CAR PC, acum la pret acceptabil

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Feb 09, 2008 11:31 pm

Uitati ce preturi au niste CAR PC-uri de nu gasesti nici pe cel mai dotat lancer, outlander de peste douajpatrudemii de euro...

http://www.vic-ltd.com/
http://www.volsale.com/catalog/index.ph ... 57c4c003f0
Fişiere ataşate
navisurferIIaaaa.JPG
navisurferIIaaaa.JPG (35.11 KiB) Vizualizat de 8833 ori

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Mar Feb 12, 2008 12:32 pm

un astfel de device nu are cum sa inlocuiasca pe cele dedicate. ai putea totusi sa te uiti la niste filmulete facute pe net sa vezi cum se misca.

un car pc e ceva interesant, numai ca e complet nefolositor. muzica, filme, navigatie si bluetooth, le ai la calitati impresionante pe alte device-uri.

pentru jocuri, acest tip de calculator e cam prost... samd.

Sfatul meu:
* daca vreti pc portabil, e mult mai bun un laptop.
* daca vreti navigatie si nu aveti pe masina, un pda, telefon, pna, ... rezolva
* pt muzica nu renuntati la CD/DVD player...

Avatar utilizator
costynio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 31, 2007 1:43 pm

Mesaj de costynio » Mie Feb 13, 2008 5:50 pm

adevaratul carpc..., la fel de inutil

http://www.customcarputers.com/

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 13, 2008 8:39 pm

Un CAR PC e mai performant decat solutiile hardcodate oferite odata cu masina,este mult mai flexibil si permite rularea mai multor genuri de aplicatii.
In primul rand permite conectivitate la Internet, permite rularea de aplicatii soft compatibile Win XP sau Linux.
Stiu...prostii...dar permite aceste chestii, celalalt, nu.
E drept ca manelele se aud ok si fara carPC sau pur si simplu nu e necesar dar comparativ ofera mai multe.

Un exemplu de "inutilitate" ar fi un soft de diagnoza sau achizitie de date senzori in timp real, presiuni, temp., samd adica tot ce nu poti sa vezi pe cel dedicat....

Sau o alta tampenie, navigatie folosind Microsoft MapPoint care se "gaseste" si e foarte...dotat comparativ cu kktu-rile de navigatie care ruleaza in ecranu' standard de masina...unii te mai fac si dependent de softu' lor daca vrei sa-l updatezi.

audio, video, internet, tv, media streaming, messenger, forum ) ...nu cand conduci, normal.
In fine...exemple sunt multe...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 13, 2008 9:00 pm

..............

Avatar utilizator
costynio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 31, 2007 1:43 pm

Mesaj de costynio » Mie Feb 13, 2008 9:55 pm

) ) ) ) ) am uitat sa pun la sfarsit.
Eu chiar m-am documentat legat de CarPC/Carputer.
In ce priveste unitatea centrala totul este OK, exista variante pentru orice cerere functie de preferintele/buzunarul fiecaruia.
Din punctul meu de vedere totul se rezuma la monitor (facand exceptie de bani) toate sunt chicioase,arata a cinezisme de 2 lei. Singurul monitor care se apropie de cerintele/preferintele mele calitative este modelul MDT-X7000 de la XENARC, care, din cate am vazut pe diverse forum-uri, este un produs la care inca se lucreaza.

http://www.xenarc.com/product/MDT-X7000.html ...cum vi se pare?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 13, 2008 10:48 pm

QUOTE (costynio)http://www.xenarc.com/product/MDT-X7000.html ...cum vi se pare?

Super misto!
In rest, de acord cu tine...arata ieftin, tocmai de aceea merg pe unele masini la fix, zici ca sunt turnate acolo

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Joi Feb 14, 2008 12:59 pm

1. monitoarele inca nu sunt unde sunt cele de PC, notebook, samd
2. monitoarele de notebook sunt de 15" si nu de 6 (deci nu cred ca e nevoie sa subliniez diferenta de suprafata vizuala)
3. pt internet, ai nevoie de exact aceleasi add-on-uri ca si la un laptop (de obicei internet 3G care mai si costa ceva)

nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, dar chiar nu se meriga sa dai 6-700 pe un amarat de car-pc care nu foloseste la multe, cand ai putea sa dai:
* 400 pe un pda cu gps mai rasarit (ex rezolutie vga) - il bagi in buzunar cand nu esti in masina
* 900 pe un laptop mai mult decat decent (cu ecran de 15.4")

si mai e o chestie, toti cei care ii stiu ca s-au interesat de carpc, au deja pda cu gps, laptop. asa ca sper ca gustati ironia.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Feb 14, 2008 2:43 pm

marius, se cunosc diferentele dintre un laptop, pda si un carpc.
nu sunt numai carpc-uri la 6-700, sunt si mai ieftine...tocmai d-asta am pus linkurile...

un pda inca nu poate inlocui un carpc cu win xp....logic de ce nu ?
fac softuri pentru pda-uri deci stiu la ce sunt bune si la ce nu.
evident ca folosesc pda pentru navigatie in masina, dar asta nu inseamna ca e mai bun sau mai complet decat un carpc, atunci cand ma gandesc la gama de aplicatii...unele amintite mai sus.

nu compar carpc-ul cu un laptop...ambele au scopuri si capabilitati diferite...nu au nici o legatura una cu cealalta cand discutam despre masini.

acum depinde ce ai nevoie...daca vrei numai navigatie atunci e ok si un pda, daca vei o muzica atunci e suficient ... orice...samd
dar daca vrei ceva multitasking, rapid si utilizabil pe scara larga atunci carPC-ul e cel mai ok.
nu ma refer la unu' anume.

suprafata vizuala la un carPC oricum este mai mare decat la chinezaria aia "dedicata" de 5 euro cumparata angro din piata de pui din Shanghai si ulterior inscriptionata merc, mits sau mai stiu eu ce. am lucrat 2 ani cu niste chinezi prin 2004...veneau cu geamantanele pline de ..tehnologii din astea "la kilogram" pe baza carora producatorii de masini umfla artificial preturile masinilor...nu vrei sa stii cat costa de fapt...
legat de internet...sunt carPC-uri cu modem GPRS/3G sau permit conectarea la unul extern prin bluetooth, etc.

solutiile astea hardcodate au inceput sa dispara pentru ca nu sunt mai performante si mai ieftine decat cele de uz larg.
de exemplu in mobilea inceput sa fie utilizat in sistemele audio, entertainment de pe masini...Windows Automotive daca ai auzit.
va fi utilizat pe scara larga...este un carPC care utilizeaza winmobile dar optimizat pentru masina, ofera un SDK pentru a permite dezvoltarea de aplicatii de genul celor de mai sus...audio, video, gps, diagnoza, date in timp real, comunicare, phone...tot.
si ar fi multe de spus.

acolo in bord multe dau bine dar cu ce faci tu comparatie...nu exista comparatie de fapt.
o sa vezi...

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Joi Feb 14, 2008 4:28 pm

cristi,
ma bucur ca am inceput sa purtam o conversatie.
hai sa dezvoltam acest subiect atunci:
1. la noi, in tara noastra scumpa, internetul costa. la o solutie de tip 3G/altele, ai un trafic de cativa GB la un pret cam piparat. adica peste 20 euro lunar. numai pt mail si surf, nu stiu daca iti ajunge 1 GB.
Daca totusi vrei neaparat, se poate pana la urma. Cu toate astea, ai 3G in 58 orase de la vodafone...

2. la un carpc, (cel mai ieftin era pe la 200), la care mai pui macar 200 un monitor, si intradevar poti ajunge pe la 400, dar cu ce limitari?
XP pe proc vai de mama lui de 1G, cu 512 RAM ?!?!!? si eventual si hdd de 40.

3. mda, am vazut niste incercari cu windows mobile de vreo 2000RON, si mi-ar fi rusine sa ma laud cuiva cu acel device. Efectiv, rudimentar si softul foarte buggy. Sa portezi un plugin nu e mare branza.

4. monitorizare realtime, asta da. numai ca, te cam plictisesti... mai convenabil ar fi sa te joci cu pda/laptop cu acel cablu, si sa iti dai seama daca ai nevoie.

5. si am ajuns incetisor la multitasking. Pe windows, cam tre sa ai procesor... ca sa poti face multitasking adevarat. altfel, stai si astepti switch intre procese... si te-ai scos.

asadar, din geeks de birou, devenim geeks de locu dreapta fata din masina... ca daca stam si lucram la calculator....

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori