Filtre K&N

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Aug 01, 2008 12:22 pm

QUOTE (Marty)QUOTE (Cristi)Praful e o problema pentru filtrele stock, de hartie (igienica)
Ce ma, tu te stergi cu hartie de 170 de lei?


da ma, folosesc numai hartie D&G !
dar numai in public, acasa am din aia ieftina. )

Avatar utilizator
Johnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 04, 2007 3:04 pm

Mesaj de Johnelu » Lun Aug 04, 2008 6:51 pm

bah, asa laudarati filtrul asta de-mi vine sa-mi pun si io dar doar ce-mi facui revizia si ma zgariu pe ochi ca dadui lovelele pe ala normal, ca mi-s zgarcit nevoie mare. )
Cred ... nu-s chiar convins, ca-l vazui in service pe Marty azi dar eram in asa intr-o vanzoleala ca nu am avut timp sa-l inoportunez.

@Marty: Monsher te implinishi, ca sa zic asa iti prii aerul din strainatatzuri .. la mai mare

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Aug 05, 2008 9:16 am

Johnelu, intr-adevar, fusei prin service pe la ora pranzului c-am o pecingine de Jeep Grand Cherokee pe la tilichingerie. Da' esti sigur ca eram eu? Nu de alta da' mi-am scos mina din ghips acu' vreun an jumate. :-D

Avatar utilizator
Johnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 04, 2007 3:04 pm

Mesaj de Johnelu » Mar Aug 05, 2008 12:04 pm

Marty, adevarat ca fara ghips esti greu de recunoscut ) , dar noi ne-am vazut inainte sa pleci matale din tara la una din intalnirile de la academia militara sus, pe vremea cand eram trei speriati mandrii tare de tinichelele noastre negre 2 litri. Tu doar ce aveai montate prospetele faruri iar ghips nu mai aveai nici atunci.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mie Aug 06, 2008 12:45 pm

Baieti,

Am vazut ca v-ati apucat de tuning la admisie, la indicatiile lui Cristi. Ar trebui sa-i cer drepturi de autor...

Ma apuc si eu de experimente la 1.8-ul meu si va spun ce si cum...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Aug 06, 2008 1:12 pm

QUOTE (Cristi)...
Mi-a povestit cineva de pe forum despre un gen de admisie pe care a vazut-o pe un EVO.
...

Ai zis sa nu divulg persoana ca pe urma cine stie, care, cum face si isi rupe gatu' de la indicatii.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Sep 29, 2008 3:07 pm

Am montat acel kit de admisie K&N pe care l-am achizitionat prin 2dor.
Multumesc 2dor, esti un prieten de nadejde!

Ieri am facut niste teste acompaniat de raven pe post de camera-man.
Am zis sa incerc sa filmez ceva, dar aparatul nu e cine stie ce, si filmuletele nu sunt asa sugestive.
Sugestiv e doar sunetul...se aude foarte frumos cu acest filtru.

Dinainte de a monta acest filtru, masina nu tragea prea bine...nu stiu din ce motive.
De asemenea aveam benzina de 95 in rezervor cand am facut testele.
I-am dat jos si chederul ala de cauciuc de pe capota ca sa intre aer rece la filtru...cat de cat....

Impresii...
- Fata de stock e net superior ca performante oferite, dar si consum
- Fata de panel K&N e cam la fel...dar cu precizarile de mai sus, masina nu mergea bine dinainte si benzina era de 95...deci urmeaza sa mai testez.
- Sunetul e bestial...mai putin pe autostrada unde se auzea si zgomotul pneurilor "de plastic"....
- Consumul ? Nu m-am uitat dar parca sa zic ca era intre 12-15l/100km..putin!

http://www.youtube.com/watch?v=6bMB1_qa_es
http://www.youtube.com/watch?v=TJkoozHQ328
http://www.youtube.com/watch?v=jUqW_d8TnQU
http://www.youtube.com/watch?v=hnlLOIH9ARw

LE. Am uitat sa va zic...inainte sa-l montez, am imbibat filtrul prea rau cu ulei si probabil ca si din acest motiv nu a oferit maximul de performanta posibil.
Parea cam uscat si am zis sa-i mai bag eu...i-am bagat ...si a doua zi l-am gasit scurs pe cutie...
Ma pricep, NU ?

Avatar utilizator
Raven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 01, 2008 8:46 pm

Mesaj de Raven » Lun Sep 29, 2008 7:23 pm

V? rog s? ignora?i comentariile mele audio.
Anyway, pe mine, unul, ca n00b, m-a cam speriat demarajul lui Cristi, dar doar la ?nceput, c? pe urm? a ?nceput s?-mi plac? viteza (de la 190 la 150-160km/h mi se p?rea c? abia ne t?r?im ). ?i uitasem de centur?.
Apropo de sunet, sunt martor c? sunetul de pe filmule? este mic copil fa?? de experien?a de la fa?a locului. Iar legat de performan?e, bucata asta de ?nceput de autostrad? A2 f?cut? cu picioarele nu e pentru viteze peste 150, c?-?i sare ma?ina ca lovit? de streche.. :evil:

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Sep 29, 2008 7:36 pm

..............

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Sep 29, 2008 10:02 pm

cica anu' asta se poarta coltu' fara centura.

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori