A Schimbat Cineva Bara Spate Cu Ralliart Sau Evo?

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Dec 26, 2011 8:41 pm

@ra2marian: vezi ca ei au benzinare...la noi nu se simte mare lucru...insa la ei da...am vazut la Apple..e o diferenta mare....ma gandesc ca la benzinare poate ar fi o solutie 2 tevi in y cu 2 tobe sport mai cuminti cu silencere....poate ca asa nu se va auzi tare....ce ziceti?

Avatar utilizator
ra2marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 16, 2009 8:04 pm

Mesaj de ra2marian » Lun Dec 26, 2011 10:44 pm

da,sorry,nu am fost atent !

Avatar utilizator
SBQ
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 04, 2010 12:01 pm

Mesaj de SBQ » Mie Dec 28, 2011 12:50 am

Sincer sa fiu cu toba originala nu auzeam nici un zgomot in partea din spate a masinii...auzeam doar zgomotul din compartimentul motor.Acum se aude un zgomot destul de placut putin"grav" sa spun asa...nu e baraitoare ca tobele alea sport...acum nu stiu ce efect va avea asupra motorului de 1.6 deoarece toba originala de la 1.6 e mai mica in diametru fata de 1.8.Oricum..iti recomand toba de ralliart.Sincer sa fiu am auzit si motorul de evo si ralliar si nu par mai zgomotoase decat a mea la ralanti,in schimb la turatii mari,se aude mult mai tare!Incearca sa vb cu un posesor de lancer 1.5 sau 1.6 care a facut aceasta modificare,poate are alta parere!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Ian 08, 2012 6:12 pm

Toba finala de EVO 10 e identica cu finala de ralli art? Si daca nu se poate monta finala de evo pe lancerul normal(1.6 117CP) si sa vina perfect pe gaurile de la bara de ralli art?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 09, 2012 3:27 pm

Presupun ca da. Cel mai bine intreaba la dealer, sa verifice. Daca in softul de stocuri nu au intrari separate, sunt 99% sigur ca e unul si acelasi produs. Ma indoiesc de faptul ca nu a luat nimeni pana acum o evacuare de Ralliart (presupunand ca baza de date e la nivel national).

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Ian 10, 2012 6:18 am

eu stiu asta de la service vw: chiar daca au numere de intrare diferite in softul de stocuri TOT pot fi piese identice. Au pozitii diferite pentru ca au "iesiri" diferite si-i ajuta la programul de gestiune (statistica consumului de piese)

trebuie deci verificat explicit

Avatar utilizator
mihainma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 04, 2012 9:09 am

Mesaj de mihainma » Mie Ian 11, 2012 2:14 pm

oare numa la reprezentanta se gaseste bara spate de ralliart? Eu mi-as pune evacuarea http://www.greddy.com/products/exhausts ... -titanium/ acela de la Nissanul GTR, este cineva care sa poate adapta la Lancerul meu, oare cat ar costa si unde o pot comanda?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Mar 23, 2012 8:36 pm

Are cineva o toba finala de lancer x cu o singura evacuare lovita sau de care nu mai are nevoie si ar fi dispus sa faca o disectie pe ea sa vedem care e traseul gazelor in interior?

EU am gasit asa ceva pe net dar nu reusesc sa imi dau seama de dinamica ei.[attachment=16087:cut_lanc...uffler_1.jpg]

Aici e cea de ralliart:[attachment=16085:closed_lowflow.jpg] [attachment=16086:fullthro...alveopen.jpg]

Se observa ca are un capacel cu un arc care se deschide cand presiunea creste adica la turatie inalta.

As vrea sa aflu dinamica gazelor in toba finala cu o singura evacuare si apoi sa incerc sa ii fac o dinamica similara cu cea de la ralliart si sa ii adug inca o teava tobei mele ca sa pun bara de ralliart pe spate.

Am ascultat si vazut o toba gaurita si adaugata o teava si pe partea cealalta si nu suna prea diferit fata de a mea negaurita dar parca as vrea sa fac ceva mai calumea daca tot am in plan sa o gauresc pt a dubla evacuarea.
Fişiere ataşate
fullthrottle_valveopen.jpg
fullthrottle_valveopen.jpg (110.24 KiB) Vizualizat de 6596 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori