Cumparare Filtru Aer Sport

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mie Iul 28, 2010 4:20 pm

Poate cineva sa-mi explice si mie for dummies care-i faza cu filtrele astea ?

M-ar interesa si pe mine sa inteleg care sunt categoriile de filtre (am vazut ca merg si pana la 1600 RON) si la ce ar trebui sa fiu atent daca vreau sa aleg unul bun pt masina mea.

Am inteles ca se pune problema de maintenance, daca filtreaza ca lumea, poate si o reducere consum ?, .... dar nu cred ca m-am prins care sunt parametrii de baza dupa care pot sa compar.

Sunt ceva diferente majore intre Diesel si Benzina din acest pct de vedere ? Adica sunt mai importanti anumiti parametri pt Diesel ?

M-am apucat sa-mi pun aceste intrebari pentru ca a aparut in Bursa de curand un topic cu filtre sport iar tipu mi-a spus ca ma duce un filtru pe la 1500 RON pt Lancer 2.0 diesel. Daca inainte cand am vazut ca voi puneti problema de 70 eur nu dadeam asa mare atentie la detaliu, pentru o astfel de investitie chiar imi pun problema serios daca merita insa nu am cunostintele de baza pentru a face o evaluare.

Poate ma ajutati voi sa inteleg si eu the basics. Ms anticipat.

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Joi Aug 12, 2010 5:33 pm

Eu am K&N este cel normal care vine in locul filtrului original,avantajul este:il poti curata ori cand doresti si se amortizeaza foarte repede pentru drumurile noastre curate chiar se preteaza.
Exista si filtre mai scumpe care i-ti mai dau ceva caluti in plus pentru diesel acelea nu prea sunt recomandate pentru ca poate face buba debitmetrul de aer.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Sep 29, 2010 6:46 pm

Am tot citit despre filtrele sport, oricum ma intereseaza unul panel care se pune in locul celui OEM. M-am oprit la un filtru Cosworth care nu necesita ungere cu ulei.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Sep 29, 2010 8:25 pm

QUOTE (2dor @ Sep 29 2010, 06:46 PM) Am tot citit despre filtrele sport, oricum ma intereseaza unul panel care se pune in locul celui OEM. M-am oprit la un filtru Cosworth care nu necesita ungere cu ulei.
Salut,
da-mi mai multe detalii despre filtru cosworth...pret...avantaje.
Eu ma gandeam sa-mi iau unul kn dar am deja 115 k, cat dr...cul sa-l mai tin, parca nu mai renteaza.
Merci

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Sep 30, 2010 9:16 am

http://forums.evolutionm.net/09-ralliar ... ter-3.html

Uite m-am inspirat de aici si baietii sunt de incredere. Ce ma incanta e ca nu se da cu ulei, ulei care poate sa afecteze MAF-ul daca pui in exces.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Sep 30, 2010 9:58 am

Eu la Diesel m-am ferit sa pun schimb filtrul, tocmai din cauza ca trebuie curatat cu ulei.

Din ce am citit pana acum la diesel, nu se recomanda schimbarea filtrului pt ca uleiul poate distruge debitmerul iar diesel-ul, datorita turbinei este foarte generos in cantitatea aer...si daca nu sunteti multumiti, turbina poate deveni si mai generoasa(prietenii stiu cum)

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Sep 30, 2010 12:13 pm

QUOTE (alexutzu @ Sep 30 2010, 09:58 AM) Eu la Diesel m-am ferit sa pun schimb filtrul, tocmai din cauza ca trebuie curatat cu ulei.

Din ce am citit pana acum la diesel, nu se recomanda schimbarea filtrului pt ca uleiul poate distruge debitmerul

Da, dar ai fi completat cu mai putin ulei.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Sep 30, 2010 12:55 pm

Invidiosule !

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori