Chiptuning benzina Mitsubishi Colt, Lancer, Pajero, Carisma

Modificari pt performanta: resoftari, evacuare, turbo, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
J.B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 4:55 pm

Mesaj de J.B. » Mar Mar 10, 2009 9:51 am

In cele din urma m-am hotarat sa-mi resoftez masina la firma lui Doc.
Efectiv m-am ghidat dupa instinct si dupa feedback-ul pozitiv al lui Negrutzi !

De operatiune s-a ocupat colegul lui Doc ,Cecky, pe aceasta cale vreau sa le multumesc amandorura.
Deci resoftarea a durat aproximativ o ora si jumatate ...dar hai sa vorbim de rezultate..ca asta asteptati:
Toate minusurile pe care le-am resimtit pana acum la modul in care tragea masina au fost corectate si anume:
motorul respira mai bine , trge mult mai bine la turatii joase , urca mai repede in ture.
In sfarsit simt ca am si eu masina sub mine cand o calc pe la 2500 rpm si mentionez ca toate astea le-am constatat cu benzina de 95 ... urmatoarea alimentare va fi cu benzina de 100 ...atunci revin cu impresii.
Delay-ul de KKT de la acceleratie a disparut ..chestia asta ma bucura cel ma mult.
L-am rugat pe Cecky sa-mi scoata limitarea de la 6800 RPM si sa o puna la 7000 RPM ..bineintelesca a iesit si asta.
Despre consum nu pot sa zic nimic inca ca e irelevant..am tinut-o numai pe rosu aseara...

Sunt foarte multumit de treaba care au facut-o baietii si credeti-ma pe cuvant ca merita fiecare ban dat.
Revin cu impresii...

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Mar Mar 10, 2009 9:59 am

Ma bucur sa aud ca esti multumit de resoftare si va asteptam in continuare la modificari de soft in cele 2 zile de promotie ramase la acest model. Nu uitati ca oferta este valabila si pentru motorizarea 2.0 DI-D 140CP indiferent pe ce model se afla.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Joi Mar 12, 2009 1:05 am

Promotia pentru cele doua modele s-a incheiat si rezultatele le puteti analiza chiar din posturile afisate mai sus ale clientilor.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Mar 12, 2009 8:04 am

cred ca se merita facuta numai sa dispara delayul de l aacceleratie.
bravo Doc.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Vin Mar 13, 2009 8:36 am

Astept de la voi o sugestie pentru un nou model la promotie. Ce motorizare vreti sa intre la promotie luna viitoare si pe ce data?

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Vin Mar 13, 2009 5:43 pm

QUOTE (Doc @ Mar 13 2009, 08:36 AM) Astept de la voi o sugestie pentru un nou model la promotie. Ce motorizare vreti sa intre la promotie luna viitoare si pe ce data?

Lancer 1.5 - pret promotional 100 euro

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Vin Mar 13, 2009 6:51 pm

Cu 100 euro nu prea se poate insa nu inteleg de ce nu ai venit cu masina cand a fost promotie pentru Colt 1.5i ?

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Vin Mar 13, 2009 7:59 pm

QUOTE (Doc @ Mar 13 2009, 06:51 PM) Cu 100 euro nu prea se poate insa nu inteleg de ce nu ai venit cu masina cand a fost promotie pentru Colt 1.5i ?


Doc am glumit. Deocamdata am mai multe cheltuieli si sunt un pic atent cu bugetul. Cu siguranta iti voi face o vizita in urmatoarele luni.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Sâm Mar 14, 2009 5:39 pm

Zi 1,6 de pe lancer clasic

Avatar utilizator
J.B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 4:55 pm

Mesaj de J.B. » Lun Mar 16, 2009 4:04 pm

Salutare , asa cum am promis revin cu impresii :
Am bagat benzina de 100 de la Rompetrol si sunt f multumit de rezultate.
Vineri m-am "vazut" cu un tip cu Swift Sport ( 125 CP ) si am incercat-o de cateva ori ... cert este ca dupa resoftare ,
Coltul a ajuns la aproximativ aceleasi performante cu Swiftul Sport ( 8.9 sec suta ) . Bine treaba e relativa ca eu nu stiu
sa plec bine ( deh nu fac liniute asa des ) si de cateva ori am ratat plecarea , dar cand am reusit sa plec bine am fost putin in fata lui pana la sfarsitul la a treia.
Cand am schimbat masinile m-a facut clar de doua ori cu Colt-ul meu ..deci conteaza si soferul
Cert este ca inainte de resoftare nu prea ridicam pretentii in fata Swift-ului Sport.

Sunt foarte multumit de rezultat , consumul e tot pe acolo ..chiar mai mic ca inainte la mers normal...da faza naspa este:
cine dracu mai poate merge normal ??

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori