LANCER 1.6 RACINGCODE

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Oct 26, 2008 8:25 am

Raspunsul asta trebuie sa ti-l dea cei de la reprezentanta, desi sunt convins ca habar nu au.
In general se umbla laalgoritmul de calcul al ecu, la optimizari si nu influenteaza puterea de varf.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Oct 29, 2008 11:49 am

QUOTE (SEBASTIAN)La upgrade de soft se pierde tuningul.
In general RacingCode primeste aceste versiuni de serie de upgrade al fabriicii si daca le are la momentul resoftari introduce si pleaca mereu de la varianta de serie imbunatatita.

Ca un caz concret la masina lui Andrei chiar e cazul sa ne contacteze sa ii introducem noi varianta resoftata pe noua baza a softului trimis de fabricant.

Am facut update-ul la soft(fara alti bani) saptamana trecuta. Rezultatele sunt vizibile. Duminica noaptea am fost pe autostrada si am facut cateva ture cronometrate. Am scazut sub 10 secunde pe 0-100km/h (0-60mph defapt). Cel mai slab rezultat pe care l-am scos a fost 9.67 secunde. Dar am scos si 9.4 9.47 9.35 :twisted: Diferenta se simte mai ales la peste 3000rpm.
Pana la primavara o sa bag banii in niste cauciucuri de iarna si revizia care bate la usa. Dar din primavara vreu sa o fac sa scada sub 9 secunde; adica sa ii cumpar filtru K&N si sa ii "desfund" un pic evacuarea.
Masina are acum spre 40.000 km din care doar 15.000 cu softul de fabrica.

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Mie Oct 29, 2008 10:00 pm

Da nu e imoinsa dar nici mult nu mai avem de unde sa scoatem.
9,3 secunde pana la 100km/h cu motor de 1,6 pe caroseria asta e cam dificil.
Filtru, tobe fara catalizator eventual cu tot cu galerii si inca cateva artificii probabil ca o r sa ajute.
Nu putem garanta 9.0 dar sigur daca masina se mentine in aceeasi stare vom mai scadea.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Oct 29, 2008 11:13 pm

Stiu ca e din ce in ce mai greu sa micsorez acest timp si ca daca vreau sa mai scot ceva din ea trebuie sa fac investitii destul de serioase. Pentru urmatoarele 6 luni nu o sa bag in ea decat bani de benzina si revizii. Dar nu vreau sa ma opresc aici. Cred ca o evacuare si un filtru de aer sunt niste operatii destul de simple si care se efectueaza rapid. Si cam asta va fi tot. Este o masina cu care merg zi de zi.

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Vin Oct 31, 2008 10:21 pm

Nu te mai da la 2.0 ca nu tine, chiar daca urci la putere destul de mult si te apropii, fara pretentii de egalare, diferenta de cuplu e mare in favoarea lui 2.0.

Avatar utilizator
MUTU
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 07, 2008 3:02 pm
Contact:

Mesaj de MUTU » Dum Noi 09, 2008 11:59 am

Salutare,
Vad ca vorbiti de update de soft... unde anume l-ai facut Andrei ? La Sebastian sau la Mitsubishi ?

@ Sebastian - al meu de 1.6 este resoftat cu tine asta-vara, in iulie-august... sa ma prezint la voi pentru acest update ?

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Noi 09, 2008 5:26 pm

Nu nu este nevoie al lui Andrei era cel mai vechi si a avut nevoie de update, celelalte nu necesitau avand versiuni mai noi din start.
Daca e cazul sa facem vreo chemare generala fara griji ca va vom anunta imediat.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Noi 11, 2008 12:08 pm

QUOTE (MUTU)Salutare,
Vad ca vorbiti de update de soft... unde anume l-ai facut Andrei ? La Sebastian sau la Mitsubishi ?

@ Sebastian - al meu de 1.6 este resoftat cu tine asta-vara, in iulie-august... sa ma prezint la voi pentru acest update ?

Eu aveam softul facut inaintea ta. De fapt masina mea a fost de incercare. Acum avem amandoi acelasi soft.
Soft-ul (update-ul) l-am facut la Racing Code nu la Mitsubishi

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Lun Dec 01, 2008 5:08 pm

Ceva vesti, cum mai merge ...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Ian 28, 2009 2:24 pm

Masina merge foarte bine. O sa pun niste poze cand o sa am timp. Se indreapta spre 50000 km. A primit anvelope de iarna. O tot mint ca ii cumpar filtru K & N dar nu sunt bani momentan. Am preferat sa iau cauciucuri pt ca si asa le cam papase pe cele de vara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori