LANCER 1.6 RACINGCODE

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Noi 25, 2007 1:18 am

Cu mare bucurie tin sa va anunt ca acum lancerul meu are un soft nou. Si ca este alta masina si sunt foarte bucuros de comportamentul ei actual. Este mai infipta si parca am alta masina. Parca o invatz din nou. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Dum Noi 25, 2007 7:49 am

Super, unde se simt diferentele mai mult?

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Noi 25, 2007 11:15 am

Interesant ce scrii tu aici, mai ales ca e vorba de un Lancer cu motor de 1.6 la care am vazut ca nu prea se baga nimeni sa-l resofteze. Poate ne dai mai multe informatii (eventual pe PM) despre aceasta operatiune. Unde ai facut-o, ce ai urmarit sa obtii, cum se simte acum masina, etc.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Dum Noi 25, 2007 12:10 pm

Dupa cum a scris in titlu, masina a fost facuta la Racing Code, sunt singurii care modifica Lancer 1.6 si 2.0.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Noi 25, 2007 12:23 pm

QUOTE Super, unde se simt diferentele mai mult?

Pai in primul rand diferentele se simt la plecarea de pe loc. Eu de fel plecam mai hotarat. Acum cand plec la fel masina are tendinta de a patina. Plusul evident se simte dupa 3000 rpm.

@ Sfinxul
QUOTE Interesant ce scrii tu aici, mai ales ca e vorba de un Lancer cu motor de 1.6 la care am vazut ca nu prea se baga nimeni sa-l resofteze. Poate ne dai mai multe informatii (eventual pe PM) despre aceasta operatiune. Unde ai facut-o, ce ai urmarit sa obtii, cum se simte acum masina, etc.
Pai...softul de pe masina mea fusese citit mai de mult. Si vineri m-au sunat sa vin cu masina si sa ne apucam de treaba. Ne-am intalnit la service(Marsil auto undeva pe la autogara filaret) s-a pus echipamentul pe pozitii (laptop, cabluri, sonda de afr) si am plecat la drum. Pt ca masina nu se poate resofta in garaj. Am facut plinul si am plecat pe autostrada. Dupa cateva ore de mers cu acceleratii lente si mai hotarate pt monitorizrea parametrilor s-a ajustat softul. Pe mine ma multumeste rezultatul pe deplin. Daca vrei ne intalnim intr-o seara ca sa vedem diferentele.
Nu pot sa fac estimari de consum si altele deoarece am doar 100 km de la resoftare si nu am mers incet. Parca masina ma roaga sa schimb la 4500. :twisted:

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Dum Noi 25, 2007 12:29 pm

Si benzina au urcat-o la 99?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Noi 25, 2007 12:47 pm

Din caate am inteles eu masina are 2 harti de benzina. Low octane pt benzina pana la 95 si High octane pt 95 si peste. Eu am benzina de 95 in masina si asta aveam si la resoftare.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Noi 25, 2007 1:28 pm

Andrei, cu prima ocazie cand ajung in Bucuresti, te caut si poate reusim sa ne intalnim. Chiar m-ai facut curios.
Cam cati CP ai castigat dupa aceasta resoftare ? Am citit prin alte forumuri ca se poate ajunge pana pe la 15 - 20 CP in plus ceea ce e mai mult decat multumitor de la un motor aspirat.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Noi 25, 2007 2:44 pm

Nu stiu daca a luat 20 cai in plus sau 10 sau 15. (poate o sa o duc pe stand de putere). Ideea e ca e alta masina. Acum ma pregatesc de un filtru KN in cutia originala. Cred ca la un lancer 2.0 se va simti mai bine diferenta de resoftare decat la 1.6 dar si la noi la 1.6 se vede bine diferenta.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Noi 25, 2007 8:44 pm

..............

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori