Imbracare Trim-uri In Folie

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Mai 27, 2011 10:46 am

Tot caut pe forum de vreo 2 zile si nu gasesc, stiu ca era cineva care infolia trim-uri. Am reusit sa zgirii trim-ul cu "casetofon-ul" si vad ca si consola centrala are o dunga destul de lata pe ea, asa ca va trebui sa infoliez tot. E vreunul dintre voi care a facut treaba asta in Bucuresti si e multumit de rezultate ? Unde si la ce bani?

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Mai 27, 2011 1:23 pm

parca era cineva care le imbraca in carbon, si nu ma refer la folia aia 3M carbon-look ...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mai 27, 2011 2:58 pm

Marty, eu am comandat folie si o rezolv singur acasa; am luat folie alba carbon de pe ebay.co.uk. dupa ce o foliez pun poza.

nu e greu pentru ca suprafata nu este foarte curbata. bine ar fi sa ai pe cineva sa te ajute cu un uscator de par.

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Vin Mai 27, 2011 4:02 pm

Salut,

Cauta pe 4tuning hidrotransfer, este mai ieftin si efectul este altul.

In final va arata cum arata trimul de bord de la 2.0.
Cu 2 straturi de la evident.

Numai bine.

Deci o sa ai trimurile asortate.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mai 27, 2011 4:23 pm

D. - hidrotransferul nu acopera zgarieturile adanci, doar le da alta culoare

intr-adevar calitatea si durata de viata sunt mult peste folie, dar presupun ca tot se vede zgarietura.

eu tot cu unitatea audio am reusit sa-i trag niste Z-uri adanci sub butonul de avarie.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Mai 27, 2011 9:54 pm

Nu este zgiriat rau, e doar zgiriata vopseaua (caci asta e), fara sa fi intrat in plastic. Mai nasol e cu consola centrala, in dreptul schimbatorului e o dunga neagra in lateral, acolo-i luata vopseaua pe o bucata de cam 2/1 cm. Se poate rezolva si cu hidrotransfer, da' trebuiesc aduse trimurile la aceeasi culoare de baza (trimurile de bord si trimurile usilor + consola centrala). Are cineva idee de costurile hidrotransferului?

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Sâm Mai 28, 2011 5:34 pm

Ia incearca aici.
Dupa calculele mele nu ar trebui sa depaseasca 300 lei, dar nu strica sa intrebi.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Mai 30, 2011 12:54 pm

Alta intrebare... Vad ca baza argintie e neatinsa, dupa cum ziceam si mai sus. Aveti habar cum se poate scoate imprimeul intr-un mod neinvaziv?

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Lun Mai 30, 2011 9:09 pm

QUOTE (Marty @ May 30 2011, 12:54 PM) Alta intrebare... Vad ca baza argintie e neatinsa, dupa cum ziceam si mai sus. Aveti habar cum se poate scoate imprimeul intr-un mod neinvaziv?
La ce te referi cand spui neinvaziv? Ce imprimeu?

Odata ce ai facut hidrotransfer nu ai cum sa mai scoti imprimeul, decat sa le vopsesti in arginiu din nou sau negru cum vrei tu.

Deci ...

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mar Mai 31, 2011 5:24 pm

Interesant modul de vopsire, daca ii pot spune asa...Nu imi dau seama insa de textura pe care o capata piesele, dupa acoperire.
Folia 3m ii ofera o protectie in plus fata de o vopsire standard, de exemplu, dar vinil solubil..?

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori