Taxa Mediu-2016

Tuning si modificari optice: jante, exterior, interior...
Avatar utilizator
bluenote
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 15, 2016 12:13 pm

Mesaj de bluenote » Mar Iul 19, 2016 12:23 pm

Buna ziua!
Sunt interesat sa cumpar un Mitsubishi Lancer fabricat in 2007, motor benzina 2000cm3, Euro4. Masina imi place f mult, este cumparata de la dealerul din Bucuresti, cel care o comercializeaza fiind si singurul proprietar de pana acum. Mi s-a spus ca toate reviziile sunt mentionate in cartea de service. Nu are taxa de prima inmatriculare/poluare/mediu, sau cum s-o mai numi acum, platita.
Motivul pt care am scris aici se leaga de nedumerirea mea in ceea ce priveste valoarea taxei pe care va trebui s-o platesc in momentul transcrierii. Nici propirietarul nu stie si nici eu nu gasesc pe forumul acesta ce valoare au emisiile de CO2 pentru motorizarea asta (mi s-a spus ca este EURO4). Daca citeste cineva topicul deschis de mine, i-as fi f recunoscator daca imi va spune ce suma pot plati la ANAF pt taxa de mediu ?
Multumesc.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Mar Iul 19, 2016 4:11 pm

M-am uitat pe mobile.de si la Mitsubishi Lancer Classic 2.0 din 2007 noxele ar fi in jurul valorii de 207g CO2/km

Avatar utilizator
bluenote
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 15, 2016 12:13 pm

Mesaj de bluenote » Mar Iul 19, 2016 4:42 pm

testos: am facut o simulare pe site-ul ANAF in baza informatiei pe care mi-ati dat-o si mi-a iesit o valoare a taxei de 1260 euro ! WOW!
ar insemna o treime din pretul masinii...o sa mai ma gandesc

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Mar Iul 19, 2016 6:42 pm

Salut,

Dar parca ziceau astia ca nu se mai plateste, sau daca ai case si alte masini pe numele tau, platesti taxa si pe urma ii dai in judecata iar ei nu-ti vor da toti banii odata ci in transe pana la 5 ani ( mai pe romaneste imprumuti statul roman cu bani fara a-ti fi platita nici o dobanda ) adica tu nu vei mai plati nici un impozit pe masini, case ....etc

Avatar utilizator
bluenote
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 15, 2016 12:13 pm

Mesaj de bluenote » Mar Iul 19, 2016 8:10 pm

mikael: azi, in mom. in care vorbim, taxa inca se plateste. din pacate, valoarea mi se pare disproportionat de mare raportat la pretul de vanzare al unei masini vechi de aprx 10 ani. intentionez sa-mi cumpar un mitsubishi lancer de 2.0 litri cu elemente decorative ralliart. imi place foarte mult masina, cum arata, cum merge, totul. dar taxa de mediu e...intimidanta. 3500 euro masina si 1260 taxa la anaf...sunt f trist.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mie Iul 20, 2016 11:15 am

Depinde de prefectura orasului tau.La Craiova s-a renuntat,Am vazut ca si la Galati.Cumperi masina te duci sa o inmatriculezi,daca refuza ceri sa o faca in scris.Cu hirtia aia dai serviciul inmatriculari in judecata,procesul il cistigi garantat,obtii hotarirea judecatoreasca si iti inmatriculezi masina.Toata tarasenia dureaza cam 3 luni.

Avatar utilizator
bluenote
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 15, 2016 12:13 pm

Mesaj de bluenote » Mie Iul 20, 2016 8:28 pm

cristi4x4 : multumesc pt incurajare, o sa intreb si la mine in oras, dar atat timp cat exista un semn de intrebare in privinta costurilor pe care le presupune transcrierea dreptului de proprietare si reinmatricularea masinii, o sa fiu ceva mai prudent. important e ca exista un precedent in exemplele pe care mi le-ai dat. o sa ma interesez.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning si modificari optice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori