Racingcode Evo9 Cel Mai Bun Timp-dragracing

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Mar 29, 2009 6:39 am

11,44 s
In acest moment indiscutabil este cel mai bun timp masurat intr-un concurs de accelerare la cursele pe 400m in Romania si in strainatate.
Este un timp foarte bun mai ales tinand cont de modificarile minimale ale acestei masini.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Dum Mar 29, 2009 10:31 am

Te referi la rezultatul de ieri? Hmm...nu stiu ce sa zic dar daca este adevarat eu am obtinut ieri cu Honda mea cu motor aspirat 13.95 si este de departe un rezultat foarte bun.

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Mar 29, 2009 11:36 am

Atat ai obtinut!
Felicitari, eu cu Cielo scoteam in mod frecvent 13,6... niciodata sub, aveam cca. 240cp si 1000kg.
Honda e Honda mai e si modelul R cu soft, merge bine.
Audi RS6 modific\t de MTM la 700cp la motor si-a conservat oarecum timpul de la Kiskulachaza. Acolo a avut 11,7.. aici a avut 11,67 deci ..., e automata, 4x4 oarecum e normal sa isi mentina timpul. Asta a si facut. Distanta nu era 402 era cam 390m deci si daca ar fi vrut cineva nu se putea omologa un timp pe 402m dar la vitezele alea 10m insemna 0,00x.
In clasamentul national al timipor cronometrati, acum evo lui Baluba este pe primul loc, pe doi e un lambo si pe trei RS6 de mai sus.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Dum Mar 29, 2009 11:44 am

Pai ma mira foarte mult rezultatul pentru ca CTR-ul meu normal ar trebui sa scoata peste 15 nemodificat. Este adevarat ca masina a fost pregatita intr-o mica masura pentru cursele de ieri, dar un timp de 13.9 mi se pare extrem de mic avand in vedere timpii care s-au mai scos in Ungaria cu CTR-uri.

CTR-ul meu ar trebui sa aibe 1330kg asa scrie in talon, poate ieri aveam aprox 1300Kg si sper peste 220-230CP. Pacat ca nu am apucat sa ma dau si cu alte masini de referinta. Ma bucur totusi ca am castigat detasat in fata GTI-ului resoftat RBN si Megane-ului F1 cu 230CP.

Avatar utilizator
SEBASTIAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 22, 2007 7:28 pm

Mesaj de SEBASTIAN » Dum Mar 29, 2009 1:41 pm

Cel mai mare atu al lui Honda CTR este cutia de viteze, daca as fi avut si eu asa ceva ... e bestiala.
Uita ca face doar 15s pe 400m merge ceva mai bine totusi si 14,9 cat e deseori declarata.
E usor sa cobori o prima parte din timp dupa care devine f greu.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Dum Mar 29, 2009 1:44 pm

Imi permit sa spun ca rezultatele de la Pitesti sunt total irelevante tinand cont de distanta de concurs si mai ales de modul determinarii timpului - manual, iar acesti timpi nu au cum sa fie luati in calcul la niciun clasament national.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Mar 29, 2009 1:47 pm

QUOTE (SEBASTIAN @ Mar 29 2009, 06:39 AM) 11,44 s
In acest moment indiscutabil este cel mai bun timp masurat intr-un concurs de accelerare la cursele pe 400m in Romania si in strainatate.
Este un timp foarte bun mai ales tinand cont de modificarile minimale ale acestei masini.
Hai sa nu mai vorbim flori verzi pe pereti, te rog.

First of all, la Pitesti cursele au fost pe 390 de metri, deci pana la 400 sau, ma rog, 402 metri tre` sa mai pui ceva...

Second, timpii au fost masurati.. manual, deci.. ce marja de eroare avem?

Third.. cred ca e mult prea devreme sa declari ca "este cel mai bun timp masurat intr-un concurs de accelerare la cursele pe 400m in Romania si in strainatate" din moment ce Jeff a scos 11.815 s in Ungaria unde distanta si metoda de masurare a timpilor a fost cu totul alta.

Multumesc!

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Dum Mar 29, 2009 2:01 pm

Nu stiu ce-i cu moda asta cu dezinformatul, conform organizatorilor cursele au fost pe 380m (e drept ca au modificat de vreo 2-3 ori taxa de inscriere, deci nu m-as mira sa fi modificat pe ici pe colo si distanta de concurs). Legat de cronometrari, au fost si multe anomalii, ca sa zicem asa, masini de grupe mici cu timpi extraordinar de mici si invers...

...si conform cronometrarilor oficiale, chiar si cu relevanta redusa pe care au avut-o, Vectra a avut un timp sensibil mai bun decat Blb.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Mar 29, 2009 4:27 pm

am fost si eu la cursa, ca spectator.

au fost si doua EVO X, unul alb (R A Z) si cealalt albastru parca.
superbe masini, pe cel alb l-am admirat tot drumul pana la pitesti.

6 colturi se tot agitau printre super masinile baietilor din anonymous motor sport!

Nu ti se intampla in fiecare zi sa ai placerea de a merge intr-o companie asa de placuta si sa vezi cum de langa tine pleaca intr-un mare fel un evo x sau un czt de 210 cp sau ....
Parca asistam in direct la filmarea unor secvente din 2 Fast 2 Furious.

Foarte frumos...

Legat de cursa...nu am mai stat pana la final.
Harababura, inghesuiala mare, lipsa de spatiu...dar ce am vrut sa vad am vazut.

Avatar utilizator
T@zmania
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:07 pm

Mesaj de T@zmania » Dum Mar 29, 2009 9:10 pm

salut....sunt baiatul cu vectra si timpul meu dat de organizatori este de 11.41.
deci este mai bun decat timpul scos de evo.sa inteleg ca am cel mai bun timp din romania conform spuselor lui sebastian?

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori