Xenon/bi-xenon

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DaFabolous
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 23, 2009 12:19 pm

Mesaj de DaFabolous » Joi Sep 01, 2011 4:43 pm

QUOTE (2dor @ Sep 1 2011, 03:29 PM) Nimeni nu a pus si nu recomandam xenoane fara lupe, cine vrea frigiderul plin sa isi puna...


Cele cu lupa ( ex http://forum.4tuning.ro/460-faruri-stop ... mania.html) se pot monta pe Lancer 2008?

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Sep 02, 2011 10:48 am

Cea mai simpla si ieftina varianta daca intradevar vrei xenoane si nu vrei si frigiderul plin, sunt lupele care se baga in far. Kitul e cam 4-5 milioane cu tot cu kitul xenon. Arata ca cele din poza atasata, si trebuie desfacut farul la cald. Sunt baieti care fac acest lucru bine de tot. Nu ai sistem de reglaj automat al inaltimii farurilor, ca la o masina cu xenoane din fabrica, dar macar nu jenezi pe ceilalti in trafic cand mergi pe sosea. Evident cu conditia sa ai farurile reglate bine...nu de un mecanic beat sau prost.
Fişiere ataşate
xenon.jpg
xenon.jpg (81.35 KiB) Vizualizat de 6183 ori

Avatar utilizator
DaFabolous
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 23, 2009 12:19 pm

Mesaj de DaFabolous » Vin Sep 02, 2011 2:19 pm

ms 2dor pentru raspuns.
Nu vreau sa ii enervez pe altii cu niste xenoane aftermarket, plus ca am auzit ca multi au probleme si cu ITP...
O sa ma duc la cei de la Mit motors sa vad daca se baga sa monteze asa ceva..
Eram curios daca are cineva asa ceva si daca e multumit.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Sep 02, 2011 2:26 pm

Iti dau un hint. Daca tu iti pui xenoane aftermarket oriunde altundeva decat la reprezentanta, ei nu or sa stie asta. Daca te duci la Mit si iti pui xenoane la ei, nu iti dau nimic la mana, daca te duci la revizie si te intreaba careva de sanatate, da domne am fost la M Car si le-am montat.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Sep 02, 2011 3:48 pm

pai daca le-ai montat la mcar, vino cu factura si devizul de la mcar sa vedem ca le-ai montat acolo.
in romania in general cel care sustine ceva trebuie sa probeze.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Sep 02, 2011 4:15 pm

E lasa ca nu e asa, si poate nu stii, dar garantia o pierzi daca patesti ceva la instalatia electrica si tine ceva de faruri. Nu mai puneti botul ca domne perzi garantia la toata masina daca ai pus un prezon aftermarket. Si la revizie, nu o sa intereseze pe nimeni ca ai tu xenoane. Dupa ei pierzi garantia la AC daca tragi un part in masina...

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Vin Sep 02, 2011 5:46 pm

QUOTE (Alex44 @ Sep 1 2011, 12:55 PM) Incearca Osram Nighbraker. Ar mai fi varianta sa alimentezi becurile la un voltaj putin mai mare, dar trebuie vazut cat de eficient/economic ar fi, fiind nevoie si de ceva putere..
Din pacate nu exista Osram Nightbreaker pentru HB3 si HB4. Eu nu am gasit asa ceva...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Sep 02, 2011 6:20 pm

Exista, si se gasesc pe net (HB3/4), dar nu e prea rentabil sa comanzi. Poate la un magazin de profil sa iti aduca daca le ceri/platesti avans.

Avatar utilizator
DaFabolous
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 23, 2009 12:19 pm

Mesaj de DaFabolous » Vin Sep 02, 2011 9:30 pm

QUOTE (2dor @ Sep 2 2011, 02:26 PM) Iti dau un hint. Daca tu iti pui xenoane aftermarket oriunde altundeva decat la reprezentanta, ei nu or sa stie asta. Daca te duci la Mit si iti pui xenoane la ei, nu iti dau nimic la mana, daca te duci la revizie si te intreaba careva de sanatate, da domne am fost la M Car si le-am montat.


ma gandeam ca poate au habar de cum se monteaza.. poate au mai facut asa ceva.. ca dincolo la mcar sunt si scumpi si nu lucreaza k lumea..

de garantie am scapat luna asta ..

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Sep 02, 2011 10:25 pm

Chestia cu dezlipitul farului si montatul la loc o faci la cine monteaza kiturile alea xenon. Vezi ca era un tip si pe 4tuning. Cauta pe Google, lupe xenon sau ceva pe acolo. Gasesti si cine vinde si unii si monteaza pentru 2 mil. Eu am vazut kitul cum lumineaza si e ok, si eu vreau sa imi pun.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori