4g63 Aspirat

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mar Apr 07, 2009 10:54 am

Nu cred ca din cauza turbinei a topit pistonul. Atunci cand l-a topit cred ca avea doar azot si probabil a fortat prea mult amestecul.

Marty eu ma gandeam la altceva care ar putea fi chiar mai ieftin, cu putin noroc. Un motor de outlander 2.0 turbo de pe o masina lovita - dauna totala gen lancer-ul 2.0 pus pe forum.

Intrebare este daca se potriveste motorul de pe outlander pe lancer. Ideea mi-a venit cand am vazut unul in service. Motorul este pus identic si cutia la fel...cel putin la prima vedere.

Si referitor la interne mecanicii mi-au zis ca sunt diferite de motorul nostru. E tot 4g63 dar internele sunt diferite. Asa ca nu stiu daca cineva poate sa iti spuna daca rezista internele noastre la turbo sau pana la cat poti forta motorul.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Apr 07, 2009 11:23 am

Ideea cu motor de Outlander e excelenta si nu vad de ce n-ar veni la fel la prinderi, doar e tot 4G63, problemele ar putea interveni la cutie, care banuiesc ca-i diferita de ce avem noi. In schimb, CEA MAI MARE PROBLEMA e sa gasesti un Outlander perpelit, care oricum e o masina rara pe la noi.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Apr 07, 2009 11:32 am

Parca era unu alb pe Expozitiei. Nu stiu daca e dauna totala, dar partea dreapta si spate is cam zob. Puntea spate deplasata. Destul de multe probleme am vazut la masina aia, chit ca inca are forma de masina.

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Mar Apr 07, 2009 8:57 pm

Internele (pistoane, biele) probabil ca difera doar ca material. Ce raport de compresie are 4G63-ul aspirat?

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Apr 08, 2009 10:06 am

Raportul de compresie nu stiu sa ti-l spun si vad ca nici pe net nu dau de el, da' ma interesez.
Ideea e ca tipul din link-ul dat de tine spune ca marea diferenta ar fi in asezarea segmentilor in capul pistonului, ca la aspirate sunt pusi segmentii mai sus, la turbate sunt mai jos.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mie Apr 08, 2009 1:39 pm

Cred ca e 9.0 aspirat si 7.8 la turbo (turbo cel de 200CP nu cel de pe evo):

"The turbocharged version of the 4G63 (sometimes referred to as the 4G63T) is equipped with a lower compression ratio (7.8 vs. 9.0 in the naturally aspirated version) and oil squirters under the pistons in order to better cope with the stress and extra heat caused by forced induction."

Textul se refera la 4g63 de pe eclipse 90-94 care avea ambele variante de motorizare.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Apr 08, 2009 2:34 pm

Complicat, avand in vedere ca motorul e longeviv si de-a lungul timpului a fost disponibil in mai multe variante.

Ce valori am mai gasit:

Compression ratio. N/A=9.5 Turbo=8.5

De asemenea, un mic istoric al variantelor supraalimentate: The evolution of the Mitsubishi 4G63 2-litre turbo engine.

Later edit:

Din parerile altora (tot de autospeed.com e vorba):

RVR with Rrrrmmmm

I love your mag and the way you explain technical aspects so that even someone like me - who can't tell one end of a shifting spanner from the other - can grasp. I would dearly love to get myself a Mitsubishi RVR Hypersportsgear (the one with the EVO drivetrain), but it appears out of my price range.

The RVR is an interesting car and is just about perfect for my needs. I have a chance to buy a good non-turbo version (‘93 model) at a good price but I don't want to drive a sludge-box. Can you tell me if it's worth trying to modify the non-turbo 2 litre 4G63 engine? Otherwise, is an engine swap a realistic option? If so, from which model?

Sven Laptop
Australia

Thanks for the praise. We have not seen anyone achieve a sizeable power gain from a naturally aspirated 4G63. A better option would be to buy a Galant VR4 4G63 turbo half cut and perform a transplant. These engines make around 200hp in standard form (slightly more in later versions) and are easily tweaked to give Evo-like performance.

Deci te-ai putea gandi si la un 4G63 turbo de prin State...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Apr 13, 2009 1:25 pm

Marty ce inseamna T3, T4? M-ai bagat in ceata.
Oare nu se preteaza mai bine un compresor pt masina decat un turbo? Cred ca sunt si modificari mai putine

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Lun Apr 13, 2009 2:56 pm

Modificari extrem de putine fata de turbo dar ai vazut facut vre-unul sau scris undeva despre asta?

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Joi Iun 18, 2009 9:17 am

Ar mai fi o varianta: individual throttle bodyes. Am vazut ca mai cauta cineva prin state kit de ITB pt 4g63 dar nu am vazut nici unul facut.

Sunt foarte putine informatii despre asta. Eu nu prea inteleg care e ideea sistemului. Am inteles ca e cate un throttle body pt fiecare piston, dar cum se monteaza? Se da jos toata galeria de admisie si se monteaza kit-ul de ITB? Si aerul nu se filtreaza prin nimic?
Stie cineva ceva despre asta?

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori