 Ron pe o operatiune "extrem" de complicata.


Salut, merci de sfat, o sa ajung cu masina la revizia de 90000km si o sa vad daca care-i problema.
Becuri de plafoniera nu am luat de la reprezentanta ca erau cam scumpe si am gasit un model de bec putin mai mare ca lungime care intra bine intre lamele dar nu este de 8W ci de 10W, ar trebui sa fie ok, din pacate se cam ard, poate de la problema mea. Apropo pe bec am dat 2 ron de la magazin de piese auto.
100 ron ptr 30 sec.................exagerat

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Iun 20, 2009 9:15 am

Incearca sa pui led T10 sau modelul asemanator becului
ce il ai in plafoniera.. unul bun nu costa mai mult de 10ron, insa este led!

Avatar utilizator
clau023
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 02, 2009 1:08 pm

Mesaj de clau023 » Sâm Iun 20, 2009 3:04 pm

QUOTE (Tanaka @ Jun 20 2009, 09:15 AM) Incearca sa pui led T10 sau modelul asemanator becului
ce il ai in plafoniera.. unul bun nu costa mai mult de 10ron, insa este led!

Salut,
Tanaka unde se gasesc ledurile de care vorbesti?
Este o idee super, o sa incerc.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Iun 22, 2009 8:45 pm

QUOTE (clau023 @ Jun 20 2009, 03:04 PM) Tanaka unde se gasesc ledurile de care vorbesti?

Incerca AICI
preturile le are cam mari, insa...

Scrie răspuns

Înapoi la “Electrica auto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori